“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lis: "ECS powinien być instytucją państwową"

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 czerwca 2011 11:35

Rozmowa z Bogdanem Lisem, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, senatorem RP I kadencji, posłem na Sejm VI kadencji.


4 czerwca to rocznica częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Co zmieniło się po tych wyborach?

Właściwie wszystko. Wraz z obradami Okrągłego stołu – nie można zapominać, że to dzięki nim doszło do wyborów – rozpoczęły one przemiany nie tylko w Polsce, ale też w Europie. W czasie rozmów z władzą osiągnęliśmy kompromis, który pozwolił właśnie na przeprowadzenie wyborów. To władzy bardziej zależało na tym, abyśmy wystartowali w wyborach. Nam zależało wtedy przede wszystkim na przyszłości „Solidarności”, na start zdecydowaliśmy się dopiero po zapewnieniu, że wybory do Senatu będą wolne.

Dlaczego władza chciała przedstawicieli „Solidarności” w Sejmie i Senacie?

Chodziło o to, by przełożyć na kogoś odpowiedzialność za to co się dzieje w państwie. Jerzy Urban mówił wtedy, że chciałby, by „Solidarność” weszła do Sejmu. Przedstawiciele władzy nie przewidzieli jednak swojej porażki.

Zlekceważyli „Solidarność”?

Raczej zostali wprowadzeni w błąd. W tym systemie za złe informacje karano, a za dobre chwalono. Dlatego też wszyscy przekazywali tylko pozytywne informacje. Władza nie rozumiała demokracji. Przykładem jest choćby kampania wyborcza. Mimo ogromnych pieniędzy, działacze PZPR nie mieli pojęcia jak ją przeprowadzić.

Są osoby, które zastanawiają się, czy w czasie Okrągłego Stołu nie dało się wywalczyć więcej.

Zawsze można tak gdybać. Gdyby się dało, to pewnie wywalczylibyśmy więcej. Rozmowy były burzliwe, do ich zerwania omal nie doszło nawet w sam dzień podpisania porozumienia. Trzeba też pamiętać, że władza – nawet po przegranych wyborach – miała w swoich rękach cały aparat państwa, w tym wojsko czy policję. Mogła więc w każdej zerwać postanowienia Okrągłego Stołu.

Czy po wyborach wciąż było takie zagrożenie?


Oczywiście. Komuniści nie byli w stanie sformułować rządu. Udało się to dopiero związanemu z „Solidarnością” Tadeuszowi Mazowieckiemu. Od tego momentu zaczęły się wielkie zmiany, lecz cały aparat państwa nadal związany był z poprzednią władzą. Zagrożenie mogło przyjść też ze strony Rosji.

Czy wierzył Pan, że uda się wygrać z władzą i zmienić Polskę?

Wierzyłem w to zawsze. Inaczej nie walczyłbym o te zmiany.

Dziś dawne środowisko „S” jest mocno podzielone – różne partie, częste konflikty.


To, że ludzie „S” są w różnych partiach nie jest niczym złym. Walczyliśmy o to, by każdy mógł przedstawiać swoje poglądy, dlatego jest to dużym sukcesem „Solidarności”. Dziś jednak wielu polityków stara się „dorabiać” do swojego życiorysu działalność w „S”, licząc, że doda im to autorytetu. Tak się jednak nie da. Polska polityka została też bardzo spłycona. Nie ma na przykład sensownego systemu awansu w politycznej hierarchii. Dzisiejsi liderzy tłamszą wewnątrzpartyjną opozycję, zamiast budować na nich swoją siłę.

Ostatnimi czasy głośno jest o Europejskim Centrum Solidarności…

Świetnie, że Centrum powstało, bo „Solidarność” była fenomenem, którym możemy się chwalić i pokazywać go na całym świecie, bo wielu rzeczy można się dzięki tym ideom nauczyć. ECS nie będzie jednak spełniać swojego celu, jeśli nie będzie posiadał odpowiednich środków na działalność. Nie można też odseparować Centrum od ludzi, którzy najwięcej o „S” wiedzą.

Co więc zrobić?

ECS powinien być instytucją państwową finansowaną z budżetu państwa. W tej chwili jest spółką miejską. Ograniczone środki bardzo utrudniają działalność, nie ma mowy o szerzeniu wartości „Solidarności” w innych krajach, bo po prostu nie ma na to pieniędzy. Teraz, gdy zaczyna się prezydencja Polski w Unii Europejskiej, byłaby do tego idealna sytuacja.

Czy rozmawiał Pan w sprawie swojego pomysłu z władzami?


Jeśli chodzi o Ministerstwo Kultury, to moja propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem. Problem w tym, że nikt nie chce tworzyć konfliktu wobec ECS, które ma ludzi łączyć, a nie dzielić.

Co stoi na przeszkodzie, by ECS stał się instytucją państwową?


Na pewno niezbędna jest tutaj zgoda prezydent Pawła Adamowicza. Mam wrażenie, że ten projekt jest przez niektórych postrzegany jako próba zabrania ECS-u miastu. To nieprawda. Przecież Centrum dalej siedzibę miałoby w Gdańsku, władze miasta wciąż miałyby duży wpływ na działalność. To co by się zmieniło, to jedynie możliwość dotarcia do większych środków, które pozwoliłyby na dużo większe i lepiej zorganizowane przedsięwzięcia.

Dziękuję za rozmowę


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież