Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rok przed EURO 2012 – jak idą przygotowania?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2011 10:48

Dokładnie za rok, 8 czerwca 2012 roku, rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Czy Gdańsk będzie na nie gotowy?
Sygnały dotyczące postępu prac na Euro są dość sprzeczne. Włodarze miast zapewniają, że wszystko idzie sprawnie i bez problemów. Inne wnioski płyną jednak choćby z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która uważa, że „skala opóźnień, zarzuconych przedsięwzięć oraz źle wykonanych inwestycji jest na tyle duża, że może to zagrażać prawidłowemu przebiegowi imprezy.”

Co ciekawe, rozbieżności pojawiają się też w prasie. Radio Gdańsk artykuł o wspomnianym raporcie NIK zatytułowano „Zagrożony prawidłowy przebieg Euro 2012”. Z drugiej strony sytuację pokazał portal Nasze Miasto donosząc „Jest postęp!”.

A jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Postanowiliśmy zapytać się o to firmy przygotowujące Gdańsk do piłkarskiego święta.

Aby piłkarze mieli gdzie grać potrzebny jest stadion. Już jutro miał odbyć się pierwszy mecz Polska – Francja na PGE Arenie. Nie dojdzie do niego, ponieważ obiekt nie jest jeszcze skończony. - Zostały tylko wykończenia, stadion na tą chwilę jest w 98 proc. gotowy. Teraz trwają głównie prace nad instalacjami teletechnicznymi, czyli połączeniem ze sobą elektroniki stadionu. Należy jeszcze położyć tzw. warstwę ścieralną na parking. Na razie tego nie zrobiliśmy, bo jeżdżą tam jeszcze ciężarówki, ale to kwestia 1-2 dni – tłumaczy Michał Fijałkowski, rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

- Na tą chwilę wszystko wskazuję, że zdążymy z przygotowaniami do 23 czerwca, kiedy ma się odbyć impreza otwarcia stadionu. Nie chcemy jednak niczego obiecywać, dopóki prace całkowicie się nie zakończą – ubezpiecza się Fijałkowski.

W przeciągu roku stadion jednak z pewnością będzie gotowy na Euro. Większe wątpliwości budzi za to infrastruktura komunikacyjna. NIK ostrzega, że na sześć inwestycji prowadzonych przez Gdańskie Inwestycje Komunalne, które miały być zakończone przed rozpoczęciem Mistrzostw, gotowe będą zaledwie dwie.

Co na to GIK? - To założenia z 2006 roku. Na bieżąco przedstawiamy dokładny harmonogram, który jest zaakceptowany m.in. przez UEFA. Tutaj nie mamy żadnych opóźnień – zapewnia Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy GIK. - Na Euro zakończymy trzy inwestycje: trasę W-Z, Gdański Program Komunikacji Miejskiej, czyli modernizację torowisk tramwajowych i odwodnienie terenu pod stadionem. Nie zdążymy zakończyć prac na Trasie Słowackiego, ale będzie ona przejezdna na czas Euro. Nie uda się też zakończyć prac nad systemem sterowania ruchem Tristar, ale zdążymy uruchomić go na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska – uważa Skorupka-Kaczmarek.

Aktualizacja:

Zdaniem gdańskiej policji, realny termin otwarcia PGE Areny to 7 lipca - donosi Radio Gdańsk. Jeśli informacje się potwierdzą, oznacza to, że odwołana zostanie już druga impreza (zaplanowana na 23 czerwca) inaugurująca działanie stadionu.


Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież