W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Starosta: Wysoki poziom kształcenia - atuty na rynku pracy

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 30 maja 2012 14:13

altZ prof. dr. hab. Leszkiem Starostą, rektorem SWPiD rozmawia Artur S. Górski- Czy zaskoczyła pana profesora tak wysoka pozycja uczelni w rankingu, który ma swoją  renomę?
Leszek Starosta: Ranking rzeczywiście jest wysoce miarodajny. Ma swoją metodologię i tym większa satysfakcja, iż zostaliśmy uznani za najlepszą uczelnię niepubliczną, kształcącą przyszłych prawników. Nasza uczelnia, którą powołaliśmy w 1996 roku, cieszy się znakomitą reputacją dzięki wypracowanemu wysokiemu poziomowi studiów. Stąd bierze się nasza pozycja najwyżej ocenianej niepaństwowej uczelni na Pomorzu. Plasujemy się też w pierwszej dziesiątce szkół niepublicznych, kształcących na poziomie magisterskim, w kraju.


- Zatem obok pasji kształcenia, sporo pracy wykładowcy wkładają w przygotowanie studentów? Ostatnio nagłośnione zostały krytyczne opinie dotyczące jakości kształcenia w polskich szkołach, także tych wyższych…
Leszek Starosta: Oczywiście nasze sukcesy poprzedzone są ogromnym wkładem pracy wykładowców, nauczycieli akademickich. Choćby poprzez dodatkowe konsultacje, spotkania, zajęcia prowadzone w weekendy. Mamy niż demograficzny, zatem nie możemy tak rygorystycznie prowadzić rekrutacji. W toku studiów musimy włożyć więcej pracy by poziom studiów się nie obniżał, a nasi studenci byli jak najlepiej przygotowani. Niestety w skali kraju wymownym zjawiskiem jest to, iż studenci są w większości słabiej przygotowani do studiowania, niż miało to miejsce choćby w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.  


- Był bowiem taki edukacyjny boom, który miał zniwelować pewne zapóźnienia w naszym „magisterskim” wykształceniu. Większa ilość dyplomów, abolicje maturalne, obniżenie poziomu egzaminacyjnego miało przynieść progres. Niestety tak się nie stało i wielu absolwentów zasila szeregi bezrobotnych lub pracuje nie w swoich specjalnościach.
Leszek Starosta: Nasza szkoła nigdy nie stawiała na ilość. Nie jesteśmy fabryką dyplomów. Z założenia jesteśmy uczelnią, która kształci na wysokim poziomie. Może nie tanią, to prawda, ale w ślad za tym idzie też jakość. Absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy.


- Dotykamy problemu finansów. Jest przecież system stypendialny, dofinansowanie studiów stacjonarnych ze strony państwa jest możliwe…
Leszek Starosta: Niestety tego dofinansowania nie ma. Co prawda ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje taką ewentualność, ale niestety od lat nie ma rozporządzeń wykonawczych, które takie dofinansowanie umożliwia. Dziwi to tym bardziej, że minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wywodząca się z uczelni prywatnej, zna te problemy. Przecież my kształcimy ludzi na polskie potrzeby. Mamy system stypendialny, ale z przykrością konstatuje, że jest grupa zdolnej młodzieży, której na studiowanie nie stać.


- Wielka szkoda bo absolwenci są poszukiwani na rynku pracy…

Leszek Starosta: Po studentów na przykład chinoznawstwa ze znajomością języka mandaryńskiego zgłaszają się pracodawcy już na trzecim roku studiów. Mamy świetnych studentów i absolwentów. Jeden z nich jest najmłodszym radnym Gdyni, inny jest dyrektorem generalnym znanego koncernu, absolwentka jest  asystentką i tłumaczką konsula generalnego Chin...


- Rynek pracy zweryfikował uczelnię, podobnie jak ranking. Są też dane     ministerialne, jak choćby ministerstwa sprawiedliwości. To też jest jakiś probierz...
Leszek Starosta: Tak. Są dane dotyczące choćby zdawalności na aplikacje radcowskie i adwokackie. Otóż nasza uczelnia może pochwalić się 35-procentową zdawalności naszych absolwentów na aplikacje. To dane ministerialne. Daje nam to pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych. Śmiało możemy konkurować z uczelniami państwowymi.


- Prawnicy to wolny zawód, ale czy szkoła nadąża za rynkiem pracy?

Leszek Starosta: Nasi absolwenci są poszukiwani na rynku pracy. Monitorujemy trendy rynku pracy i za nimi nadążamy poprzez promowanie nowych specjalności i kierunków.


- Jakie specjalności niebawem uruchomi uczelnia?  
Leszek Starosta: Wymienię kształcenie w kierunku systemów ochrony zdrowia w ujęciu międzynarodowym, specjalizacje w zakresie portów morskich w obrocie gospodarczym, studia z zakresu międzynarodowego rynku sportu, przygotowujące do zarządzania obiektami sportowymi. Koordynuje je Adam Giersz, były minister sportu. Zarządzanie wielkimi obiektami sportowymi nie jest proste.


- Przekonali się o tym ostatnio gdańszczanie, po klęsce zarządzania stadionem PGE Arena…
Leszek Starosta: Zwróćmy uwagę, że na przykład w Niemczech jest tysiąc kancelarii prawnych obsługujących sport, a u nas są trzy.


- Życzymy zatem sukcesów w zagospodarowaniu takich nisz…   

Leszek Starosta: Dziękuje i zapraszam do naszej uczelni.  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież