Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2014 17:07

Międzynarodowa Konferencja WINDFORCE Baltic Sea - poświęcona rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego odbyła się w Gdańsku. Konferencja jest organizowania cyklicznie, co roku w innym nadbałtyckim kraju. Poprzednia konferencja została zorganizowania w Sztokholmie w lutym 2013 roku. Miejscem tegorocznej, również w lutym była Polska, a jednym z jej oficjalnych partnerów było Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.


Program dwudniowej konferencji WINDFORCE Baltic Sea w Gdańsku obejmował pełne spektrum zagadnień dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w krajach położonych nad Bałtykiem, w tym prezentację doświadczeń duńskich, niemieckich i szwedzkich oraz omówienie perspektyw rozwoju sektora w Polsce, Finlandii i Estonii oraz na Litwie i Łotwie.


W ramach konferencji omówione zostały polityczne, prawne i ekonomiczne uwarunkowania budowy morskich farm wiatrowych oraz niezbędnej infrastruktury przesyłowej. Zagadnieniem dyskutowanym w ramach konferencji była również rola portów morskich i terenów stoczniowych jako zaplecza operacyjnego, magazynowego oraz produkcyjnego dla morskich farm wiatrowych.


W trakcie poszczególnych sesji tematycznych głos zabierali przedstawiciele krajowych organizacji branżowych działających na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego oraz przedstawiciele kluczowych przedsiębiorstw działających na rynku europejskim.


altJak powiedział nam Maciej Bartmański z Polskiego Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (na powyższym zdjęciu), uczestnicy konferencji dostrzegają ogromny potencjał wiatrowy południowego Bałtyku  Sprzyjająca jest jego niewielka głębokość i korzystne są również jego warunki geologiczne dna umożliwiające bezpieczne posadowienie morskich elektrowni wiatrowych.


W rachubę wchodzą głębokości do 40 m i odległość co najmniej 12 mil morskich od brzegu, tj. poza obszarem polskich wód terytorialnych objętych obszarem Natura 2000. Na Bałtyku dopiero w ostatnich latach zaczyna być coraz bardziej poważnie rozważana budowa takich farm wiatrowych. Jest ich coraz więcej w pobliżu Danii i Wysp Brytyjskich. Z powodzeniem już funkcjonują one na Morzu Północnym.


altPodczas konferencji wiele mówiono o aspekcie finansowym. W naszym regionie trzy instytucje finansują projekty z zakresu energetyki wiatrowej, tj.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC). Ta ostatnia dostarcza finansowanie średnio i długookresowe lub kredyty konsorcjalne wspólnie z lokalnymi bankami komercyjnymi.


Finansowanie energetyki wiatrowej w ramach UE jest możliwe również z unijnych funduszy spójności. W latach 2007 – 2010 projekty z zakresu energetyki wiatrowej otrzymały 786 milionów euro, z czego 420 miliony euro trafiło do nowych Państw Członkowskich. Niestety,
ze względu na skomplikowane procedury unijne oraz krajowe, wydano zaledwie 3 proc. tej kwoty.


Fundusze UE na energetykę wiatrową mogą wzrosnąć w latach 2014-2020, jeżeli tylko priorytety funduszy zostaną dostosowane do polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.


alt


Jak powiedziała nam Jagoda Jaworski, organizatorka konferencji niemieckiej firmy z Bremen, wszystkie nadbałtyckie kraje utworzyły mechanizmy wsparcia dla energetyki wiatrowej. Mechanizmy te różnią się jednakże między sobą kształtem i efektywnością. Stabilność mechanizmów wsparcia jest kluczowa dla podtrzymania rozwoju branży energetyki wiatrowej.


Tam, gdzie zasady są niejasne, nieprzewidywalne lub często zmieniające się (czasami z mocą wsteczną), rozwój energetyki wiatrowej charakteryzuje się cyklami wzrostowymi i spadkowymi lub nie występuje w ogóle.


Zalecenia poszczególnych państw powinny zapewnić, by mechanizmy wsparcia były zgodne z zasadami rynku wewnętrznego UE.
Podejście do obszarów wyłączonych (Natura 2000, obszary ochrony przyrody i dziedzictwa, pobliże instalacji radarowych) powinno być obiektywne, a kryteria jasno przedstawione deweloperom. Rządy państw powinny stworzyć odpowiednie instrumenty planistyczne
mające zapewnić, by energetyka wiatrowa była rozwijana w harmonii ze środowiskiem naturalnym.


altPonadto koszty przyłączenia do sieci powinny być przejrzyste, a procedury dostępu do sieci powinny być zaprojektowane z korzyścią dla rzeczywistych deweloperów projektów.


Procedury administracyjne powinny zostać usprawnione. Na polskim rynku energetyki wiatrowej jak dotychczas najsilniejszą pozycję mają zagraniczne przedsiębiorstwa energetyczne.


Podczas konferencji przedstawiono dane, iż w pierwszej połowie 2012 roku moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej na terenie UE wyniosły 4,3 GW. Zgodnie z prognozami do 2020 roku zainstalowanych będzie 40 GW, co jest tożsame z 4 proc. unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną lub produkcją energii na poziomie 148 TWh. Największy potencjał występuje kolejno w następujących państwach nadbałtyckich: Finlandia (18,3 GW), Dania (9,2 GW), Szwecja (4,5 GW) i Estonia (3,1 GW).


Jak twierdzi Andrzej Tanderski z Uniwersytetu Gdańskiego, na koniec 2012 roku w dziesięciu krajach europejskich zainstalowanych było 55 morskich farm wiatrowych o łącznej liczbie turbin 1662 i łącznej mocy 4995 MW. W samym 2012 roku zainstalowano 293 turbiny o całkowitej mocy 1165 MW, tj. o 33 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2011, kiedy zainstalowano 874 MW. Prognozowany jest dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej, i tak dodatkowe 14 projektów powinno zostać zbudowanych w latach 2013-2014. Oznacza to wzrost o kolejne 3300 MW, co daje w sumie 8300 MW zainstalowanych mocy.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież