Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: "Mamy realną szansę rządzić drugą kadencję"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2011 12:15

Rozmowa z Tadeuszem Aziewiczem, posłem Platformy Obywatelskiej
W najbliższą sobotę Platforma Obywatelska organizuje w Ergo Arenie kongres z okazji 10-lecia istnienia. Jak wygląda dziś sytuacja PO?

Po 10 latach  ciężkiej pracy jesteśmy największą partią w naszym kraju, ufają nam miliony Polaków. To wielka satysfakcja i potężne zobowiązanie. Przed nami wybory parlamentarne, do których przygotowujemy się z powagą i z pokorą. Stawka jest wysoka, bo mamy realną szansę stać się pierwszą w wolnej Polsce formacją, która odpowiada za losy kraju dłużej niż jedną kadencję. Nie muszę chyba tłumaczyć jaką wartością w trudnych czasach jest stabilność rządów, szczególnie dla gospodarki.

Od kiedy działa Pan w PO?

Od początku. W latach 1998 – 2001, w rządzie Jerzego Buzka kierowałem Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Już wtedy widać było, że dotychczasowa formuła uprawiania polityki wyczerpała się, potrzebne jest nowe otwarcie. Platforma Obywatelska powstała z wielkiej społecznej nadziei na nową jakość w życiu publicznym.

A co takiego wniosła do polityki Platforma, że przekonała do siebie wyborców?

Inny rodzaj dialogu z ludźmi. Mniej zadufania w sobie, więcej pokory i normalności. Dystans do  ideologii i dużą otwartość na realne problemy Polaków.

To dlatego przeciwnicy PO nadają jej czasem łatkę ,,bezideowej"?

Być może, ale to nie jest prawda.  Jesteśmy zakorzenieni w systemie wartości, który najogólniej można opisać nawiązując do idei, które legły u podstaw zjednoczonej Europy. W tej przestrzeni jest miejsce zarówno dla liberałów, jak i konserwatystów oraz ludzi o poglądach chrześcijańsko – demokratycznych. Ważne jest, aby podejmując decyzje zachować umysł otwarty. Kompasem powinien być zdrowy rozsądek. Tak staramy się działać.

A co się Platformie nie udało? Kadencja zbliża się do końca, a nie wszystkie elementy programu zostały zrealizowane.

W ostatnich latach działo się naprawdę dużo, natomiast nie wszystkie postulaty, chociażby z uwagi na inny pogląd koalicjanta, udało się wprowadzić w życie.  Przykładowo w najbliższych wyborach  do Sejmu nie będzie  jeszcze jednomandatowych okręgów wyborczych, ale w takich właśnie okręgach wybierzemy jesienią naszych senatorów. Na pewno ograniczenie biurokracji okazało się trudniejsze niż sądziliśmy.

Właśnie, ,,tanie państwo" było jednym ze sztandarowych haseł PO w czasie kampanii. Eksperci jednak zgodnie przyznają, że na razie ta obietnica nie została zrealizowana.

To trudna materia. Zmiany muszą być dużo głębsze, niż tylko ograniczenie zatrudnienia. Nie można zapominać, że głównym celem administracji jest sprawne wykonywanie zadań publicznych, z których niektóre wymagają sporego zaangażowania urzędników. Typowy przykład to pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych, co wiąże się z koniecznością wdrożenia bardzo zbiurokratyzowanych procedur, ale łączny bilans dla Polski jest na pewno dodatni.

PO zawsze podkreślała idee wolnego rynku. Światowy kryzys spowodował jednak osłabienie zaufania do liberalnego podejścia do gospodarki. Czy PO wyciąga z tego wnioski?


Doświadczenie światowego kryzysu jest przedmiotem ciągłych analiz, myślę, że za wcześnie jeszcze na jednoznaczną diagnozę. Natomiast nasze myślenie o gospodarce zawsze weryfikowaliśmy w kontakcie z rzeczywistością i fakt, że inne państwa w czasie kryzysu interweniowały na rzecz swoich  narodowych, gospodarek kosztem pozostałych uczestników globalnego rynku został przez nas zauważony. Odpowiedzią jest m.in.  projekt ustawy  zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa  przygotowany przez Jana Krzysztofa Bieleckiego. Zakłada on, że wybrane spółki - kluczowe z punktu widzenia interesów naszego kraju,  w realnej perspektywie nie będą prywatyzowane, natomiast zostaną objęte szczególnymi zasadami nadzoru właścicielskiego podobnie jak w dużych, prywatnych koncernach. 


Dziękuję za rozmowę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież