Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Choroby cywilizacyjne u dzieci

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 07 lutego 2014 16:57

Wystosowanie apelu do nauczycieli Wychowania Fizycznego, nauczycieli nauczania początkowego, trenerów, lekarzy oraz rodziców-opiekunów, a także dzieci i młodzieży – to efekt konferencji, jaka odbyła się 6 lutego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku. Temat konferencji, to „Rola aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci – innowacyjne metody, modele terapii i wsparcia”.


Sygnatariusze apelu: „Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań propagowania aktywnego stylu życia dzieci i młodzieży z chorobami cywilizacyjnymi, do których zaliczane są m.in. astma, alergie i otyłość.  Choroby cywilizacyjne naszych czasów, to efekt nieprzestrzegania zachowań prozdrowotnych, pochodne stylu życia, tj. braku aktywności ruchowej, spożywanie obfitego w kalorie jedzenia, nadmiaru stresu. Lekarze, rehabilitanci są zgodni, iż wysiłek fizyczny, uprawianie sportu odpowiedniego dla stanu zdrowia chorego jest nie tylko możliwy, ale przede wszystkim bardzo wskazany.


Wdrożona od wczesnego dzieciństwa aktywność ruchowa przyczynia się do poprawy jakości życia dzieci. Stają się one silniejsze nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Dzieci mają niezwykłą wrodzoną potrzebą aktywności ruchowej, pomóżmy im zatem realizować się wskazując odpowiednie dyscypliny sportowe. Stwórzmy chorym dzieciom takie warunki, by nie musiały rezygnować z aktywnego poznawania otaczającego nas świata. Dajmy im szansę, by mogły normalnie żyć i być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa”.


alt



Powyższy apel swoimi wypowiedziami w pełni uzasadniali prelegenci konferencji. W ocenie dr. Tadeusza Podczarskiego, dyrektora szpitala Polanki w Gdańsku (na zdjęciu w pierwszym rzędzie), rozwój cywilizacyjny przyczynił się do polepszenia warunków życia ludzi, jak również przyniósł ogromny postęp w nauce oraz technice, ale jednocześnie stał się przyczyną pojawienia wielu niespotykanych wcześniej chorób cywilizacyjnych. Chorób, które dotykają już nie tylko osoby starsze, ale również dzieci i młodzież. Na nasze zdrowie, aż w 50 procentach wpływ ma styl naszego codziennego życia, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.


alt



Bolesław Samoliński, prof. nadzw. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; specjalista alergologii, otorynolaryngologii, zdrowia publicznego (na zdjęciu drugi z lewej) stwierdził, że owszem jest system opieki nad chorym, ale nie ma systemu profilaktycznego. Kiedyś przeważały choroby zakaźne, a obecnie aż w 80 proc. przeważają choroby cywilizacyjne. Według badań z roku 1928, alergia występowała u około jednego procenta ludzkiej populacji, ale nastąpiła jej tak duża dynamika, że w latach 90-tych XX wieku ilość alergików wzrosła do 15 proc. W zatrważającym tempie wzrasta też ilość astmatyków. Obecnie co piąte dziecko ma taką dolegliwość. Szacuje się, że 14 mln Polaków ma różne alergie.
W naszej strefie klimatycznej sprzyjające warunki do rozwoju mają roztocza i to one są główną przyczyną nieżytów nosa, a w następstwie alergii i astmy. Roztocze to liczny rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych. Roztocze są saprofagiczne, ale także są wśród nich pasożyty i drapieżniki. Niektóre mogą przenosić choroby lub być szkodnikami magazynowymi. Astma obecnie urosła do czwartej choroby będącej powodem zgonów. W medycynie ostatnio postępem stało się odczulanie pacjentów.


alt



Teresa Małaczyńska, dr n. med. pediatra, alergolog, specjalista chorób płuc. Ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki, mówiła o atopowym zapaleniu skóry, jako problemie epidemiologicznym i społecznym wśród dzieci i młodzieży. Uskarżała się na NFZ, które nie refunduje emolientów stosowanych przeciw różnym alergenom przenikającym do nieszczelnej skóry. Co niepokoi, że pierwsze objawy chorób skóry pojawiają się u dzieci już przed piątym rokiem życia. Wpływ na to ma stosowanie proszków do prania, chloru w pływalniach, uzdatniaczy w żywności, klimatyzatorów, perfum.


alt



Michał Brzeziński, dr n. med. asystent w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Koordynator Programu „6-10-14 dla Zdrowia”  (na zdjęciu powyżej) określił współczesnego młodego człowieka jako homo komputerus. Zatrważające są oceny lekarzy, że osoby urodzone po 2000 roku będą żyły krócej od osób urodzonych wcześniej. Rozwój cywilizacji, brak ruchu, ślęczenie przed różnymi ekranami ma ogromny wpływ na postęp chorób cywilizacyjnych. Jeśli coraz powszechniejszym przeciwwskazaniem nie uczęszczania na lekcje z pływania jest hydrofobia, to nie ma się czemu dziwić, że jest coraz większa ilość utonięć, ale też i przypadków otyłości. W dużej mierze winę ponoszą rodzice takich leniwych dzieci i lekarze zbyt pochopnie wystawiający trwałe zwolnienia z lekcji WF.


alt



Tomasz Frołowicz, prof. Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku stwierdził, że w polskich szkołach podstawowych aż 10 proc. szkolnej młodzieży jest na stałe zwolniona z lekcji WF. Wystarczy, że rodzic nie wyrazi zgody, aby jego pociecha ćwiczyła fizycznie, dyrekcja szkoły musi to respektować. Obecnie coraz większa rola spoczywa na nauczycielach WF, którzy powinni dzieciom naukowo uświadomić jaki jest sens ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza w młodym wieku rozwojowym. To oni też powinni prowadzić lekcje spersonalizowane.


Rodzice myślą, że alergik lub astmatyk nie powinien ćwiczyć. A jest to mylne założenie. Przykłady na to, że dzieci z takimi chorobami śmiało mogą ćwiczyć przytoczył Karol Bober z Ośrodka Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej przy Fundacji Sport na Zdrowie. Mało tego, dzięki systematycznym ćwiczeniom astmatyk Kamil Lewandowski z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, uporał się z chorobą i stał się nawet mistrzem świata juniorów w windsurfingu.


Podczas konferencji odbyły się cztery sesje panelowe o takich tematach, jak: 1. Dieta jako narzędzie walki z otyłością i astmą, 2. Jakość życia dzieci z atopowym zapaleniem skóry, 3. Przepisy prawa dotyczące podawania leków,  4. Czy lekcja WF jest tylko dla wybranych? Astma, AZS, otyłość i sport - razem czy osobno?


Wicemarszałek pomorska Hanna Zych-Cisoń podsumowując stwierdziła, że myślą przewodnią konferencji była edukacja we wdrażaniu innowacyjnych metod i modeli terapii oraz wsparcia osób z obszaru zdrowia, sportu i nauczania. Koszty leczenia są coraz droższe i dlatego profilaktyka jest tak istotną już od dzieciństwa. Wspólnie rodzice i nauczyciele muszą kształtować nowe nawyki ruchowe w młodym pokoleniu Polaków.


alt



Prezes Fundacji „Sport na zdrowie” Ewa Lewandowska (na zdjęciu), będąca organizatorem konferencji stwierdziła, że po raz pierwszy udało się zgromadzić ekspertów z dziedziny zdrowia, sportu, edukacji oraz przedsiębiorców i doktorantów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się z licznymi jej uczestnikami. Wystosowano apel z trwogą o coraz mniej sprawne i coraz bardziej otyłe oraz chore na przyległości cywilizacyjne młode homo komputerus.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież