Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2014 17:07

Międzynarodowa Konferencja WINDFORCE Baltic Sea - poświęcona rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego odbyła się w Gdańsku. Konferencja jest organizowania cyklicznie, co roku w innym nadbałtyckim kraju. Poprzednia konferencja została zorganizowania w Sztokholmie w lutym 2013 roku. Miejscem tegorocznej, również w lutym była Polska, a jednym z jej oficjalnych partnerów było Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.


Program dwudniowej konferencji WINDFORCE Baltic Sea w Gdańsku obejmował pełne spektrum zagadnień dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w krajach położonych nad Bałtykiem, w tym prezentację doświadczeń duńskich, niemieckich i szwedzkich oraz omówienie perspektyw rozwoju sektora w Polsce, Finlandii i Estonii oraz na Litwie i Łotwie.


W ramach konferencji omówione zostały polityczne, prawne i ekonomiczne uwarunkowania budowy morskich farm wiatrowych oraz niezbędnej infrastruktury przesyłowej. Zagadnieniem dyskutowanym w ramach konferencji była również rola portów morskich i terenów stoczniowych jako zaplecza operacyjnego, magazynowego oraz produkcyjnego dla morskich farm wiatrowych.


W trakcie poszczególnych sesji tematycznych głos zabierali przedstawiciele krajowych organizacji branżowych działających na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego oraz przedstawiciele kluczowych przedsiębiorstw działających na rynku europejskim.


altJak powiedział nam Maciej Bartmański z Polskiego Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (na powyższym zdjęciu), uczestnicy konferencji dostrzegają ogromny potencjał wiatrowy południowego Bałtyku  Sprzyjająca jest jego niewielka głębokość i korzystne są również jego warunki geologiczne dna umożliwiające bezpieczne posadowienie morskich elektrowni wiatrowych.


W rachubę wchodzą głębokości do 40 m i odległość co najmniej 12 mil morskich od brzegu, tj. poza obszarem polskich wód terytorialnych objętych obszarem Natura 2000. Na Bałtyku dopiero w ostatnich latach zaczyna być coraz bardziej poważnie rozważana budowa takich farm wiatrowych. Jest ich coraz więcej w pobliżu Danii i Wysp Brytyjskich. Z powodzeniem już funkcjonują one na Morzu Północnym.


altPodczas konferencji wiele mówiono o aspekcie finansowym. W naszym regionie trzy instytucje finansują projekty z zakresu energetyki wiatrowej, tj.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC). Ta ostatnia dostarcza finansowanie średnio i długookresowe lub kredyty konsorcjalne wspólnie z lokalnymi bankami komercyjnymi.


Finansowanie energetyki wiatrowej w ramach UE jest możliwe również z unijnych funduszy spójności. W latach 2007 – 2010 projekty z zakresu energetyki wiatrowej otrzymały 786 milionów euro, z czego 420 miliony euro trafiło do nowych Państw Członkowskich. Niestety,
ze względu na skomplikowane procedury unijne oraz krajowe, wydano zaledwie 3 proc. tej kwoty.


Fundusze UE na energetykę wiatrową mogą wzrosnąć w latach 2014-2020, jeżeli tylko priorytety funduszy zostaną dostosowane do polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.


alt


Jak powiedziała nam Jagoda Jaworski, organizatorka konferencji niemieckiej firmy z Bremen, wszystkie nadbałtyckie kraje utworzyły mechanizmy wsparcia dla energetyki wiatrowej. Mechanizmy te różnią się jednakże między sobą kształtem i efektywnością. Stabilność mechanizmów wsparcia jest kluczowa dla podtrzymania rozwoju branży energetyki wiatrowej.


Tam, gdzie zasady są niejasne, nieprzewidywalne lub często zmieniające się (czasami z mocą wsteczną), rozwój energetyki wiatrowej charakteryzuje się cyklami wzrostowymi i spadkowymi lub nie występuje w ogóle.


Zalecenia poszczególnych państw powinny zapewnić, by mechanizmy wsparcia były zgodne z zasadami rynku wewnętrznego UE.
Podejście do obszarów wyłączonych (Natura 2000, obszary ochrony przyrody i dziedzictwa, pobliże instalacji radarowych) powinno być obiektywne, a kryteria jasno przedstawione deweloperom. Rządy państw powinny stworzyć odpowiednie instrumenty planistyczne
mające zapewnić, by energetyka wiatrowa była rozwijana w harmonii ze środowiskiem naturalnym.


altPonadto koszty przyłączenia do sieci powinny być przejrzyste, a procedury dostępu do sieci powinny być zaprojektowane z korzyścią dla rzeczywistych deweloperów projektów.


Procedury administracyjne powinny zostać usprawnione. Na polskim rynku energetyki wiatrowej jak dotychczas najsilniejszą pozycję mają zagraniczne przedsiębiorstwa energetyczne.


Podczas konferencji przedstawiono dane, iż w pierwszej połowie 2012 roku moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej na terenie UE wyniosły 4,3 GW. Zgodnie z prognozami do 2020 roku zainstalowanych będzie 40 GW, co jest tożsame z 4 proc. unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną lub produkcją energii na poziomie 148 TWh. Największy potencjał występuje kolejno w następujących państwach nadbałtyckich: Finlandia (18,3 GW), Dania (9,2 GW), Szwecja (4,5 GW) i Estonia (3,1 GW).


Jak twierdzi Andrzej Tanderski z Uniwersytetu Gdańskiego, na koniec 2012 roku w dziesięciu krajach europejskich zainstalowanych było 55 morskich farm wiatrowych o łącznej liczbie turbin 1662 i łącznej mocy 4995 MW. W samym 2012 roku zainstalowano 293 turbiny o całkowitej mocy 1165 MW, tj. o 33 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2011, kiedy zainstalowano 874 MW. Prognozowany jest dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej, i tak dodatkowe 14 projektów powinno zostać zbudowanych w latach 2013-2014. Oznacza to wzrost o kolejne 3300 MW, co daje w sumie 8300 MW zainstalowanych mocy.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież