Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Konkurs w ECS - "histeria jednej pani"

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 26 października 2022 20:45

To już po raz kolejny władze miejskie Gdańska zgłaszają swoje votum separatum wobec Krzysztofa Wyszkowskiego.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczyło swoich reprezentantów do komisji wyborczej na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności: Adama Hlebowicza z IPN, Piotra Semkę dziennikarza oraz Krzysztofa Wyszkowskiego założyciela legendarnych Wolnych Związków Wybrzeża w 1978 roku.
25 bm. prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz upubliczniła swoje votum separatum wobec zgłoszenia przez rząd RP Krzysztofa Wyszkowskiego do komisji, która będzie rozstrzygać o tym kto obejmie stanowisko dyrektora ECS na kolejną kadencję.


- Nie pierwszy to przejaw asertywności żeby nie powiedzieć agresji Pani Dulkiewicz wobec mojej osoby - komentuje Krzysztof Wyszkowski. - Nie wiem czy jest sens komentowania tego stanowiska. Histeria jakiejś Pani urzędniczki wobec decyzji rządowych nie wymaga wyjaśnień ani zajmowania odrębnego stanowiska. Przecież ta sama Pani niedawno wypowiadała się o rządzie Rzeczpospolitej, że to mordercy i przestępcy. I co? Czy takie niedorzeczności miały absorbować i tak już mocno przepracowane sądy?
Rząd RP jest współzałożycielem instytucji, wydał kilkadziesiąt milionów złotych na budowę tego gmachu, rok rocznie łoży na tę instytucję kilka milionów złotych to chyba ma prawo desygnować swoich przedstawicieli do statutowo przysługujących mu organów. Uważam, że statut instytutu został tak skonstruowany, że np. miasto Gdańsk ma 5 głosów, a Ministerstwo tylko 2.
Jeszcze raz podkreślam, że to czy jedna czy druga Pani kogoś lubi lub nie - nie ma to żadnego znaczenia kogo nominuje Ministerstwo. Otrzymałem propozycję od Rządu RP do obiektywnej oceny kandydatów na dyrektora i spełnię swój obywatelski obowiązek - zakończył Wyszkowski.


Poprosiliśmy o opinię tej sytuacji Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia "Godność", organizacji byłych działaczy opozycji demokratycznej, więźniów politycznych i legendarnych członków NSZZ "Solidarność":
- Wystąpimy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o inicjatywę zmiany statutu tej instytucji. Regulamin ECS jest niezwykle krzywdzący dla nas, dla ludzi Solidarności, działaczy opozycji i więźniów politycznych. Europejskie Centrum Solidarności dzisiaj jest przyjazne dla różnego rodzaju środowisk LGBT i totalnej opozycji typu KOD czy Obywatele RP. Tam dla nas, którzy własną skórą, żeby nie powiedzieć - krwią, walczyli o wolność i demokrację, nie ma miejsca. Mogę tutaj przywołać ostatni incydent o wyrzuceniu Stowarzyszenia Inwalidów "Solidarność" i fundacji księdza prof. Sedlaka z tego gmachu. Będziemy chcieli wpłynąć na zmianę statutu ECS w innym przypadku zaapelujemy o odebranie tej instytucji prawa posługiwania się świętą nazwą "Solidarność".
M.P


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież