300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontenery socjalne sprzeczne z prawem?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 czerwca 2011 11:54- Kontenery są sprzeczne z prawem – twierdzi w opinii sporządzonej dla Amnesty International mecenas Katarzyna Rychtanek. - Kontenery nie będą mieszkaniami socjalnymi, poza tym będą tylko częścią „obiektów kontenerowych” - odpowiadają gdańscy urzędnicy.


Prawniczka Katarzyna Rychtanek, na zlecenie Amnesty International Poznań, opracowała opinię prawną dotyczącą istniejących w wielu polskich miastach i planowanych przez wiele kolejnych, w tym Gdańsk, kontenerów socjalnych, które miałyby służyć jako mieszkania socjalne.
Gdańsk w podjętej w listopadzie 2009 roku uchwale „w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013” zawarł zapisy mówiące o „zakupie kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery” jako sposobie pozyskiwania lokali socjalnych.

Z opinii prawnej wynika, że wykorzystywanie kontenerów jako lokali socjalnych jest sprzeczne z prawem, ponieważ „lokal socjalny może zostać wyodrębniony wyłącznie w budynku, co uniemożliwia kwalifikowanie obiektów kontenerowych jako lokali socjalnych czy zamiennych”.
A zgodnie z prawem budowlanym „budynkiem jest obiekt budowlany, który jest
trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach”. Tymczasem kontenery fundamentów nie mają.
- Obiekty kontenerowe nie mogą w świetle obowiązującego prawa stanowić lokalu socjalnego i zamiennego. Legalizacja tego typu zabiegu wymaga stworzenia nowej definicji lokalu – twierdzi w podsumowaniu prawniczka.

- W tym momencie nie są prowadzone żadne prace nad podobnymi projektami, ani nie ma planów rozpoczęcia tego typu prac. - zapewniał w grudniu ubiegłego roku Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.
Przeciw kontenerom protestuje grupa Nic o Nas Bez Nas, która w styczniu br. w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, zorganizowała  debatę i wystawę zdjęć „Kontener – narzędzie segregacji?”. Relacja z debaty dostępna tutaj.
Aktywiści grupy twierdzą, że osiedle kontenerowe jest nieodłącznym elementem reformy mieszkalnictwa komunalnego dokonywanej w mieście.

- Gdańsk nigdy nie planował budowy lokali socjalnych w kontenerach. Miałyby one służyć jako pomieszczenia tymczasowe do wykonywania eksmisji - a te lokale po eksmisji byłyby właśnie lokalami socjalnymi. Kontener należy traktować jako „element modułowy” całego obiektu kontenerowego. A wszystkie obiekty w Gdańsku, miasto buduje zgodnie z polskim prawem budowlanym – twierdzi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.

Urzędnik nie wyjaśnia czym będą planowane „obiekty kontenerowe”, których częścią miałyby być kontenery.  W cytowanej wcześniej uchwale „zakup kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery”  wskazywany jest jako jeden ze sposobów „pozyskiwania wolnych lokali socjalnych”. Według miejskiej interpretacji miałyby jednak być jedynie sposobem  pośrednim. Miasto używałoby kontenerów jako tymczasowych pomieszczeń, w których przebywaliby mieszkańcy po eksmisji. Zwalniane przez eksmitowanych mieszkania stawałyby się z kolei nowymi lokalami socjalnymi.

- Tłumaczenie w ten sposób zapisów o możliwości stworzenia osiedla kontenerowego jest wyjątkowo obłudne – komentuje Łukasz Muzioł z NoNBN. - Niedługo pewnie okaże się, że kontenery miały służyć jako tymczasowe lokum dla budowlańców stawiających mieszkania socjalne z prawdziwego zdarzenia. Niezależnie od medialnych deklaracji rzeczników miasta, nadal będziemy domagali się wykreślenia kontenerów z wieloletniego planu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy - zebraliśmy już wymagane 2000 podpisów i w najbliższym czasie złożymy obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Nie pozwolimy, żeby interpretacja ogólnych zapisów pozostawała wyłącznie w gestii Macieja Lisickiego i nie dopuścimy, żeby w Gdańsku choć jedna osoba została wyeksmitowana do kontenerowego getta – deklaruje Muzioł.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież