Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

NIK: Euro 2012 zagrożone

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 czerwca 2011 10:47
Zabraknie ponad 400 kilometrów dróg, pieniędzy na bezpieczeństwo, promocję, komunikacji miejskiej w miastach gospodarzach. PKP także nie będzie gotowe – piszą kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli w opublikowanym dziś raporcie.

- W przygotowaniach do EURO 2012 nastąpił postęp. Jednak skala opóźnień, zarzuconych przedsięwzięć oraz źle wykonanych inwestycji jest na tyle duża, że może to zagrażać prawidłowemu przebiegowi imprezy – ocenia NIK.

Stadiony spóźnione, ale będą

Kontrolerzy mają zastrzeżenia do stadionów, na których odbyć mają się mecze. W Poznaniu chodzi o przestrzeganie prawa budowlanego, w Gdańsku i Warszawie – niedotrzymania terminów oddania obiektów do użytku, choć kontrolerzy zastrzegają, że  „stadiony [...] będą gotowe do przeprowadzenia EURO 2012”.

Kolej nie uratuje braku dróg

Bardzo wiele wątpliwości NIK rodzi stan przygotowań dróg i są to dodatkowe opóźnienia oprócz sygnalizowanych w latach 2009 i 2010.
Chodzi o 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km. W tym 7 odcinków autostrad określanych jako „kluczowe” -  318,9 km (pięć na autostradzie A1 i dwa na autostradzie A4), 7 odcinków dróg ekspresowych -  85 km i dw odcinki na autostradzie A2 – 50km.

Nieprzygotowanie dróg może zmusić PKP do uruchomienia nowych połączeń. „Z uwagi na brak możliwości ukończenia przed EURO 2012 budowy dróg ekspresowych S8 i S5, kluczowych dla połączeń między Warszawą i Wrocławiem oraz Gdańskiem i Poznaniem, konieczne może być wdrożenie przygotowanego przez PKP PLK S.A. programu rewitalizacji połączeń kolejowych między miastami-gospodarzami.” - piszą autorzy raportu.
Kibice mogą jednak także napotkać problemy w komunikacji kolejowej. PKP ograniczyło kilka inwestycji. Chodzi m.in. o opóźnienia na dworcach kolejowe w Poznaniu i trzech dworców w Warszawie

Niegotowa komunikacja miejska

Zagrożona jest także komunikacja wewnątrz wszystkich czterech miast gospodarzy. - W Gdańsku spośród sześciu przedsięwzięć komunikacyjnych realizowanych przez GIK Sp. z o.o., tylko dwa zostaną ukończone na czas, natomiast cztery spółka odda do użytku już po mistrzostwach - w tym kluczowe połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk oraz wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR.


- To , że niektóre z odcinków nie zostaną ukończone w 100% na EURO nie oznacza, że nie będą podczas Euro wykorzystywane. UEFA postawiła wymóg tzw. efektu komunikacyjnego czyli przejezdności - uspokaja rzeczniczka GIK, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. - Zgodnie z harmonogramami (a nawet wyprzedzająco) zostaną w Gdańsku zakończone 2 spośród komunikacyjnych inwestycji to jest Trasa WZ i Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej (przebudowa torowisk i budowa nowej linii tramwajowej). W trakcie budowy będą zaś część Trasy Słowackiego - tu odcinek tzw. lotniskowy zakończy się jeszcze przed EURO w 11.2011 i część Trasy Sucharskiego - tu odcinek od węzła ku Ujściu do Portu kończymy w czerwcu 2011 - dodaje rzeczniczka.Ćwierć bezpieczeństwa i promocji

NIK wraca też uwagę na niedostateczne środki przeznaczone w budżecie państwa na Program Bezpieczeństwa EURO 2012 i promocję Polski w związku z mistrzostwami. Łączny koszt 86 projektów wdrażanych na mistrzostwa oszacowano na 200 milionów złotych, tymczasem w budżecie wyasygnowano jedynie jedną czwartą tej kwoty - 51,8 miliona zł.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież