Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Małżonkowie - idźcie na randkę!

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 13 lutego 2016 19:35

W ramach „Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa” w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku odbył się wykład dla par „Psychologia miłości: namiętność, intymność, zaangażowanie”, który poprowadziła Renata Gehrke – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich (oddział Gdańsk), psycholog, psychoterapeutka, specjalistka m.in. w psychoterapii małżeństw i par.Renata Gehrke przedstawiła prezentację stworzoną na podstawie książki Bogdana Wojciszke „Psychologia miłości: namiętność, intymność, zaangażowanie”. Psycholog opatrzyła prezentację własnymi komentarzami i uwagami, które bardzo trafnie rozwinęły podjęty temat. Stwierdzenie „wykład” brzmi w tym wypadku nieco zbyt formalnie, gdyż spotkanie przebiegło w miłej atmosferze – słuchacze zostali zaangażowani w wydarzenie i mieli możliwość podzielenia się swoimi skojarzeniami z prowadzącą oraz pozostałymi uczestnikami.


altRenata Gehrke powiedziała, że w każdym z nas istnieje potrzeba miłości, kochania i bycia kochanym – jest to uwarunkowane biologicznie. Namiętność, intymność oraz zaangażowanie, według teorii Sternberga, stanowią trzy składniki miłości kobiety i mężczyzny. Są to również czynniki, dzięki którym można rozpoznać etap swojej relacji z partnerem. Pielęgnowanie tych trzech składowych miłości może realnie wpłynąć na związek. Miłość jako uczucie wciąż ulega zmianom, dlatego warto pracować nad swoim związkiem i chronić go przed rutyną, która jest zabójcza dla uczucia. W celu uniknięcia nudy w związku Renata Gehrke zachęca małżonków, by… chodzili na randki. Nie mają to być jednak rutynowe, cotygodniowe spotkania, zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze, bo w takim wypadku nawet randki staną się nudne – psycholog namawiała małżonków do kreatywności, przejęcia inicjatywy i, pomimo chronicznego braku czasu, na który cierpi dziś każdy z nas, do włożenia odrobiny wysiłku w związek. Konkluzja wykładu brzmiała: „jesteśmy skazani na pracę” – tylko wówczas partnerzy będą w stanie osiągną pełną satysfakcję ze swojej relacji.


Po wykładzie zapytaliśmy Renatę Gehrke jakie korzyści może przynieść uczestnikom jej wykład.
– Mam nadzieję, że uczestnicy zostali zachęceni do tego, żeby wytrwale walczyć o swoje małżeństwa, budować je, cieszyć się nimi. Pomimo tego, że pewne rzeczy z czasem będą wyglądały w ich związku inaczej, nadal będą wierzyli w to, że to jest taka trwała i dobra relacja, że nie warto się rozglądać „na boki”, tylko inwestować całą energię w ten właśnie związek – powiedziała prowadząca wykład.


altPoprosiliśmy również psycholog, by udzieliła ogólnych rad małżonkom i podkreśliła co jest najważniejsze w związku.
– Przede wszystkim komunikowanie się ze sobą na takim głębokim poziomie, mówienie wprost o swoich uczuciach, potrzebach – to jest naprawdę istotne. Kolejną kwestią jest dbanie rzeczywiście o te granice małżeństwa w stosunku do świata zewnętrznego – o dozę wyłączności wobec siebie jeżeli chodzi o seks, ale też o pewne tematy, które są tylko pomiędzy małżonkami i nie są wynoszone na zewnątrz. Bardzo ważna jest też ta wiara w dobre intencje partnera: ja zakładam, że partner nadal mnie kocha i chce dla mnie dobrze, bo jeżeli zakładam w drugą stronę, to wtedy rzeczywiście, takimi samospełniającymi się proroctwami, do tego doprowadzę – powiedziała Renata Gehrke.


– Ja jeszcze nie zawarłem związku małżeńskiego, przyszedłem tu z narzeczoną z ciekawości. Dzięki wykładowi dowiedziałem się jak mam postępować w przyszłości i co mnie czeka – jakie etapy związku są przede mną, na jakim ja i moja narzeczona jesteśmy etapie. Chciałbym tę wiedzę przenieść do mojego narzeczeństwa, a w przyszłości do małżeństwa. Najważniejsze, żeby cały czas pracować nad związkiem, aby nie wkradła się nuda, żeby pielęgnować relację, rozmawiać z partnerem, pytać go i pomagać mu – powiedział uczestnik spotkania.


Po wykładzie wystawiona została sztuka Mariusza Więcka i Jerzego Wójcickiego „Kłopoty małżeńskie”. W rolach głównych wystąpili aktorzy Teatru Wybrzeże – małżonkowie Anna Kociarz-Konopińska oraz Maciej Konopiński.


altTo druga edycja „Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw” w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich (oddział Gdańsk), zaś jego główny sponsor to Energa SA.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież