Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obywatele na straży

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 07 lutego 2014 16:44

Początek Nowego Roku przyniósł mieszkańcom Brzeźna nowe zmartwienie w postaci złodzieja kradnącego kobietom torebki. W okresie od 11 do 16 stycznia Komenda Miejska Policji otrzymała 6 zgłoszeń kradzieży. Mieszkańcy Brzeźna nie chcąc czekać z założonymi rękoma na ujęcie sprawcy, sami postanowili się przyczynić do ukrócenia działalności złodzieja. Dziś podejrzewany mężczyzna siedzi w policyjnym areszcie, a Straż Obywatelska pomimo ustania napadów zamierza działać dalej.


Druga połowa stycznia okazała się dla mieszkańców gdańskiego Brzeźna pełna zmartwień. Po dzielnicy grasował złodziej napadający samotnie przechodzące kobiety, wyrywając im torebki z których kradł kosztowności, a później porzucał. Do kradzieży dochodziło najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Mimo wzmożonych patroli policji, złodziej pozostawał nieuchwytny. Część mieszkańców Brzeźna chcąc przyczynić się do ujęcia przestępcy, utworzyło tzw. "Straż Obywatelską", która patrolowała osiedle próbując zapobiec kolejnym napadom. Akcja przyniosła sukces, dziś podejrzewany o serię napadów mężczyzna siedzi w areszcie.

- W toku prowadzonych działań zatrzymaliśmy mężczyznę podejrzewanego o popełnienie tych przestępstw -€“ informuje sierż. sztab. Lucyna Rekowska, rzecznik Komendy Miejskiej. - Obecnie trwają czynności, by procesowo udowodnić mu popełnienie tych czynów. Mężczyzna przebywa w areszcie, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo. Na chwilę obecną nie usłyszał on zarzutów w tej sprawie. Od 17 stycznia nie odnotowaliśmy w tamtym rejonie żadnych kradzieży na tzw. wyrwę. Niemniej jednak w trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, w rejonach, gdzie dochodziło lub może dojść do podobnych zdarzeń, pojawiły się wzmożone patrole policjantów umundurowanych i operacyjnych. Pragnę jednak zapewnić, że nadal sprawdzamy każdy sygnał i informację, jaka do nas trafi, i wykonujemy czynności mające na celu wyjaśnienie całej sprawy.

Obecnie zatrzymany mężczyzna znajduje się w areszcie śledczym, gdzie jak się okazało, był wcześniej karany. Nie postawiono jeszcze zarzutów, ponieważ żadna z ofiar nie widziała twarzy napastnika.


alt


- Faktycznie po złapaniu kradzieże ustały. Nikomu jednak nie postawiono zarzutów. Każdy widział tylko sylwetkę, nikt z poszkodowanych nie widział twarzy sprawcy – i tu jest cały problem – komentuje Alina Jażdżewska, radna osiedla Brzeźno i jedna z założycieli Straży Obywatelskiej. - Złodziej atakował pojedyncze osoby, a gdy ktokolwiek usłyszał o zdarzeniu, to napastnik już się oddalał. Do pierwszej osoby podszedł i zapytał o godzinę. Ta pani wyciągnęła komórkę i miała torebkę przez ramię. Straż miejska proponuje, by torebki nosić na długim pasku – nieprawda. Dwie panie, które były pociągnięte zanim ten pasek pękł, mają teraz problemy z kręgosłupem. Jedyną metodą jest nienoszenie wartościowych rzeczy. Jedna pani miała 800 zł, druga 300 zł – najmniejsza strata to było 40 zł. Do tego złodziej zabierał komórki.

Dziś kradzieże już ustały, a mimo tego Straż Obywatelska nie zamierza zawiesić swojej działalności. - Na pewno jako Straż Obywatelska zamierzamy dalej działać. Ten pomysł zrodził się spontanicznie. To zło, te napady od kilku dni zmobilizowało nas i chcemy dać temu odwet i opór – mówi Alina Jażdżewska. - Będziemy starali się dotrzeć do mieszkańców, pomóc i ewentualnie zgłosić policji. Jest chęć działania poszczególnych osób i zobaczymy, co będziemy robić dalej. Chcemy, żeby wczasowicze, którzy przyjadą tu w sezonie, nie bali się. Chcemy również bezpieczeństwa, by od czasu do czasu było widać jakiś patrol policji czy straży miejskiej, nie tylko przejeżdżający w radiowozie. Chcemy, żebyśmy czuli się bezpiecznie, nie tylko w naszej dzielnicy, ale też w innych.

Do działalności Straży Miejskiej pozytywnie odnosi się także gdańska policja. - Dobrze że są ludzie, którzy jak policjanci dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo to nasza wspólne dobro. To dobrze, że są ludzie, którzy nie pozostają obojętni na krzywdę innych osób, i gdy są świadkami takich zdarzeń, natychmiast nas alarmują -€“ komentuje Lucyna Rekowska prosząc jednak o zachowanie ostrożności: - Oceńmy dobrze sytuację, nie ryzykujmy własnym zdrowiem i życiem.

Alicja Kołbuc


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież