Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lis: "ECS powinien być instytucją państwową"

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 czerwca 2011 11:35

Rozmowa z Bogdanem Lisem, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, senatorem RP I kadencji, posłem na Sejm VI kadencji.


4 czerwca to rocznica częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Co zmieniło się po tych wyborach?

Właściwie wszystko. Wraz z obradami Okrągłego stołu – nie można zapominać, że to dzięki nim doszło do wyborów – rozpoczęły one przemiany nie tylko w Polsce, ale też w Europie. W czasie rozmów z władzą osiągnęliśmy kompromis, który pozwolił właśnie na przeprowadzenie wyborów. To władzy bardziej zależało na tym, abyśmy wystartowali w wyborach. Nam zależało wtedy przede wszystkim na przyszłości „Solidarności”, na start zdecydowaliśmy się dopiero po zapewnieniu, że wybory do Senatu będą wolne.

Dlaczego władza chciała przedstawicieli „Solidarności” w Sejmie i Senacie?

Chodziło o to, by przełożyć na kogoś odpowiedzialność za to co się dzieje w państwie. Jerzy Urban mówił wtedy, że chciałby, by „Solidarność” weszła do Sejmu. Przedstawiciele władzy nie przewidzieli jednak swojej porażki.

Zlekceważyli „Solidarność”?

Raczej zostali wprowadzeni w błąd. W tym systemie za złe informacje karano, a za dobre chwalono. Dlatego też wszyscy przekazywali tylko pozytywne informacje. Władza nie rozumiała demokracji. Przykładem jest choćby kampania wyborcza. Mimo ogromnych pieniędzy, działacze PZPR nie mieli pojęcia jak ją przeprowadzić.

Są osoby, które zastanawiają się, czy w czasie Okrągłego Stołu nie dało się wywalczyć więcej.

Zawsze można tak gdybać. Gdyby się dało, to pewnie wywalczylibyśmy więcej. Rozmowy były burzliwe, do ich zerwania omal nie doszło nawet w sam dzień podpisania porozumienia. Trzeba też pamiętać, że władza – nawet po przegranych wyborach – miała w swoich rękach cały aparat państwa, w tym wojsko czy policję. Mogła więc w każdej zerwać postanowienia Okrągłego Stołu.

Czy po wyborach wciąż było takie zagrożenie?


Oczywiście. Komuniści nie byli w stanie sformułować rządu. Udało się to dopiero związanemu z „Solidarnością” Tadeuszowi Mazowieckiemu. Od tego momentu zaczęły się wielkie zmiany, lecz cały aparat państwa nadal związany był z poprzednią władzą. Zagrożenie mogło przyjść też ze strony Rosji.

Czy wierzył Pan, że uda się wygrać z władzą i zmienić Polskę?

Wierzyłem w to zawsze. Inaczej nie walczyłbym o te zmiany.

Dziś dawne środowisko „S” jest mocno podzielone – różne partie, częste konflikty.


To, że ludzie „S” są w różnych partiach nie jest niczym złym. Walczyliśmy o to, by każdy mógł przedstawiać swoje poglądy, dlatego jest to dużym sukcesem „Solidarności”. Dziś jednak wielu polityków stara się „dorabiać” do swojego życiorysu działalność w „S”, licząc, że doda im to autorytetu. Tak się jednak nie da. Polska polityka została też bardzo spłycona. Nie ma na przykład sensownego systemu awansu w politycznej hierarchii. Dzisiejsi liderzy tłamszą wewnątrzpartyjną opozycję, zamiast budować na nich swoją siłę.

Ostatnimi czasy głośno jest o Europejskim Centrum Solidarności…

Świetnie, że Centrum powstało, bo „Solidarność” była fenomenem, którym możemy się chwalić i pokazywać go na całym świecie, bo wielu rzeczy można się dzięki tym ideom nauczyć. ECS nie będzie jednak spełniać swojego celu, jeśli nie będzie posiadał odpowiednich środków na działalność. Nie można też odseparować Centrum od ludzi, którzy najwięcej o „S” wiedzą.

Co więc zrobić?

ECS powinien być instytucją państwową finansowaną z budżetu państwa. W tej chwili jest spółką miejską. Ograniczone środki bardzo utrudniają działalność, nie ma mowy o szerzeniu wartości „Solidarności” w innych krajach, bo po prostu nie ma na to pieniędzy. Teraz, gdy zaczyna się prezydencja Polski w Unii Europejskiej, byłaby do tego idealna sytuacja.

Czy rozmawiał Pan w sprawie swojego pomysłu z władzami?


Jeśli chodzi o Ministerstwo Kultury, to moja propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem. Problem w tym, że nikt nie chce tworzyć konfliktu wobec ECS, które ma ludzi łączyć, a nie dzielić.

Co stoi na przeszkodzie, by ECS stał się instytucją państwową?


Na pewno niezbędna jest tutaj zgoda prezydent Pawła Adamowicza. Mam wrażenie, że ten projekt jest przez niektórych postrzegany jako próba zabrania ECS-u miastu. To nieprawda. Przecież Centrum dalej siedzibę miałoby w Gdańsku, władze miasta wciąż miałyby duży wpływ na działalność. To co by się zmieniło, to jedynie możliwość dotarcia do większych środków, które pozwoliłyby na dużo większe i lepiej zorganizowane przedsięwzięcia.

Dziękuję za rozmowę


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież