Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kontenery socjalne sprzeczne z prawem?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 czerwca 2011 11:54- Kontenery są sprzeczne z prawem – twierdzi w opinii sporządzonej dla Amnesty International mecenas Katarzyna Rychtanek. - Kontenery nie będą mieszkaniami socjalnymi, poza tym będą tylko częścią „obiektów kontenerowych” - odpowiadają gdańscy urzędnicy.


Prawniczka Katarzyna Rychtanek, na zlecenie Amnesty International Poznań, opracowała opinię prawną dotyczącą istniejących w wielu polskich miastach i planowanych przez wiele kolejnych, w tym Gdańsk, kontenerów socjalnych, które miałyby służyć jako mieszkania socjalne.
Gdańsk w podjętej w listopadzie 2009 roku uchwale „w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013” zawarł zapisy mówiące o „zakupie kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery” jako sposobie pozyskiwania lokali socjalnych.

Z opinii prawnej wynika, że wykorzystywanie kontenerów jako lokali socjalnych jest sprzeczne z prawem, ponieważ „lokal socjalny może zostać wyodrębniony wyłącznie w budynku, co uniemożliwia kwalifikowanie obiektów kontenerowych jako lokali socjalnych czy zamiennych”.
A zgodnie z prawem budowlanym „budynkiem jest obiekt budowlany, który jest
trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach”. Tymczasem kontenery fundamentów nie mają.
- Obiekty kontenerowe nie mogą w świetle obowiązującego prawa stanowić lokalu socjalnego i zamiennego. Legalizacja tego typu zabiegu wymaga stworzenia nowej definicji lokalu – twierdzi w podsumowaniu prawniczka.

- W tym momencie nie są prowadzone żadne prace nad podobnymi projektami, ani nie ma planów rozpoczęcia tego typu prac. - zapewniał w grudniu ubiegłego roku Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.
Przeciw kontenerom protestuje grupa Nic o Nas Bez Nas, która w styczniu br. w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej, zorganizowała  debatę i wystawę zdjęć „Kontener – narzędzie segregacji?”. Relacja z debaty dostępna tutaj.
Aktywiści grupy twierdzą, że osiedle kontenerowe jest nieodłącznym elementem reformy mieszkalnictwa komunalnego dokonywanej w mieście.

- Gdańsk nigdy nie planował budowy lokali socjalnych w kontenerach. Miałyby one służyć jako pomieszczenia tymczasowe do wykonywania eksmisji - a te lokale po eksmisji byłyby właśnie lokalami socjalnymi. Kontener należy traktować jako „element modułowy” całego obiektu kontenerowego. A wszystkie obiekty w Gdańsku, miasto buduje zgodnie z polskim prawem budowlanym – twierdzi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.

Urzędnik nie wyjaśnia czym będą planowane „obiekty kontenerowe”, których częścią miałyby być kontenery.  W cytowanej wcześniej uchwale „zakup kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery”  wskazywany jest jako jeden ze sposobów „pozyskiwania wolnych lokali socjalnych”. Według miejskiej interpretacji miałyby jednak być jedynie sposobem  pośrednim. Miasto używałoby kontenerów jako tymczasowych pomieszczeń, w których przebywaliby mieszkańcy po eksmisji. Zwalniane przez eksmitowanych mieszkania stawałyby się z kolei nowymi lokalami socjalnymi.

- Tłumaczenie w ten sposób zapisów o możliwości stworzenia osiedla kontenerowego jest wyjątkowo obłudne – komentuje Łukasz Muzioł z NoNBN. - Niedługo pewnie okaże się, że kontenery miały służyć jako tymczasowe lokum dla budowlańców stawiających mieszkania socjalne z prawdziwego zdarzenia. Niezależnie od medialnych deklaracji rzeczników miasta, nadal będziemy domagali się wykreślenia kontenerów z wieloletniego planu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy - zebraliśmy już wymagane 2000 podpisów i w najbliższym czasie złożymy obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Nie pozwolimy, żeby interpretacja ogólnych zapisów pozostawała wyłącznie w gestii Macieja Lisickiego i nie dopuścimy, żeby w Gdańsku choć jedna osoba została wyeksmitowana do kontenerowego getta – deklaruje Muzioł.


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież