Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

NIK: Euro 2012 zagrożone

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 czerwca 2011 10:47
Zabraknie ponad 400 kilometrów dróg, pieniędzy na bezpieczeństwo, promocję, komunikacji miejskiej w miastach gospodarzach. PKP także nie będzie gotowe – piszą kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli w opublikowanym dziś raporcie.

- W przygotowaniach do EURO 2012 nastąpił postęp. Jednak skala opóźnień, zarzuconych przedsięwzięć oraz źle wykonanych inwestycji jest na tyle duża, że może to zagrażać prawidłowemu przebiegowi imprezy – ocenia NIK.

Stadiony spóźnione, ale będą

Kontrolerzy mają zastrzeżenia do stadionów, na których odbyć mają się mecze. W Poznaniu chodzi o przestrzeganie prawa budowlanego, w Gdańsku i Warszawie – niedotrzymania terminów oddania obiektów do użytku, choć kontrolerzy zastrzegają, że  „stadiony [...] będą gotowe do przeprowadzenia EURO 2012”.

Kolej nie uratuje braku dróg

Bardzo wiele wątpliwości NIK rodzi stan przygotowań dróg i są to dodatkowe opóźnienia oprócz sygnalizowanych w latach 2009 i 2010.
Chodzi o 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km. W tym 7 odcinków autostrad określanych jako „kluczowe” -  318,9 km (pięć na autostradzie A1 i dwa na autostradzie A4), 7 odcinków dróg ekspresowych -  85 km i dw odcinki na autostradzie A2 – 50km.

Nieprzygotowanie dróg może zmusić PKP do uruchomienia nowych połączeń. „Z uwagi na brak możliwości ukończenia przed EURO 2012 budowy dróg ekspresowych S8 i S5, kluczowych dla połączeń między Warszawą i Wrocławiem oraz Gdańskiem i Poznaniem, konieczne może być wdrożenie przygotowanego przez PKP PLK S.A. programu rewitalizacji połączeń kolejowych między miastami-gospodarzami.” - piszą autorzy raportu.
Kibice mogą jednak także napotkać problemy w komunikacji kolejowej. PKP ograniczyło kilka inwestycji. Chodzi m.in. o opóźnienia na dworcach kolejowe w Poznaniu i trzech dworców w Warszawie

Niegotowa komunikacja miejska

Zagrożona jest także komunikacja wewnątrz wszystkich czterech miast gospodarzy. - W Gdańsku spośród sześciu przedsięwzięć komunikacyjnych realizowanych przez GIK Sp. z o.o., tylko dwa zostaną ukończone na czas, natomiast cztery spółka odda do użytku już po mistrzostwach - w tym kluczowe połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk oraz wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR.


- To , że niektóre z odcinków nie zostaną ukończone w 100% na EURO nie oznacza, że nie będą podczas Euro wykorzystywane. UEFA postawiła wymóg tzw. efektu komunikacyjnego czyli przejezdności - uspokaja rzeczniczka GIK, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. - Zgodnie z harmonogramami (a nawet wyprzedzająco) zostaną w Gdańsku zakończone 2 spośród komunikacyjnych inwestycji to jest Trasa WZ i Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej (przebudowa torowisk i budowa nowej linii tramwajowej). W trakcie budowy będą zaś część Trasy Słowackiego - tu odcinek tzw. lotniskowy zakończy się jeszcze przed EURO w 11.2011 i część Trasy Sucharskiego - tu odcinek od węzła ku Ujściu do Portu kończymy w czerwcu 2011 - dodaje rzeczniczka.Ćwierć bezpieczeństwa i promocji

NIK wraca też uwagę na niedostateczne środki przeznaczone w budżecie państwa na Program Bezpieczeństwa EURO 2012 i promocję Polski w związku z mistrzostwami. Łączny koszt 86 projektów wdrażanych na mistrzostwa oszacowano na 200 milionów złotych, tymczasem w budżecie wyasygnowano jedynie jedną czwartą tej kwoty - 51,8 miliona zł.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież