Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontenery socjalne sprzeczne z prawem?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 czerwca 2011 11:54- Kontenery są sprzeczne z prawem – twierdzi w opinii sporządzonej dla Amnesty International mecenas Katarzyna Rychtanek. - Kontenery nie będą mieszkaniami socjalnymi, poza tym będą tylko częścią „obiektów kontenerowych” - odpowiadają gdańscy urzędnicy.


Prawniczka Katarzyna Rychtanek, na zlecenie Amnesty International Poznań, opracowała opinię prawną dotyczącą istniejących w wielu polskich miastach i planowanych przez wiele kolejnych, w tym Gdańsk, kontenerów socjalnych, które miałyby służyć jako mieszkania socjalne.
Gdańsk w podjętej w listopadzie 2009 roku uchwale „w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013” zawarł zapisy mówiące o „zakupie kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery” jako sposobie pozyskiwania lokali socjalnych.

Z opinii prawnej wynika, że wykorzystywanie kontenerów jako lokali socjalnych jest sprzeczne z prawem, ponieważ „lokal socjalny może zostać wyodrębniony wyłącznie w budynku, co uniemożliwia kwalifikowanie obiektów kontenerowych jako lokali socjalnych czy zamiennych”.
A zgodnie z prawem budowlanym „budynkiem jest obiekt budowlany, który jest
trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach”. Tymczasem kontenery fundamentów nie mają.
- Obiekty kontenerowe nie mogą w świetle obowiązującego prawa stanowić lokalu socjalnego i zamiennego. Legalizacja tego typu zabiegu wymaga stworzenia nowej definicji lokalu – twierdzi w podsumowaniu prawniczka.

- W tym momencie nie są prowadzone żadne prace nad podobnymi projektami, ani nie ma planów rozpoczęcia tego typu prac. - zapewniał w grudniu ubiegłego roku Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.
Przeciw kontenerom protestuje grupa Nic o Nas Bez Nas, która w styczniu br. w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, zorganizowała  debatę i wystawę zdjęć „Kontener – narzędzie segregacji?”. Relacja z debaty dostępna tutaj.
Aktywiści grupy twierdzą, że osiedle kontenerowe jest nieodłącznym elementem reformy mieszkalnictwa komunalnego dokonywanej w mieście.

- Gdańsk nigdy nie planował budowy lokali socjalnych w kontenerach. Miałyby one służyć jako pomieszczenia tymczasowe do wykonywania eksmisji - a te lokale po eksmisji byłyby właśnie lokalami socjalnymi. Kontener należy traktować jako „element modułowy” całego obiektu kontenerowego. A wszystkie obiekty w Gdańsku, miasto buduje zgodnie z polskim prawem budowlanym – twierdzi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.

Urzędnik nie wyjaśnia czym będą planowane „obiekty kontenerowe”, których częścią miałyby być kontenery.  W cytowanej wcześniej uchwale „zakup kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery”  wskazywany jest jako jeden ze sposobów „pozyskiwania wolnych lokali socjalnych”. Według miejskiej interpretacji miałyby jednak być jedynie sposobem  pośrednim. Miasto używałoby kontenerów jako tymczasowych pomieszczeń, w których przebywaliby mieszkańcy po eksmisji. Zwalniane przez eksmitowanych mieszkania stawałyby się z kolei nowymi lokalami socjalnymi.

- Tłumaczenie w ten sposób zapisów o możliwości stworzenia osiedla kontenerowego jest wyjątkowo obłudne – komentuje Łukasz Muzioł z NoNBN. - Niedługo pewnie okaże się, że kontenery miały służyć jako tymczasowe lokum dla budowlańców stawiających mieszkania socjalne z prawdziwego zdarzenia. Niezależnie od medialnych deklaracji rzeczników miasta, nadal będziemy domagali się wykreślenia kontenerów z wieloletniego planu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy - zebraliśmy już wymagane 2000 podpisów i w najbliższym czasie złożymy obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Nie pozwolimy, żeby interpretacja ogólnych zapisów pozostawała wyłącznie w gestii Macieja Lisickiego i nie dopuścimy, żeby w Gdańsku choć jedna osoba została wyeksmitowana do kontenerowego getta – deklaruje Muzioł.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież