Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obywatele na straży

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 07 lutego 2014 16:44

Początek Nowego Roku przyniósł mieszkańcom Brzeźna nowe zmartwienie w postaci złodzieja kradnącego kobietom torebki. W okresie od 11 do 16 stycznia Komenda Miejska Policji otrzymała 6 zgłoszeń kradzieży. Mieszkańcy Brzeźna nie chcąc czekać z założonymi rękoma na ujęcie sprawcy, sami postanowili się przyczynić do ukrócenia działalności złodzieja. Dziś podejrzewany mężczyzna siedzi w policyjnym areszcie, a Straż Obywatelska pomimo ustania napadów zamierza działać dalej.


Druga połowa stycznia okazała się dla mieszkańców gdańskiego Brzeźna pełna zmartwień. Po dzielnicy grasował złodziej napadający samotnie przechodzące kobiety, wyrywając im torebki z których kradł kosztowności, a później porzucał. Do kradzieży dochodziło najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Mimo wzmożonych patroli policji, złodziej pozostawał nieuchwytny. Część mieszkańców Brzeźna chcąc przyczynić się do ujęcia przestępcy, utworzyło tzw. "Straż Obywatelską", która patrolowała osiedle próbując zapobiec kolejnym napadom. Akcja przyniosła sukces, dziś podejrzewany o serię napadów mężczyzna siedzi w areszcie.

- W toku prowadzonych działań zatrzymaliśmy mężczyznę podejrzewanego o popełnienie tych przestępstw -€“ informuje sierż. sztab. Lucyna Rekowska, rzecznik Komendy Miejskiej. - Obecnie trwają czynności, by procesowo udowodnić mu popełnienie tych czynów. Mężczyzna przebywa w areszcie, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo. Na chwilę obecną nie usłyszał on zarzutów w tej sprawie. Od 17 stycznia nie odnotowaliśmy w tamtym rejonie żadnych kradzieży na tzw. wyrwę. Niemniej jednak w trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, w rejonach, gdzie dochodziło lub może dojść do podobnych zdarzeń, pojawiły się wzmożone patrole policjantów umundurowanych i operacyjnych. Pragnę jednak zapewnić, że nadal sprawdzamy każdy sygnał i informację, jaka do nas trafi, i wykonujemy czynności mające na celu wyjaśnienie całej sprawy.

Obecnie zatrzymany mężczyzna znajduje się w areszcie śledczym, gdzie jak się okazało, był wcześniej karany. Nie postawiono jeszcze zarzutów, ponieważ żadna z ofiar nie widziała twarzy napastnika.


alt


- Faktycznie po złapaniu kradzieże ustały. Nikomu jednak nie postawiono zarzutów. Każdy widział tylko sylwetkę, nikt z poszkodowanych nie widział twarzy sprawcy – i tu jest cały problem – komentuje Alina Jażdżewska, radna osiedla Brzeźno i jedna z założycieli Straży Obywatelskiej. - Złodziej atakował pojedyncze osoby, a gdy ktokolwiek usłyszał o zdarzeniu, to napastnik już się oddalał. Do pierwszej osoby podszedł i zapytał o godzinę. Ta pani wyciągnęła komórkę i miała torebkę przez ramię. Straż miejska proponuje, by torebki nosić na długim pasku – nieprawda. Dwie panie, które były pociągnięte zanim ten pasek pękł, mają teraz problemy z kręgosłupem. Jedyną metodą jest nienoszenie wartościowych rzeczy. Jedna pani miała 800 zł, druga 300 zł – najmniejsza strata to było 40 zł. Do tego złodziej zabierał komórki.

Dziś kradzieże już ustały, a mimo tego Straż Obywatelska nie zamierza zawiesić swojej działalności. - Na pewno jako Straż Obywatelska zamierzamy dalej działać. Ten pomysł zrodził się spontanicznie. To zło, te napady od kilku dni zmobilizowało nas i chcemy dać temu odwet i opór – mówi Alina Jażdżewska. - Będziemy starali się dotrzeć do mieszkańców, pomóc i ewentualnie zgłosić policji. Jest chęć działania poszczególnych osób i zobaczymy, co będziemy robić dalej. Chcemy, żeby wczasowicze, którzy przyjadą tu w sezonie, nie bali się. Chcemy również bezpieczeństwa, by od czasu do czasu było widać jakiś patrol policji czy straży miejskiej, nie tylko przejeżdżający w radiowozie. Chcemy, żebyśmy czuli się bezpiecznie, nie tylko w naszej dzielnicy, ale też w innych.

Do działalności Straży Miejskiej pozytywnie odnosi się także gdańska policja. - Dobrze że są ludzie, którzy jak policjanci dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo to nasza wspólne dobro. To dobrze, że są ludzie, którzy nie pozostają obojętni na krzywdę innych osób, i gdy są świadkami takich zdarzeń, natychmiast nas alarmują -€“ komentuje Lucyna Rekowska prosząc jednak o zachowanie ostrożności: - Oceńmy dobrze sytuację, nie ryzykujmy własnym zdrowiem i życiem.

Alicja Kołbuc


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież