Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

25 lat Okrągłego Stołu: Od Wilanowa do Brukseli

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2014 12:27

W sali kolumnowej Sejmu RP, z inicjatywy wicemarszałka Jerzego Wenderlicha z SLD, odbyła się debata panelowa pt. "Okrągły Stół - doświadczenie polskie czy uniwersalna metoda na demokratyzację". - To mebel jednorazowego użytku - powiedział b. prezydent i jeden z 58 uczestników obrad w Pałacu Namiestnikowskim, Aleksander Kwaśniewski.



Chwilą ciszy uczczono pamięć nieżyjących. - Niedawno byłem w pałacu i siedziałem przy stole, połowa biorących udział już odeszła, piękne, potężne postaci Rzeczpospolitej - mówił A. Kwaśniewski.

Zanim doszło do obrad toczyły się tajne rokowania. Z jednej strony przedstawiciele kościoła katolickiego: abp. Tadeusz Gocłowski i ks. Alojzy Orszulik, z drugiej członkowie władz KC PZPR - Józef Czyrek i Stanisław Ciosek. Rolę abp. Gocłowskiego, zwłaszcza podczas trudnych nocnych rozmów sierpnia 1988 roku w parafii w Wilanowie podkreślał senator Andrzej Wielowieyski, jedna z kluczowych postaci inteligencji katolickiej zaangażowany bezpośrednio w rozmowy. - Nie wypuszczę was stąd, mówił arcybiskup Gocłowski, w momencie kolejnego kryzysu, jeśli przynajmniej nie uzgodnicie komunikatu, że "rozmowy będą kontynuowane" - opowiadał ambasador S. Ciosek.


W obradach w Pałacu Namiestnikowskim brało udział kilku gdańszczan. Po stronie rządowej w obradach plenarnych siedział ówczesny I sekretarz KW PZPR w Gdańsku, Marek Hołdakowski. Jego partnerami obok Lecha Wałęsy, ze strony opozycji byli: Aleksander Hall i Jacek Merkel. W zespole ds. reform politycznych znalazł się Bogdan Lis, stronę rządową reprezentował w nim gdynianin Jerzy Uziębło. Po stronie rządowej, w zespole gospodarki i polityki społecznej odnajdujemy polityków z pierwszej ligi PO - Andrzeja Olechowskiego i Marcina Święcickiego. Uczestnikami obrad ze strony"S" byli też Lech i Jarosław Kaczyńscy.


- To było doświadczenie, które nas wszystkich odmieniło. Trzeba było spojrzeć w oczy przeciwnikom politycznym i prowadzić poważny dialog. To, że nam w Polsce się udało, to wynik naszej słabości, byliśmy z obu stron raczej słabsi niż silni, i to była nasza siła - podkreślił A. Kwaśniewski.

Adam Michnik raz jeszcze zauważył postawę ówczesnych przywódców państwa - gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka: - Ci, którzy zakuli Polskę w dyby, potrafili też Polskę z dybów oswobodzić, wyjść poza swoje doświadczenie historyczne i życiowe, dotrzymać przyjętych zobowiązań i w tym sensie okazali się ludźmi honoru - mówił red. naczelny Gazety Wyborczej, zwracając się bezpośrednio do Andrzeja Wielowiejskiego, który za taką retorykę często A. Michnika krytykował.

Jak zauważył Stanisław Ciosek, grupa reformatorów w PZPR myślała szerzej niż własny obóz, chociaż nie wszystko dało się przewidzieć i po wyborach 4 czerwca - z wolnym Senatem, propozycją A. Kwaśniewskiego - Polska w trybie pokojowym, bez rozlewu krwi zmieniła się nieodwracalnie, nawet jeśli nie wszystkie uzgodnienia zostały dotrzymane. - Protokół rozbieżności to było 80 procent ustaleń Okrągłego Stołu, a tylko 20 to konsensus - przypomniał A. Wielowiejski.

- O tym, że PZPR straci władzę, bo nasi koalicjanci, ZSL czyli PSL i SD, odeszli od ustaleń okrągłostołowych i zawarli większościową koalicję z Obywatelskim Klubem Parlamentarnym poinformował mnie... Jarosław Kaczyński. Zadzwonił do premiera Rakowskiego, że ma ważną wiadomość do przekazania, ale Rakowski nie miał ochoty na spotkanie, więc kazał mi przyjąć wysłannika OKP.

Według A. Kwaśniewskiego, Okrągły Stół otworzył drogę do budowy instytucji niepodległego państwa, jego ostatnim akordem było referendum, w którym Polacy wyrazili zgodę na wstąpienie do Unii Europejskiej.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież