Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Małżonkowie - idźcie na randkę!

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 13 lutego 2016 19:35

W ramach „Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa” w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku odbył się wykład dla par „Psychologia miłości: namiętność, intymność, zaangażowanie”, który poprowadziła Renata Gehrke – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich (oddział Gdańsk), psycholog, psychoterapeutka, specjalistka m.in. w psychoterapii małżeństw i par.Renata Gehrke przedstawiła prezentację stworzoną na podstawie książki Bogdana Wojciszke „Psychologia miłości: namiętność, intymność, zaangażowanie”. Psycholog opatrzyła prezentację własnymi komentarzami i uwagami, które bardzo trafnie rozwinęły podjęty temat. Stwierdzenie „wykład” brzmi w tym wypadku nieco zbyt formalnie, gdyż spotkanie przebiegło w miłej atmosferze – słuchacze zostali zaangażowani w wydarzenie i mieli możliwość podzielenia się swoimi skojarzeniami z prowadzącą oraz pozostałymi uczestnikami.


altRenata Gehrke powiedziała, że w każdym z nas istnieje potrzeba miłości, kochania i bycia kochanym – jest to uwarunkowane biologicznie. Namiętność, intymność oraz zaangażowanie, według teorii Sternberga, stanowią trzy składniki miłości kobiety i mężczyzny. Są to również czynniki, dzięki którym można rozpoznać etap swojej relacji z partnerem. Pielęgnowanie tych trzech składowych miłości może realnie wpłynąć na związek. Miłość jako uczucie wciąż ulega zmianom, dlatego warto pracować nad swoim związkiem i chronić go przed rutyną, która jest zabójcza dla uczucia. W celu uniknięcia nudy w związku Renata Gehrke zachęca małżonków, by… chodzili na randki. Nie mają to być jednak rutynowe, cotygodniowe spotkania, zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze, bo w takim wypadku nawet randki staną się nudne – psycholog namawiała małżonków do kreatywności, przejęcia inicjatywy i, pomimo chronicznego braku czasu, na który cierpi dziś każdy z nas, do włożenia odrobiny wysiłku w związek. Konkluzja wykładu brzmiała: „jesteśmy skazani na pracę” – tylko wówczas partnerzy będą w stanie osiągną pełną satysfakcję ze swojej relacji.


Po wykładzie zapytaliśmy Renatę Gehrke jakie korzyści może przynieść uczestnikom jej wykład.
– Mam nadzieję, że uczestnicy zostali zachęceni do tego, żeby wytrwale walczyć o swoje małżeństwa, budować je, cieszyć się nimi. Pomimo tego, że pewne rzeczy z czasem będą wyglądały w ich związku inaczej, nadal będą wierzyli w to, że to jest taka trwała i dobra relacja, że nie warto się rozglądać „na boki”, tylko inwestować całą energię w ten właśnie związek – powiedziała prowadząca wykład.


altPoprosiliśmy również psycholog, by udzieliła ogólnych rad małżonkom i podkreśliła co jest najważniejsze w związku.
– Przede wszystkim komunikowanie się ze sobą na takim głębokim poziomie, mówienie wprost o swoich uczuciach, potrzebach – to jest naprawdę istotne. Kolejną kwestią jest dbanie rzeczywiście o te granice małżeństwa w stosunku do świata zewnętrznego – o dozę wyłączności wobec siebie jeżeli chodzi o seks, ale też o pewne tematy, które są tylko pomiędzy małżonkami i nie są wynoszone na zewnątrz. Bardzo ważna jest też ta wiara w dobre intencje partnera: ja zakładam, że partner nadal mnie kocha i chce dla mnie dobrze, bo jeżeli zakładam w drugą stronę, to wtedy rzeczywiście, takimi samospełniającymi się proroctwami, do tego doprowadzę – powiedziała Renata Gehrke.


– Ja jeszcze nie zawarłem związku małżeńskiego, przyszedłem tu z narzeczoną z ciekawości. Dzięki wykładowi dowiedziałem się jak mam postępować w przyszłości i co mnie czeka – jakie etapy związku są przede mną, na jakim ja i moja narzeczona jesteśmy etapie. Chciałbym tę wiedzę przenieść do mojego narzeczeństwa, a w przyszłości do małżeństwa. Najważniejsze, żeby cały czas pracować nad związkiem, aby nie wkradła się nuda, żeby pielęgnować relację, rozmawiać z partnerem, pytać go i pomagać mu – powiedział uczestnik spotkania.


Po wykładzie wystawiona została sztuka Mariusza Więcka i Jerzego Wójcickiego „Kłopoty małżeńskie”. W rolach głównych wystąpili aktorzy Teatru Wybrzeże – małżonkowie Anna Kociarz-Konopińska oraz Maciej Konopiński.


altTo druga edycja „Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw” w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich (oddział Gdańsk), zaś jego główny sponsor to Energa SA.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież