"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2014 17:07

Międzynarodowa Konferencja WINDFORCE Baltic Sea - poświęcona rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego odbyła się w Gdańsku. Konferencja jest organizowania cyklicznie, co roku w innym nadbałtyckim kraju. Poprzednia konferencja została zorganizowania w Sztokholmie w lutym 2013 roku. Miejscem tegorocznej, również w lutym była Polska, a jednym z jej oficjalnych partnerów było Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.


Program dwudniowej konferencji WINDFORCE Baltic Sea w Gdańsku obejmował pełne spektrum zagadnień dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w krajach położonych nad Bałtykiem, w tym prezentację doświadczeń duńskich, niemieckich i szwedzkich oraz omówienie perspektyw rozwoju sektora w Polsce, Finlandii i Estonii oraz na Litwie i Łotwie.


W ramach konferencji omówione zostały polityczne, prawne i ekonomiczne uwarunkowania budowy morskich farm wiatrowych oraz niezbędnej infrastruktury przesyłowej. Zagadnieniem dyskutowanym w ramach konferencji była również rola portów morskich i terenów stoczniowych jako zaplecza operacyjnego, magazynowego oraz produkcyjnego dla morskich farm wiatrowych.


W trakcie poszczególnych sesji tematycznych głos zabierali przedstawiciele krajowych organizacji branżowych działających na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego oraz przedstawiciele kluczowych przedsiębiorstw działających na rynku europejskim.


altJak powiedział nam Maciej Bartmański z Polskiego Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (na powyższym zdjęciu), uczestnicy konferencji dostrzegają ogromny potencjał wiatrowy południowego Bałtyku  Sprzyjająca jest jego niewielka głębokość i korzystne są również jego warunki geologiczne dna umożliwiające bezpieczne posadowienie morskich elektrowni wiatrowych.


W rachubę wchodzą głębokości do 40 m i odległość co najmniej 12 mil morskich od brzegu, tj. poza obszarem polskich wód terytorialnych objętych obszarem Natura 2000. Na Bałtyku dopiero w ostatnich latach zaczyna być coraz bardziej poważnie rozważana budowa takich farm wiatrowych. Jest ich coraz więcej w pobliżu Danii i Wysp Brytyjskich. Z powodzeniem już funkcjonują one na Morzu Północnym.


altPodczas konferencji wiele mówiono o aspekcie finansowym. W naszym regionie trzy instytucje finansują projekty z zakresu energetyki wiatrowej, tj.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC). Ta ostatnia dostarcza finansowanie średnio i długookresowe lub kredyty konsorcjalne wspólnie z lokalnymi bankami komercyjnymi.


Finansowanie energetyki wiatrowej w ramach UE jest możliwe również z unijnych funduszy spójności. W latach 2007 – 2010 projekty z zakresu energetyki wiatrowej otrzymały 786 milionów euro, z czego 420 miliony euro trafiło do nowych Państw Członkowskich. Niestety,
ze względu na skomplikowane procedury unijne oraz krajowe, wydano zaledwie 3 proc. tej kwoty.


Fundusze UE na energetykę wiatrową mogą wzrosnąć w latach 2014-2020, jeżeli tylko priorytety funduszy zostaną dostosowane do polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.


alt


Jak powiedziała nam Jagoda Jaworski, organizatorka konferencji niemieckiej firmy z Bremen, wszystkie nadbałtyckie kraje utworzyły mechanizmy wsparcia dla energetyki wiatrowej. Mechanizmy te różnią się jednakże między sobą kształtem i efektywnością. Stabilność mechanizmów wsparcia jest kluczowa dla podtrzymania rozwoju branży energetyki wiatrowej.


Tam, gdzie zasady są niejasne, nieprzewidywalne lub często zmieniające się (czasami z mocą wsteczną), rozwój energetyki wiatrowej charakteryzuje się cyklami wzrostowymi i spadkowymi lub nie występuje w ogóle.


Zalecenia poszczególnych państw powinny zapewnić, by mechanizmy wsparcia były zgodne z zasadami rynku wewnętrznego UE.
Podejście do obszarów wyłączonych (Natura 2000, obszary ochrony przyrody i dziedzictwa, pobliże instalacji radarowych) powinno być obiektywne, a kryteria jasno przedstawione deweloperom. Rządy państw powinny stworzyć odpowiednie instrumenty planistyczne
mające zapewnić, by energetyka wiatrowa była rozwijana w harmonii ze środowiskiem naturalnym.


altPonadto koszty przyłączenia do sieci powinny być przejrzyste, a procedury dostępu do sieci powinny być zaprojektowane z korzyścią dla rzeczywistych deweloperów projektów.


Procedury administracyjne powinny zostać usprawnione. Na polskim rynku energetyki wiatrowej jak dotychczas najsilniejszą pozycję mają zagraniczne przedsiębiorstwa energetyczne.


Podczas konferencji przedstawiono dane, iż w pierwszej połowie 2012 roku moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej na terenie UE wyniosły 4,3 GW. Zgodnie z prognozami do 2020 roku zainstalowanych będzie 40 GW, co jest tożsame z 4 proc. unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną lub produkcją energii na poziomie 148 TWh. Największy potencjał występuje kolejno w następujących państwach nadbałtyckich: Finlandia (18,3 GW), Dania (9,2 GW), Szwecja (4,5 GW) i Estonia (3,1 GW).


Jak twierdzi Andrzej Tanderski z Uniwersytetu Gdańskiego, na koniec 2012 roku w dziesięciu krajach europejskich zainstalowanych było 55 morskich farm wiatrowych o łącznej liczbie turbin 1662 i łącznej mocy 4995 MW. W samym 2012 roku zainstalowano 293 turbiny o całkowitej mocy 1165 MW, tj. o 33 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2011, kiedy zainstalowano 874 MW. Prognozowany jest dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej, i tak dodatkowe 14 projektów powinno zostać zbudowanych w latach 2013-2014. Oznacza to wzrost o kolejne 3300 MW, co daje w sumie 8300 MW zainstalowanych mocy.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież