Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aziewicz: "Mamy realną szansę rządzić drugą kadencję"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2011 12:15

Rozmowa z Tadeuszem Aziewiczem, posłem Platformy Obywatelskiej




W najbliższą sobotę Platforma Obywatelska organizuje w Ergo Arenie kongres z okazji 10-lecia istnienia. Jak wygląda dziś sytuacja PO?

Po 10 latach  ciężkiej pracy jesteśmy największą partią w naszym kraju, ufają nam miliony Polaków. To wielka satysfakcja i potężne zobowiązanie. Przed nami wybory parlamentarne, do których przygotowujemy się z powagą i z pokorą. Stawka jest wysoka, bo mamy realną szansę stać się pierwszą w wolnej Polsce formacją, która odpowiada za losy kraju dłużej niż jedną kadencję. Nie muszę chyba tłumaczyć jaką wartością w trudnych czasach jest stabilność rządów, szczególnie dla gospodarki.

Od kiedy działa Pan w PO?

Od początku. W latach 1998 – 2001, w rządzie Jerzego Buzka kierowałem Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Już wtedy widać było, że dotychczasowa formuła uprawiania polityki wyczerpała się, potrzebne jest nowe otwarcie. Platforma Obywatelska powstała z wielkiej społecznej nadziei na nową jakość w życiu publicznym.

A co takiego wniosła do polityki Platforma, że przekonała do siebie wyborców?

Inny rodzaj dialogu z ludźmi. Mniej zadufania w sobie, więcej pokory i normalności. Dystans do  ideologii i dużą otwartość na realne problemy Polaków.

To dlatego przeciwnicy PO nadają jej czasem łatkę ,,bezideowej"?

Być może, ale to nie jest prawda.  Jesteśmy zakorzenieni w systemie wartości, który najogólniej można opisać nawiązując do idei, które legły u podstaw zjednoczonej Europy. W tej przestrzeni jest miejsce zarówno dla liberałów, jak i konserwatystów oraz ludzi o poglądach chrześcijańsko – demokratycznych. Ważne jest, aby podejmując decyzje zachować umysł otwarty. Kompasem powinien być zdrowy rozsądek. Tak staramy się działać.

A co się Platformie nie udało? Kadencja zbliża się do końca, a nie wszystkie elementy programu zostały zrealizowane.

W ostatnich latach działo się naprawdę dużo, natomiast nie wszystkie postulaty, chociażby z uwagi na inny pogląd koalicjanta, udało się wprowadzić w życie.  Przykładowo w najbliższych wyborach  do Sejmu nie będzie  jeszcze jednomandatowych okręgów wyborczych, ale w takich właśnie okręgach wybierzemy jesienią naszych senatorów. Na pewno ograniczenie biurokracji okazało się trudniejsze niż sądziliśmy.

Właśnie, ,,tanie państwo" było jednym ze sztandarowych haseł PO w czasie kampanii. Eksperci jednak zgodnie przyznają, że na razie ta obietnica nie została zrealizowana.

To trudna materia. Zmiany muszą być dużo głębsze, niż tylko ograniczenie zatrudnienia. Nie można zapominać, że głównym celem administracji jest sprawne wykonywanie zadań publicznych, z których niektóre wymagają sporego zaangażowania urzędników. Typowy przykład to pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych, co wiąże się z koniecznością wdrożenia bardzo zbiurokratyzowanych procedur, ale łączny bilans dla Polski jest na pewno dodatni.

PO zawsze podkreślała idee wolnego rynku. Światowy kryzys spowodował jednak osłabienie zaufania do liberalnego podejścia do gospodarki. Czy PO wyciąga z tego wnioski?


Doświadczenie światowego kryzysu jest przedmiotem ciągłych analiz, myślę, że za wcześnie jeszcze na jednoznaczną diagnozę. Natomiast nasze myślenie o gospodarce zawsze weryfikowaliśmy w kontakcie z rzeczywistością i fakt, że inne państwa w czasie kryzysu interweniowały na rzecz swoich  narodowych, gospodarek kosztem pozostałych uczestników globalnego rynku został przez nas zauważony. Odpowiedzią jest m.in.  projekt ustawy  zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa  przygotowany przez Jana Krzysztofa Bieleckiego. Zakłada on, że wybrane spółki - kluczowe z punktu widzenia interesów naszego kraju,  w realnej perspektywie nie będą prywatyzowane, natomiast zostaną objęte szczególnymi zasadami nadzoru właścicielskiego podobnie jak w dużych, prywatnych koncernach. 


Dziękuję za rozmowę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież