Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Korytarz Transportowy Bałtyk-Adriatyk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 maja 2012 14:40

„Kolejowy korytarz transportowy Bałtyk – Adriatyk – perspektywy na przyszłość”, to temat seminarium, które odbyło się 29 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele ministerstw transportu z Czech, Słowacji, Słowenii i Włoch, operatorów kolejowych i zarządców infrastruktury transportowej.
To już kolejna inicjatywa organizowana w ostatnim czasie na Pomorzu na rzecz szlaku transportowego Północ – Południe. Infrastruktura kolejowa tego szlaku w nomenklaturze UE została określona mianem korytarza kolejowego nr 5. Zaczyna się on w Gdyni, kończy zaś – w Trieście. Uruchomienie korytarza jest planowane na rok 2015.


alt


Podkreślenie ważności przewozów kolejowych i intermodalnych, realizowanych w ramach korytarza, jest związane z ekologicznym aspektem przewozów transportowych, stąd szlak Bałtyk – Adriatyk często jest określany jako zielony korytarz. Przewozy kolejowe zużywają trzykrotnie mniej energii niż przewozy transportu drogowego, są także bardziej bezpieczne. Koncepcja tworzenia „zielonych korytarzy transportowych” powinna stanowić ważne wyzwanie dla przyszłego rozwoju transportu Unii Europejskiej, w tym Polski. W tym kierunku zmierza większość unijnych dokumentów, m.in. Biała Księga Polityki Transportowej postulująca, aby udział przewozów intermodalnych w strukturze ruchu do 2030 kształtował się na poziomie 30 proc. Realizacja tego postulatu będzie niezwykle trudna dla Polski, udział bowiem transportu intermodalnego w przewożonych towarach występuje w naszym kraju na poziomie zaledwie 3-4 proc.


alt


Gdańskiemu seminarium towarzyszyło posiedzenie Rady Wykonawczej Korytarza Kolejowego nr 5, tworzonej przez przedstawicieli ministerstw transportu państw członkowskich UE, przez których terytorium przebiega korytarz. Celem tego spotkania, organizowanego przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, jest dyskusja na temat modelu konsolidacji środowiska biznesowego, złożonego z zarządców infrastruktury transportowej i operatorów kolejowych, z jednostkami publicznymi i wspólnych działań na rzecz kolejowego korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk w Polsce.


altPodczas seminarium usłyszeliśmy, iż Pomorze stawia na transport kolejowy. Już za trzy lata część towarów, które trafiają do nas drogą morską, będzie dalej jechała pociągami. Zużywają one trzy razy mniej energii niż transport drogowy. Są też bezpieczniejsze.


Marszałek Mieczysław Struk powiedział, że transport kolejowy w naszym kraju wykorzystywany jest tylko w czterech procentach. Potrzebna jest poprawa infrastruktury kolejowej. Musi zostać skończony remont linii E65, trzeba też wybudować most kolejowy na Motławie oraz zmodernizować linię kolejową od portu morskiego w Gdańsku do Pruszcza Gdańskiego. W rejonie Tczewa – zapewnił marszałek Struk - powstanie też tak zwany suchy port kolejowy. Województwo chce pozyskać środki na te inwestycje z Unii Europejskiej.


Tymczasem jak twierdzi Piotr Stomma z Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, konieczne jest również nawiązanie współpracy z innymi krajami. Trzeba utworzyć wspólny punkt zamawiania tras transportowych w całym korytarzu lub na jego odcinkach.


Lokalizacja kontynentalnej części korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk obejmuje obszar od portów w Gdyni i w Gdańsku do portów północnego Adriatyku, Włoch i Słowenii, choć odgałęzienia korytarza sięgają także basenów M. Egejskiego i Czarnego. Długość korytarza wynosi 1700 km. W regionach, które przecina żyje 55 milionów ludzi z pięciu krajów członkowskich UE. Skandynawska część korytarza obejmuje zaś połączenie od Oslo aż do Karlskrony. Szwedzka część korytarza objęta została statusem „autostrady morskiej Gdynia-Karlskrona”.


Wypełnienie korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk w Polsce stanowią linia kolejowa E-65 oraz autostrada A1. Oba te projekty znajdują się bardzo wysoko na liście priorytetowych inwestycji zarówno w skali kraju jak i Wspólnoty. Wyrazem tego było między innymi wpisanie przebudowy linii E-65 i budowy autostrady A-1 na listę 30 priorytetowych osi transportowych Trans-Europejskiej Sieci Transportowej.

Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież