Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Starosta: Wysoki poziom kształcenia - atuty na rynku pracy

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 30 maja 2012 14:13

altZ prof. dr. hab. Leszkiem Starostą, rektorem SWPiD rozmawia Artur S. Górski- Czy zaskoczyła pana profesora tak wysoka pozycja uczelni w rankingu, który ma swoją  renomę?
Leszek Starosta: Ranking rzeczywiście jest wysoce miarodajny. Ma swoją metodologię i tym większa satysfakcja, iż zostaliśmy uznani za najlepszą uczelnię niepubliczną, kształcącą przyszłych prawników. Nasza uczelnia, którą powołaliśmy w 1996 roku, cieszy się znakomitą reputacją dzięki wypracowanemu wysokiemu poziomowi studiów. Stąd bierze się nasza pozycja najwyżej ocenianej niepaństwowej uczelni na Pomorzu. Plasujemy się też w pierwszej dziesiątce szkół niepublicznych, kształcących na poziomie magisterskim, w kraju.


- Zatem obok pasji kształcenia, sporo pracy wykładowcy wkładają w przygotowanie studentów? Ostatnio nagłośnione zostały krytyczne opinie dotyczące jakości kształcenia w polskich szkołach, także tych wyższych…
Leszek Starosta: Oczywiście nasze sukcesy poprzedzone są ogromnym wkładem pracy wykładowców, nauczycieli akademickich. Choćby poprzez dodatkowe konsultacje, spotkania, zajęcia prowadzone w weekendy. Mamy niż demograficzny, zatem nie możemy tak rygorystycznie prowadzić rekrutacji. W toku studiów musimy włożyć więcej pracy by poziom studiów się nie obniżał, a nasi studenci byli jak najlepiej przygotowani. Niestety w skali kraju wymownym zjawiskiem jest to, iż studenci są w większości słabiej przygotowani do studiowania, niż miało to miejsce choćby w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.  


- Był bowiem taki edukacyjny boom, który miał zniwelować pewne zapóźnienia w naszym „magisterskim” wykształceniu. Większa ilość dyplomów, abolicje maturalne, obniżenie poziomu egzaminacyjnego miało przynieść progres. Niestety tak się nie stało i wielu absolwentów zasila szeregi bezrobotnych lub pracuje nie w swoich specjalnościach.
Leszek Starosta: Nasza szkoła nigdy nie stawiała na ilość. Nie jesteśmy fabryką dyplomów. Z założenia jesteśmy uczelnią, która kształci na wysokim poziomie. Może nie tanią, to prawda, ale w ślad za tym idzie też jakość. Absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy.


- Dotykamy problemu finansów. Jest przecież system stypendialny, dofinansowanie studiów stacjonarnych ze strony państwa jest możliwe…
Leszek Starosta: Niestety tego dofinansowania nie ma. Co prawda ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje taką ewentualność, ale niestety od lat nie ma rozporządzeń wykonawczych, które takie dofinansowanie umożliwia. Dziwi to tym bardziej, że minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wywodząca się z uczelni prywatnej, zna te problemy. Przecież my kształcimy ludzi na polskie potrzeby. Mamy system stypendialny, ale z przykrością konstatuje, że jest grupa zdolnej młodzieży, której na studiowanie nie stać.


- Wielka szkoda bo absolwenci są poszukiwani na rynku pracy…

Leszek Starosta: Po studentów na przykład chinoznawstwa ze znajomością języka mandaryńskiego zgłaszają się pracodawcy już na trzecim roku studiów. Mamy świetnych studentów i absolwentów. Jeden z nich jest najmłodszym radnym Gdyni, inny jest dyrektorem generalnym znanego koncernu, absolwentka jest  asystentką i tłumaczką konsula generalnego Chin...


- Rynek pracy zweryfikował uczelnię, podobnie jak ranking. Są też dane     ministerialne, jak choćby ministerstwa sprawiedliwości. To też jest jakiś probierz...
Leszek Starosta: Tak. Są dane dotyczące choćby zdawalności na aplikacje radcowskie i adwokackie. Otóż nasza uczelnia może pochwalić się 35-procentową zdawalności naszych absolwentów na aplikacje. To dane ministerialne. Daje nam to pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych. Śmiało możemy konkurować z uczelniami państwowymi.


- Prawnicy to wolny zawód, ale czy szkoła nadąża za rynkiem pracy?

Leszek Starosta: Nasi absolwenci są poszukiwani na rynku pracy. Monitorujemy trendy rynku pracy i za nimi nadążamy poprzez promowanie nowych specjalności i kierunków.


- Jakie specjalności niebawem uruchomi uczelnia?  
Leszek Starosta: Wymienię kształcenie w kierunku systemów ochrony zdrowia w ujęciu międzynarodowym, specjalizacje w zakresie portów morskich w obrocie gospodarczym, studia z zakresu międzynarodowego rynku sportu, przygotowujące do zarządzania obiektami sportowymi. Koordynuje je Adam Giersz, były minister sportu. Zarządzanie wielkimi obiektami sportowymi nie jest proste.


- Przekonali się o tym ostatnio gdańszczanie, po klęsce zarządzania stadionem PGE Arena…
Leszek Starosta: Zwróćmy uwagę, że na przykład w Niemczech jest tysiąc kancelarii prawnych obsługujących sport, a u nas są trzy.


- Życzymy zatem sukcesów w zagospodarowaniu takich nisz…   

Leszek Starosta: Dziękuje i zapraszam do naszej uczelni.  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież