Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

25 lat Okrągłego Stołu: Od Wilanowa do Brukseli

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2014 12:27

W sali kolumnowej Sejmu RP, z inicjatywy wicemarszałka Jerzego Wenderlicha z SLD, odbyła się debata panelowa pt. "Okrągły Stół - doświadczenie polskie czy uniwersalna metoda na demokratyzację". - To mebel jednorazowego użytku - powiedział b. prezydent i jeden z 58 uczestników obrad w Pałacu Namiestnikowskim, Aleksander Kwaśniewski.Chwilą ciszy uczczono pamięć nieżyjących. - Niedawno byłem w pałacu i siedziałem przy stole, połowa biorących udział już odeszła, piękne, potężne postaci Rzeczpospolitej - mówił A. Kwaśniewski.

Zanim doszło do obrad toczyły się tajne rokowania. Z jednej strony przedstawiciele kościoła katolickiego: abp. Tadeusz Gocłowski i ks. Alojzy Orszulik, z drugiej członkowie władz KC PZPR - Józef Czyrek i Stanisław Ciosek. Rolę abp. Gocłowskiego, zwłaszcza podczas trudnych nocnych rozmów sierpnia 1988 roku w parafii w Wilanowie podkreślał senator Andrzej Wielowieyski, jedna z kluczowych postaci inteligencji katolickiej zaangażowany bezpośrednio w rozmowy. - Nie wypuszczę was stąd, mówił arcybiskup Gocłowski, w momencie kolejnego kryzysu, jeśli przynajmniej nie uzgodnicie komunikatu, że "rozmowy będą kontynuowane" - opowiadał ambasador S. Ciosek.


W obradach w Pałacu Namiestnikowskim brało udział kilku gdańszczan. Po stronie rządowej w obradach plenarnych siedział ówczesny I sekretarz KW PZPR w Gdańsku, Marek Hołdakowski. Jego partnerami obok Lecha Wałęsy, ze strony opozycji byli: Aleksander Hall i Jacek Merkel. W zespole ds. reform politycznych znalazł się Bogdan Lis, stronę rządową reprezentował w nim gdynianin Jerzy Uziębło. Po stronie rządowej, w zespole gospodarki i polityki społecznej odnajdujemy polityków z pierwszej ligi PO - Andrzeja Olechowskiego i Marcina Święcickiego. Uczestnikami obrad ze strony"S" byli też Lech i Jarosław Kaczyńscy.


- To było doświadczenie, które nas wszystkich odmieniło. Trzeba było spojrzeć w oczy przeciwnikom politycznym i prowadzić poważny dialog. To, że nam w Polsce się udało, to wynik naszej słabości, byliśmy z obu stron raczej słabsi niż silni, i to była nasza siła - podkreślił A. Kwaśniewski.

Adam Michnik raz jeszcze zauważył postawę ówczesnych przywódców państwa - gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka: - Ci, którzy zakuli Polskę w dyby, potrafili też Polskę z dybów oswobodzić, wyjść poza swoje doświadczenie historyczne i życiowe, dotrzymać przyjętych zobowiązań i w tym sensie okazali się ludźmi honoru - mówił red. naczelny Gazety Wyborczej, zwracając się bezpośrednio do Andrzeja Wielowiejskiego, który za taką retorykę często A. Michnika krytykował.

Jak zauważył Stanisław Ciosek, grupa reformatorów w PZPR myślała szerzej niż własny obóz, chociaż nie wszystko dało się przewidzieć i po wyborach 4 czerwca - z wolnym Senatem, propozycją A. Kwaśniewskiego - Polska w trybie pokojowym, bez rozlewu krwi zmieniła się nieodwracalnie, nawet jeśli nie wszystkie uzgodnienia zostały dotrzymane. - Protokół rozbieżności to było 80 procent ustaleń Okrągłego Stołu, a tylko 20 to konsensus - przypomniał A. Wielowiejski.

- O tym, że PZPR straci władzę, bo nasi koalicjanci, ZSL czyli PSL i SD, odeszli od ustaleń okrągłostołowych i zawarli większościową koalicję z Obywatelskim Klubem Parlamentarnym poinformował mnie... Jarosław Kaczyński. Zadzwonił do premiera Rakowskiego, że ma ważną wiadomość do przekazania, ale Rakowski nie miał ochoty na spotkanie, więc kazał mi przyjąć wysłannika OKP.

Według A. Kwaśniewskiego, Okrągły Stół otworzył drogę do budowy instytucji niepodległego państwa, jego ostatnim akordem było referendum, w którym Polacy wyrazili zgodę na wstąpienie do Unii Europejskiej.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież