Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tysiące na Wielkim Przejeździe Rowerowym

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 05 czerwca 2011 13:46

XV przejazd osiągnął metropolitalne rozmiary. Ulicami przejechało około 6 tysięcy rowerzystów.alt


Zobacz zdjęcia z przejazdu:

GALERIA


Przejazd rozpoczął się w dwóch miejscach: na ul. Rajskiej w Gdańsku i w Wejherowie, skąd wyruszył 1000-osobowy peleton, do którego dołączali rowerzyści z Rumii czy Gdyni. Obie grupy spotkały się ok 14.00 w kampusie AWFiS.


Wielu uczestników „Przejazdu” założyło kostiumy i przystroiło rowery. Pojawił się pirat na rowerze – okręcie, motyle i pszczółki, a nawet rower – pancerny fiat 126p. Na przedzie gdańskiego przejazdu, w rikszach, jechała trójmiejska samba uliczna, wybijając rytm. Dalej inne rowerowe platformy odtwarzające muzykę.


Choć impreza miała charakter radosnego festynu organizatorzy nie zapomnieli o jej politycznym aspekcie - presji na miejskie i wojewódzkie władze, by przystosowywały aglomerację do potrzeb rowerzystów. Gdańska Kampania Rowerowa i Obywatelska Liga Ekologiczna przygotowały „rowerowy okrągły stół”, do którego zaproszono prezydenta Pawła Adamowicza, wiceprezydenta Macieja Lisickiego i gdańskiego Oficera Rowerowego, Remigiusza Kitlińskiego.


Choć obrady okrągłego stołu zostały znacząco skrócone, z powodu spóźnienia urzędników, nie uniknęli oni konfrontacji z opiniami rowerzystów, niezadowolonych m.in. z niskich nakładów na rozwój infrastruktury rowerowej (jak twierdził Roger Jackowski z Obywatelskiej Ligi Ekologicznej – tylko 0,3 promila budżetu miasta), niedoróbek tworzonych ścieżek rowerowych – niezgodnych z normami skrzyżowań z pasami ruchu samochodowego czy tworzenia ścieżek utrudniających poruszanie pieszych (najgorzej rowerzyści ocenili infrastrukturę przy ul. Nowe Ogrody.
- To ewidentne błędy i trzeba ich w przyszłości unikać – komentował Adamowicz.
- Ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi – dodawał Kitliński. - Bez zaprzeczenia jesteśmy jednak liderem w kraju, dzwonią od mnie dziennikarze z Krakowa czy Poznania i pytają, jak nam się to udało.
- Polskie porównania są łatwe, porównujmy się do Europy – apelowali rowerzyści.


alt


Urzędnicy przyznali, że Gdańsk wciąż nie osiągnął tego poziomu, choć jednocześnie wskazywali na miejskie projekty podnoszące poziom rowerowej infrastruktury, jak program „Rowerowe Śródmieście”.


Olbrzymi peleton cyklistów ruszył Alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką aż do terenów AWFiS, gdzie odbył się piknik, w trakcie którego wręczono nagrody złotej szprychy – Parlamentarnemu Zespołowi ds. Komunikacji Rowerowej, który dostosował przepisy prawa drogowego no europejskich norm, poprawiając sytuację rowerzystów. 


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze.pl


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież