Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Aziewicz: "Mamy realną szansę rządzić drugą kadencję"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2011 12:15

Rozmowa z Tadeuszem Aziewiczem, posłem Platformy Obywatelskiej
W najbliższą sobotę Platforma Obywatelska organizuje w Ergo Arenie kongres z okazji 10-lecia istnienia. Jak wygląda dziś sytuacja PO?

Po 10 latach  ciężkiej pracy jesteśmy największą partią w naszym kraju, ufają nam miliony Polaków. To wielka satysfakcja i potężne zobowiązanie. Przed nami wybory parlamentarne, do których przygotowujemy się z powagą i z pokorą. Stawka jest wysoka, bo mamy realną szansę stać się pierwszą w wolnej Polsce formacją, która odpowiada za losy kraju dłużej niż jedną kadencję. Nie muszę chyba tłumaczyć jaką wartością w trudnych czasach jest stabilność rządów, szczególnie dla gospodarki.

Od kiedy działa Pan w PO?

Od początku. W latach 1998 – 2001, w rządzie Jerzego Buzka kierowałem Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Już wtedy widać było, że dotychczasowa formuła uprawiania polityki wyczerpała się, potrzebne jest nowe otwarcie. Platforma Obywatelska powstała z wielkiej społecznej nadziei na nową jakość w życiu publicznym.

A co takiego wniosła do polityki Platforma, że przekonała do siebie wyborców?

Inny rodzaj dialogu z ludźmi. Mniej zadufania w sobie, więcej pokory i normalności. Dystans do  ideologii i dużą otwartość na realne problemy Polaków.

To dlatego przeciwnicy PO nadają jej czasem łatkę ,,bezideowej"?

Być może, ale to nie jest prawda.  Jesteśmy zakorzenieni w systemie wartości, który najogólniej można opisać nawiązując do idei, które legły u podstaw zjednoczonej Europy. W tej przestrzeni jest miejsce zarówno dla liberałów, jak i konserwatystów oraz ludzi o poglądach chrześcijańsko – demokratycznych. Ważne jest, aby podejmując decyzje zachować umysł otwarty. Kompasem powinien być zdrowy rozsądek. Tak staramy się działać.

A co się Platformie nie udało? Kadencja zbliża się do końca, a nie wszystkie elementy programu zostały zrealizowane.

W ostatnich latach działo się naprawdę dużo, natomiast nie wszystkie postulaty, chociażby z uwagi na inny pogląd koalicjanta, udało się wprowadzić w życie.  Przykładowo w najbliższych wyborach  do Sejmu nie będzie  jeszcze jednomandatowych okręgów wyborczych, ale w takich właśnie okręgach wybierzemy jesienią naszych senatorów. Na pewno ograniczenie biurokracji okazało się trudniejsze niż sądziliśmy.

Właśnie, ,,tanie państwo" było jednym ze sztandarowych haseł PO w czasie kampanii. Eksperci jednak zgodnie przyznają, że na razie ta obietnica nie została zrealizowana.

To trudna materia. Zmiany muszą być dużo głębsze, niż tylko ograniczenie zatrudnienia. Nie można zapominać, że głównym celem administracji jest sprawne wykonywanie zadań publicznych, z których niektóre wymagają sporego zaangażowania urzędników. Typowy przykład to pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych, co wiąże się z koniecznością wdrożenia bardzo zbiurokratyzowanych procedur, ale łączny bilans dla Polski jest na pewno dodatni.

PO zawsze podkreślała idee wolnego rynku. Światowy kryzys spowodował jednak osłabienie zaufania do liberalnego podejścia do gospodarki. Czy PO wyciąga z tego wnioski?


Doświadczenie światowego kryzysu jest przedmiotem ciągłych analiz, myślę, że za wcześnie jeszcze na jednoznaczną diagnozę. Natomiast nasze myślenie o gospodarce zawsze weryfikowaliśmy w kontakcie z rzeczywistością i fakt, że inne państwa w czasie kryzysu interweniowały na rzecz swoich  narodowych, gospodarek kosztem pozostałych uczestników globalnego rynku został przez nas zauważony. Odpowiedzią jest m.in.  projekt ustawy  zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa  przygotowany przez Jana Krzysztofa Bieleckiego. Zakłada on, że wybrane spółki - kluczowe z punktu widzenia interesów naszego kraju,  w realnej perspektywie nie będą prywatyzowane, natomiast zostaną objęte szczególnymi zasadami nadzoru właścicielskiego podobnie jak w dużych, prywatnych koncernach. 


Dziękuję za rozmowę.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież