Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

25 lat Okrągłego Stołu: Od Wilanowa do Brukseli

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2014 12:27

W sali kolumnowej Sejmu RP, z inicjatywy wicemarszałka Jerzego Wenderlicha z SLD, odbyła się debata panelowa pt. "Okrągły Stół - doświadczenie polskie czy uniwersalna metoda na demokratyzację". - To mebel jednorazowego użytku - powiedział b. prezydent i jeden z 58 uczestników obrad w Pałacu Namiestnikowskim, Aleksander Kwaśniewski.Chwilą ciszy uczczono pamięć nieżyjących. - Niedawno byłem w pałacu i siedziałem przy stole, połowa biorących udział już odeszła, piękne, potężne postaci Rzeczpospolitej - mówił A. Kwaśniewski.

Zanim doszło do obrad toczyły się tajne rokowania. Z jednej strony przedstawiciele kościoła katolickiego: abp. Tadeusz Gocłowski i ks. Alojzy Orszulik, z drugiej członkowie władz KC PZPR - Józef Czyrek i Stanisław Ciosek. Rolę abp. Gocłowskiego, zwłaszcza podczas trudnych nocnych rozmów sierpnia 1988 roku w parafii w Wilanowie podkreślał senator Andrzej Wielowieyski, jedna z kluczowych postaci inteligencji katolickiej zaangażowany bezpośrednio w rozmowy. - Nie wypuszczę was stąd, mówił arcybiskup Gocłowski, w momencie kolejnego kryzysu, jeśli przynajmniej nie uzgodnicie komunikatu, że "rozmowy będą kontynuowane" - opowiadał ambasador S. Ciosek.


W obradach w Pałacu Namiestnikowskim brało udział kilku gdańszczan. Po stronie rządowej w obradach plenarnych siedział ówczesny I sekretarz KW PZPR w Gdańsku, Marek Hołdakowski. Jego partnerami obok Lecha Wałęsy, ze strony opozycji byli: Aleksander Hall i Jacek Merkel. W zespole ds. reform politycznych znalazł się Bogdan Lis, stronę rządową reprezentował w nim gdynianin Jerzy Uziębło. Po stronie rządowej, w zespole gospodarki i polityki społecznej odnajdujemy polityków z pierwszej ligi PO - Andrzeja Olechowskiego i Marcina Święcickiego. Uczestnikami obrad ze strony"S" byli też Lech i Jarosław Kaczyńscy.


- To było doświadczenie, które nas wszystkich odmieniło. Trzeba było spojrzeć w oczy przeciwnikom politycznym i prowadzić poważny dialog. To, że nam w Polsce się udało, to wynik naszej słabości, byliśmy z obu stron raczej słabsi niż silni, i to była nasza siła - podkreślił A. Kwaśniewski.

Adam Michnik raz jeszcze zauważył postawę ówczesnych przywódców państwa - gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka: - Ci, którzy zakuli Polskę w dyby, potrafili też Polskę z dybów oswobodzić, wyjść poza swoje doświadczenie historyczne i życiowe, dotrzymać przyjętych zobowiązań i w tym sensie okazali się ludźmi honoru - mówił red. naczelny Gazety Wyborczej, zwracając się bezpośrednio do Andrzeja Wielowiejskiego, który za taką retorykę często A. Michnika krytykował.

Jak zauważył Stanisław Ciosek, grupa reformatorów w PZPR myślała szerzej niż własny obóz, chociaż nie wszystko dało się przewidzieć i po wyborach 4 czerwca - z wolnym Senatem, propozycją A. Kwaśniewskiego - Polska w trybie pokojowym, bez rozlewu krwi zmieniła się nieodwracalnie, nawet jeśli nie wszystkie uzgodnienia zostały dotrzymane. - Protokół rozbieżności to było 80 procent ustaleń Okrągłego Stołu, a tylko 20 to konsensus - przypomniał A. Wielowiejski.

- O tym, że PZPR straci władzę, bo nasi koalicjanci, ZSL czyli PSL i SD, odeszli od ustaleń okrągłostołowych i zawarli większościową koalicję z Obywatelskim Klubem Parlamentarnym poinformował mnie... Jarosław Kaczyński. Zadzwonił do premiera Rakowskiego, że ma ważną wiadomość do przekazania, ale Rakowski nie miał ochoty na spotkanie, więc kazał mi przyjąć wysłannika OKP.

Według A. Kwaśniewskiego, Okrągły Stół otworzył drogę do budowy instytucji niepodległego państwa, jego ostatnim akordem było referendum, w którym Polacy wyrazili zgodę na wstąpienie do Unii Europejskiej.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież