3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obywatele na straży

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 07 lutego 2014 16:44

Początek Nowego Roku przyniósł mieszkańcom Brzeźna nowe zmartwienie w postaci złodzieja kradnącego kobietom torebki. W okresie od 11 do 16 stycznia Komenda Miejska Policji otrzymała 6 zgłoszeń kradzieży. Mieszkańcy Brzeźna nie chcąc czekać z założonymi rękoma na ujęcie sprawcy, sami postanowili się przyczynić do ukrócenia działalności złodzieja. Dziś podejrzewany mężczyzna siedzi w policyjnym areszcie, a Straż Obywatelska pomimo ustania napadów zamierza działać dalej.


Druga połowa stycznia okazała się dla mieszkańców gdańskiego Brzeźna pełna zmartwień. Po dzielnicy grasował złodziej napadający samotnie przechodzące kobiety, wyrywając im torebki z których kradł kosztowności, a później porzucał. Do kradzieży dochodziło najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Mimo wzmożonych patroli policji, złodziej pozostawał nieuchwytny. Część mieszkańców Brzeźna chcąc przyczynić się do ujęcia przestępcy, utworzyło tzw. "Straż Obywatelską", która patrolowała osiedle próbując zapobiec kolejnym napadom. Akcja przyniosła sukces, dziś podejrzewany o serię napadów mężczyzna siedzi w areszcie.

- W toku prowadzonych działań zatrzymaliśmy mężczyznę podejrzewanego o popełnienie tych przestępstw -€“ informuje sierż. sztab. Lucyna Rekowska, rzecznik Komendy Miejskiej. - Obecnie trwają czynności, by procesowo udowodnić mu popełnienie tych czynów. Mężczyzna przebywa w areszcie, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo. Na chwilę obecną nie usłyszał on zarzutów w tej sprawie. Od 17 stycznia nie odnotowaliśmy w tamtym rejonie żadnych kradzieży na tzw. wyrwę. Niemniej jednak w trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, w rejonach, gdzie dochodziło lub może dojść do podobnych zdarzeń, pojawiły się wzmożone patrole policjantów umundurowanych i operacyjnych. Pragnę jednak zapewnić, że nadal sprawdzamy każdy sygnał i informację, jaka do nas trafi, i wykonujemy czynności mające na celu wyjaśnienie całej sprawy.

Obecnie zatrzymany mężczyzna znajduje się w areszcie śledczym, gdzie jak się okazało, był wcześniej karany. Nie postawiono jeszcze zarzutów, ponieważ żadna z ofiar nie widziała twarzy napastnika.


alt


- Faktycznie po złapaniu kradzieże ustały. Nikomu jednak nie postawiono zarzutów. Każdy widział tylko sylwetkę, nikt z poszkodowanych nie widział twarzy sprawcy – i tu jest cały problem – komentuje Alina Jażdżewska, radna osiedla Brzeźno i jedna z założycieli Straży Obywatelskiej. - Złodziej atakował pojedyncze osoby, a gdy ktokolwiek usłyszał o zdarzeniu, to napastnik już się oddalał. Do pierwszej osoby podszedł i zapytał o godzinę. Ta pani wyciągnęła komórkę i miała torebkę przez ramię. Straż miejska proponuje, by torebki nosić na długim pasku – nieprawda. Dwie panie, które były pociągnięte zanim ten pasek pękł, mają teraz problemy z kręgosłupem. Jedyną metodą jest nienoszenie wartościowych rzeczy. Jedna pani miała 800 zł, druga 300 zł – najmniejsza strata to było 40 zł. Do tego złodziej zabierał komórki.

Dziś kradzieże już ustały, a mimo tego Straż Obywatelska nie zamierza zawiesić swojej działalności. - Na pewno jako Straż Obywatelska zamierzamy dalej działać. Ten pomysł zrodził się spontanicznie. To zło, te napady od kilku dni zmobilizowało nas i chcemy dać temu odwet i opór – mówi Alina Jażdżewska. - Będziemy starali się dotrzeć do mieszkańców, pomóc i ewentualnie zgłosić policji. Jest chęć działania poszczególnych osób i zobaczymy, co będziemy robić dalej. Chcemy, żeby wczasowicze, którzy przyjadą tu w sezonie, nie bali się. Chcemy również bezpieczeństwa, by od czasu do czasu było widać jakiś patrol policji czy straży miejskiej, nie tylko przejeżdżający w radiowozie. Chcemy, żebyśmy czuli się bezpiecznie, nie tylko w naszej dzielnicy, ale też w innych.

Do działalności Straży Miejskiej pozytywnie odnosi się także gdańska policja. - Dobrze że są ludzie, którzy jak policjanci dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo to nasza wspólne dobro. To dobrze, że są ludzie, którzy nie pozostają obojętni na krzywdę innych osób, i gdy są świadkami takich zdarzeń, natychmiast nas alarmują -€“ komentuje Lucyna Rekowska prosząc jednak o zachowanie ostrożności: - Oceńmy dobrze sytuację, nie ryzykujmy własnym zdrowiem i życiem.

Alicja Kołbuc


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież