Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tysiące na Wielkim Przejeździe Rowerowym

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 czerwca 2011 13:46

XV przejazd osiągnął metropolitalne rozmiary. Ulicami przejechało około 6 tysięcy rowerzystów.alt


Zobacz zdjęcia z przejazdu:

GALERIA


Przejazd rozpoczął się w dwóch miejscach: na ul. Rajskiej w Gdańsku i w Wejherowie, skąd wyruszył 1000-osobowy peleton, do którego dołączali rowerzyści z Rumii czy Gdyni. Obie grupy spotkały się ok 14.00 w kampusie AWFiS.


Wielu uczestników „Przejazdu” założyło kostiumy i przystroiło rowery. Pojawił się pirat na rowerze – okręcie, motyle i pszczółki, a nawet rower – pancerny fiat 126p. Na przedzie gdańskiego przejazdu, w rikszach, jechała trójmiejska samba uliczna, wybijając rytm. Dalej inne rowerowe platformy odtwarzające muzykę.


Choć impreza miała charakter radosnego festynu organizatorzy nie zapomnieli o jej politycznym aspekcie - presji na miejskie i wojewódzkie władze, by przystosowywały aglomerację do potrzeb rowerzystów. Gdańska Kampania Rowerowa i Obywatelska Liga Ekologiczna przygotowały „rowerowy okrągły stół”, do którego zaproszono prezydenta Pawła Adamowicza, wiceprezydenta Macieja Lisickiego i gdańskiego Oficera Rowerowego, Remigiusza Kitlińskiego.


Choć obrady okrągłego stołu zostały znacząco skrócone, z powodu spóźnienia urzędników, nie uniknęli oni konfrontacji z opiniami rowerzystów, niezadowolonych m.in. z niskich nakładów na rozwój infrastruktury rowerowej (jak twierdził Roger Jackowski z Obywatelskiej Ligi Ekologicznej – tylko 0,3 promila budżetu miasta), niedoróbek tworzonych ścieżek rowerowych – niezgodnych z normami skrzyżowań z pasami ruchu samochodowego czy tworzenia ścieżek utrudniających poruszanie pieszych (najgorzej rowerzyści ocenili infrastrukturę przy ul. Nowe Ogrody.
- To ewidentne błędy i trzeba ich w przyszłości unikać – komentował Adamowicz.
- Ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi – dodawał Kitliński. - Bez zaprzeczenia jesteśmy jednak liderem w kraju, dzwonią od mnie dziennikarze z Krakowa czy Poznania i pytają, jak nam się to udało.
- Polskie porównania są łatwe, porównujmy się do Europy – apelowali rowerzyści.


alt


Urzędnicy przyznali, że Gdańsk wciąż nie osiągnął tego poziomu, choć jednocześnie wskazywali na miejskie projekty podnoszące poziom rowerowej infrastruktury, jak program „Rowerowe Śródmieście”.


Olbrzymi peleton cyklistów ruszył Alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką aż do terenów AWFiS, gdzie odbył się piknik, w trakcie którego wręczono nagrody złotej szprychy – Parlamentarnemu Zespołowi ds. Komunikacji Rowerowej, który dostosował przepisy prawa drogowego no europejskich norm, poprawiając sytuację rowerzystów. 


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze.pl


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież