"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konkurs w ECS - "histeria jednej pani"

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 26 października 2022 20:45

To już po raz kolejny władze miejskie Gdańska zgłaszają swoje votum separatum wobec Krzysztofa Wyszkowskiego.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczyło swoich reprezentantów do komisji wyborczej na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności: Adama Hlebowicza z IPN, Piotra Semkę dziennikarza oraz Krzysztofa Wyszkowskiego założyciela legendarnych Wolnych Związków Wybrzeża w 1978 roku.
25 bm. prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz upubliczniła swoje votum separatum wobec zgłoszenia przez rząd RP Krzysztofa Wyszkowskiego do komisji, która będzie rozstrzygać o tym kto obejmie stanowisko dyrektora ECS na kolejną kadencję.


- Nie pierwszy to przejaw asertywności żeby nie powiedzieć agresji Pani Dulkiewicz wobec mojej osoby - komentuje Krzysztof Wyszkowski. - Nie wiem czy jest sens komentowania tego stanowiska. Histeria jakiejś Pani urzędniczki wobec decyzji rządowych nie wymaga wyjaśnień ani zajmowania odrębnego stanowiska. Przecież ta sama Pani niedawno wypowiadała się o rządzie Rzeczpospolitej, że to mordercy i przestępcy. I co? Czy takie niedorzeczności miały absorbować i tak już mocno przepracowane sądy?
Rząd RP jest współzałożycielem instytucji, wydał kilkadziesiąt milionów złotych na budowę tego gmachu, rok rocznie łoży na tę instytucję kilka milionów złotych to chyba ma prawo desygnować swoich przedstawicieli do statutowo przysługujących mu organów. Uważam, że statut instytutu został tak skonstruowany, że np. miasto Gdańsk ma 5 głosów, a Ministerstwo tylko 2.
Jeszcze raz podkreślam, że to czy jedna czy druga Pani kogoś lubi lub nie - nie ma to żadnego znaczenia kogo nominuje Ministerstwo. Otrzymałem propozycję od Rządu RP do obiektywnej oceny kandydatów na dyrektora i spełnię swój obywatelski obowiązek - zakończył Wyszkowski.


Poprosiliśmy o opinię tej sytuacji Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia "Godność", organizacji byłych działaczy opozycji demokratycznej, więźniów politycznych i legendarnych członków NSZZ "Solidarność":
- Wystąpimy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o inicjatywę zmiany statutu tej instytucji. Regulamin ECS jest niezwykle krzywdzący dla nas, dla ludzi Solidarności, działaczy opozycji i więźniów politycznych. Europejskie Centrum Solidarności dzisiaj jest przyjazne dla różnego rodzaju środowisk LGBT i totalnej opozycji typu KOD czy Obywatele RP. Tam dla nas, którzy własną skórą, żeby nie powiedzieć - krwią, walczyli o wolność i demokrację, nie ma miejsca. Mogę tutaj przywołać ostatni incydent o wyrzuceniu Stowarzyszenia Inwalidów "Solidarność" i fundacji księdza prof. Sedlaka z tego gmachu. Będziemy chcieli wpłynąć na zmianę statutu ECS w innym przypadku zaapelujemy o odebranie tej instytucji prawa posługiwania się świętą nazwą "Solidarność".
M.P


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież