Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stadion GKS - żużel czy igrzyska deweloperów?

10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym znajduje się stadion im. Zbigniewa Podleckiego. Sąd Okręgowy uznał pozew GKS Wybrzeże za niezasadny i prawomocnym wyrokiem obiekt pozostanie własnością miasta Gdańska. Ten wyrok może mieć olbrzymi wpływ na losy żużla w Gdańsku. Miasto jako gospodarz stadionu i klub żużlowy muszą podjąć decyzję czy modernizować czy budować nowy obiekt. - Od władz Gdańska należy wymagać, by stadion modernizowały, wokół niego budowały przestrzeń sportową, a nie roiły o kolejnych igrzyskach deweloperskich - mówi Marek Formela, prezes klubu żużlowego w l. 2003-2006.


Wybrzeże w swojej historii jeździło na dwóch stadionach. Początkowo gdańscy żużlowcy o ligowe punkty rywalizowali na stadionie przy ul. Marynarki Polskiej, gdzie dziś swoje mecze rozgrywają piłkarze Polonii Gdańsk. Na stadion przy ul. Zawodników, od 2008 noszący imię Zbigniewa Podleckiego, gdańszczanie przenieśli się w 1965 roku i do dziś rozgrywają na nim mecze domowe.


Do 2005 roku stadion przy ul. Zawodników wraz z przyległymi terenami był częścią majątku Gdańskiego Klubu Sportowego Wybrzeże. W grudniu 2005 roku podczas walnego zebrania członków klubu podjęto jednogłośnie uchwałę o dopuszczalnym prawnie zrzeczeniu się własności obiektów i przekazaniu ich gminie Gdańsk.


Henryk Majewski, były prezydent GKS Wybrzeże, uznał, że uchwała o przekazaniu gruntów została sfałszowana i wystąpił na drogę sądową składając pozew o wieczyste użytkowanie gruntu, na którym znajduje się stadion.


W związku ze sporem sądowym na stadionie żużlowym miasto dokonywało tylko modernizacji wynikających z wymagań licencyjnych do startu w rozgrywkach ligowych.


Wyrok z 10 lipca otwiera pole nie tylko do teoretycznych rozważań nad przyszłością stadionu, ale do przystąpienia do realnego działania. Są dwie opcje: modernizacja obecnego stadionu lub budowa nowego w nowej lokalizacji. Od lat powtarzają się narzekania, że na gdańskim torze zawody są nudne, że nic się na nim nie dzieje. Ewentualna modernizacja mogłaby to zmienić i spowodować, że zawody byłyby atrakcyjniejsze dla kibiców. Tak jak i ewentualna budowa nowego stadionu.


Doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli miasta i klubu i obie strony są raczej za budową nowego obiektu. Wokół stadionu przy ul. Zawodników powstaje coraz więcej osiedli deweloperskich.

alt


Gdzie mógłby powstać nowy stadion? Przez lata jako możliwe lokalizacje wymieniano Letnicę, Pruszcz Gdański-Rotmanka, tereny przy Trasie Sucharskiego.
W tej ostatniej lokalizacji znajdują się działki i puste tereny, które ze względu na bliskość obiektów przemysłowych, nie nadają się pod budownictwo mieszkaniowe. Atutem byłby dobry dojazd - z autostrady Obwodnicą Południową na stadion bez konieczności przebijania się przez miasto. Nie byłoby również problemów z komunikacją dla kibiców, którzy tramwajami jadącymi w kierunku Stogów pojechaliby 4 przystanki dalej niż na obecny stadion.


Budowa nowego stadionu byłaby uzależniona od sprzedaży terenu na którym znajduje się obecny stadion. Dla chętnych do zakupu tej działki problemem nie będzie najbardziej charakterystyczna część obiektu czyli Brama Maratońska. - "Brama Maratońska" znajdująca się w zespole stadionu żużlowego jest chroniona wyłącznie jako obiekt położony na obszarze historycznego śródmieścia Gdańska wpisanego do rejestru zabytków. Nie jest natomiast objęta ochroną indywidualną: wpisem do rejestru, czy też umieszczeniem w gminnej (wojewódzkiej) ewidencji zabytków. Nie jest również chroniona zapisami obowiązującego na tym terenie planu miejscowego. Obecnie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków prowadzi weryfikację obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków i możliwe będą zmiany i uzupełnienia - poinformował nas Grzegorz Sulikowski, Miejski Konserwator Zabytków.


Kwestia ewentualnej sprzedaży terenu przy ul. Zawodników i wysokość uzyskanej za niego kwoty będą czynnikami determinującymi dalsze działania odnośnie stadionu żużlowego.


- Moim zdaniem należy zostać na starym stadionie, na jedynym gdańskim torze żużlowym - powiedział Leszek Marsz, zawodnik Wybrzeża w latach 1968-1979. - Ten tor jest legendą. W 1965 roku odbyły się na nim pierwsze mecze. Na nim jeździł Henryk Żyto po przejściu z Unii Leszno. Startował na nim Zbyszek Podlecki, obecny patron stadionu. Nie wyobrażam sobie jak można byłoby przenieść tor żużlowy gdzie indziej. Ten stadion powinien być obiektem eksportowym, na którym powinno się organizować imprezy zachęcające młodzież do uprawiania sportu.


- Członkowie GKS Wybrzeże zdecydowali jednogłośnie o zrzeczeniu się stadionu i hali na rzecz gminy Gdańsk w celu ochrony dorobku i tradycji klubu stanowiącego jeden z istotnych fragmentów społeczno-kulturowej substancji Gdańska, budowanej przez dziesięciolecia wysiłkiem sportowców, trenerów i działaczy. Gdybyśmy chcieli kupczyć tym terenem, nie byłaby potrzebna taka dramatyczna decyzja. Uznaliśmy, że jesteśmy winni legendarnym zawodnikom gdańskiego klubu zachowanie tego obiektu w tej części Gdańska. Wydzielony, za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, fragment terenu został sprzedany w celu zaspokojenia blisko 140 wierzycieli klubu za kwotę ok. 6,8 mln złotych. Dzięki temu zaległe wynagrodzenia otrzymali pracownicy, piłkarze ręczni, żużlowcy, wykonawcy remontu Bramy Maratońskiej i ogrodzenia. Od władz Gdańska należy wymagać, by stadion modernizowały, wokół niego budowały przestrzeń sportową a nie roiły o kolejnych igrzyskach deweloperskich - mówi Marek Formela, prezes klubu w l. 2003-2006, który rekomendował członkom klubu w grudniu 2005 roku w hotelu Novotel przyjęcie rozwiązania pro publico bono.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież