O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tysiące na Wielkim Przejeździe Rowerowym

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 czerwca 2011 13:46

XV przejazd osiągnął metropolitalne rozmiary. Ulicami przejechało około 6 tysięcy rowerzystów.alt


Zobacz zdjęcia z przejazdu:

GALERIA


Przejazd rozpoczął się w dwóch miejscach: na ul. Rajskiej w Gdańsku i w Wejherowie, skąd wyruszył 1000-osobowy peleton, do którego dołączali rowerzyści z Rumii czy Gdyni. Obie grupy spotkały się ok 14.00 w kampusie AWFiS.


Wielu uczestników „Przejazdu” założyło kostiumy i przystroiło rowery. Pojawił się pirat na rowerze – okręcie, motyle i pszczółki, a nawet rower – pancerny fiat 126p. Na przedzie gdańskiego przejazdu, w rikszach, jechała trójmiejska samba uliczna, wybijając rytm. Dalej inne rowerowe platformy odtwarzające muzykę.


Choć impreza miała charakter radosnego festynu organizatorzy nie zapomnieli o jej politycznym aspekcie - presji na miejskie i wojewódzkie władze, by przystosowywały aglomerację do potrzeb rowerzystów. Gdańska Kampania Rowerowa i Obywatelska Liga Ekologiczna przygotowały „rowerowy okrągły stół”, do którego zaproszono prezydenta Pawła Adamowicza, wiceprezydenta Macieja Lisickiego i gdańskiego Oficera Rowerowego, Remigiusza Kitlińskiego.


Choć obrady okrągłego stołu zostały znacząco skrócone, z powodu spóźnienia urzędników, nie uniknęli oni konfrontacji z opiniami rowerzystów, niezadowolonych m.in. z niskich nakładów na rozwój infrastruktury rowerowej (jak twierdził Roger Jackowski z Obywatelskiej Ligi Ekologicznej – tylko 0,3 promila budżetu miasta), niedoróbek tworzonych ścieżek rowerowych – niezgodnych z normami skrzyżowań z pasami ruchu samochodowego czy tworzenia ścieżek utrudniających poruszanie pieszych (najgorzej rowerzyści ocenili infrastrukturę przy ul. Nowe Ogrody.
- To ewidentne błędy i trzeba ich w przyszłości unikać – komentował Adamowicz.
- Ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi – dodawał Kitliński. - Bez zaprzeczenia jesteśmy jednak liderem w kraju, dzwonią od mnie dziennikarze z Krakowa czy Poznania i pytają, jak nam się to udało.
- Polskie porównania są łatwe, porównujmy się do Europy – apelowali rowerzyści.


alt


Urzędnicy przyznali, że Gdańsk wciąż nie osiągnął tego poziomu, choć jednocześnie wskazywali na miejskie projekty podnoszące poziom rowerowej infrastruktury, jak program „Rowerowe Śródmieście”.


Olbrzymi peleton cyklistów ruszył Alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką aż do terenów AWFiS, gdzie odbył się piknik, w trakcie którego wręczono nagrody złotej szprychy – Parlamentarnemu Zespołowi ds. Komunikacji Rowerowej, który dostosował przepisy prawa drogowego no europejskich norm, poprawiając sytuację rowerzystów. 


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze.pl


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież