Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rok przed EURO 2012 – jak idą przygotowania?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2011 10:48

Dokładnie za rok, 8 czerwca 2012 roku, rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Czy Gdańsk będzie na nie gotowy?
Sygnały dotyczące postępu prac na Euro są dość sprzeczne. Włodarze miast zapewniają, że wszystko idzie sprawnie i bez problemów. Inne wnioski płyną jednak choćby z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która uważa, że „skala opóźnień, zarzuconych przedsięwzięć oraz źle wykonanych inwestycji jest na tyle duża, że może to zagrażać prawidłowemu przebiegowi imprezy.”

Co ciekawe, rozbieżności pojawiają się też w prasie. Radio Gdańsk artykuł o wspomnianym raporcie NIK zatytułowano „Zagrożony prawidłowy przebieg Euro 2012”. Z drugiej strony sytuację pokazał portal Nasze Miasto donosząc „Jest postęp!”.

A jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Postanowiliśmy zapytać się o to firmy przygotowujące Gdańsk do piłkarskiego święta.

Aby piłkarze mieli gdzie grać potrzebny jest stadion. Już jutro miał odbyć się pierwszy mecz Polska – Francja na PGE Arenie. Nie dojdzie do niego, ponieważ obiekt nie jest jeszcze skończony. - Zostały tylko wykończenia, stadion na tą chwilę jest w 98 proc. gotowy. Teraz trwają głównie prace nad instalacjami teletechnicznymi, czyli połączeniem ze sobą elektroniki stadionu. Należy jeszcze położyć tzw. warstwę ścieralną na parking. Na razie tego nie zrobiliśmy, bo jeżdżą tam jeszcze ciężarówki, ale to kwestia 1-2 dni – tłumaczy Michał Fijałkowski, rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

- Na tą chwilę wszystko wskazuję, że zdążymy z przygotowaniami do 23 czerwca, kiedy ma się odbyć impreza otwarcia stadionu. Nie chcemy jednak niczego obiecywać, dopóki prace całkowicie się nie zakończą – ubezpiecza się Fijałkowski.

W przeciągu roku stadion jednak z pewnością będzie gotowy na Euro. Większe wątpliwości budzi za to infrastruktura komunikacyjna. NIK ostrzega, że na sześć inwestycji prowadzonych przez Gdańskie Inwestycje Komunalne, które miały być zakończone przed rozpoczęciem Mistrzostw, gotowe będą zaledwie dwie.

Co na to GIK? - To założenia z 2006 roku. Na bieżąco przedstawiamy dokładny harmonogram, który jest zaakceptowany m.in. przez UEFA. Tutaj nie mamy żadnych opóźnień – zapewnia Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy GIK. - Na Euro zakończymy trzy inwestycje: trasę W-Z, Gdański Program Komunikacji Miejskiej, czyli modernizację torowisk tramwajowych i odwodnienie terenu pod stadionem. Nie zdążymy zakończyć prac na Trasie Słowackiego, ale będzie ona przejezdna na czas Euro. Nie uda się też zakończyć prac nad systemem sterowania ruchem Tristar, ale zdążymy uruchomić go na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska – uważa Skorupka-Kaczmarek.

Aktualizacja:

Zdaniem gdańskiej policji, realny termin otwarcia PGE Areny to 7 lipca - donosi Radio Gdańsk. Jeśli informacje się potwierdzą, oznacza to, że odwołana zostanie już druga impreza (zaplanowana na 23 czerwca) inaugurująca działanie stadionu.


Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież