Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Szarfenberg: Bezwarunkowy dochód podstawowy nie zastawia pułapek ubóstwa i bezrobocia

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 17 lutego 2016 21:15

Rozmowa z prof. Ryszardem Szarfenbergiem, zwolennikiem bezwarunkowego dochodu podstawowego



– Jaka jest skala zjawisk biedy oraz wykluczenia społecznego w Polsce? Czy te zjawiska dotykają częściej ludzi młodych czy starszych?
Ryszard Szarfenberg: Polską biedę, krótko rzecz ujmując, przedstawiają następujące wskaźniki: 50% społeczeństwa nie ma możliwości pokrycia niespodziewanego wydatku, 43% jest w sferze niedostatku - poniżej minimum socjalnego, 26% to zagrożeni ubóstwem lub wykluczeniem, 16% jest w ubóstwie relatywnym - poniżej 50% średnich wydatków, 12% w pogłębionej deprywacji materialnej - niezaspokojone co najmniej 4 z 9 potrzeb, 7% w ubóstwie skrajnym - poniżej minimum egzystencji. Niektórymi z tych zjawisk są bardziej zagrożone dzieci, na przykład ubóstwem skrajnym, a innymi osoby starsze, na przykład pogłębioną deprywacją materialną.


– Czy wyjściem z kryzysu – biedy i wykluczenia społecznego – może być wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego? W jaki sposób ten rodzaj „świadczeń” mógłby poprawić sytuację polskiego społeczeństwa?
Ryszard Szarfenberg: To zależy od wielu dodatkowych założeń i od tego, który z rodzajów biedy uznamy za kluczowy. Jeżeli będzie to ubóstwo skrajne, to bezwarunkowy dochód powinien je zasadniczo ograniczyć. Otrzymywanie stałego dochodu na poziomie minimum utrzymania nie gwarantuje, że nie będzie ubóstwa. Wydawanie pieniędzy zgodnie ze standardem minimum jest trudne, a ludzie nie są doskonali. Poza tym, w standardzie trudno uwzględnić zróżnicowany poziom zadłużenia i konieczność jego spłaty.


– Podczas swojego wykładu rozróżnił Pan koncepcję minimalnego dochodu gwarantowanego, którego propagatorem jest Jacek Warda oraz ideę bezwarunkowego dochodu podstawowego, którego Pan jest zwolennikiem. Jaka jest przewaga bezwarunkowego dochodu podstawowego nad minimalnym dochodem gwarantowanym?
Ryszard Szarfenberg: Bezwarunkowy dochód podstawowy nie zastawia pułapek ubóstwa i bezrobocia. Polegają one na tym, że nie opłaca się pracować legalnie, pracować i zarabiać nieco więcej, gdyż traci się na tym. Przekraczanie kryteriów dochodowych o kilka złotych sprawia, że tracimy setki złotych. Bezwarunkowy dochód podstawowy wypłacany jest bez żadnych kryteriów, a więc nie tworzy takich pułapek.


alt



– Widzi Pan realną szansę wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce? Co musiałoby się zmienić w realiach politycznych, społecznych i ekonomicznych w naszym kraju, by wprowadzenie takiej innowacji było możliwe?
Ryszard Szarfenberg: Widzę taką szansę i już kilka ruchów w tym kierunku wykonano lub próbowano wykonać. Ustawa pozwalająca łączyć renty socjalne i z tytułu niezdolności do pracy z zarobkami bez żadnych ograniczeń była bliska wejścia w życie w 2008 roku. Niedawno wprowadzono rozwiązanie, aby można łączyć przez krótki czas świadczenia z pomocy społecznej z zarobkami niezależnie od kryterium dochodowego. Dla świadczenia pielęgnacyjnego w 2009 roku zniesiono takie kryterium. Obecnie wprowadzane jest świadczenie wychowawcze (500+ - dop. KR), gdzie na drugie i kolejne dzieci również się go nie stosuje. W uldze podatkowej na dzieci wprowadzono możliwość, aby ubogie rodziny mogły otrzymywać zwrot tego, czego nie mogą wykorzystać. Łączenie zasiłków z zarobkami bez ograniczeń, usuwanie kryteriów dochodowych oraz integracja systemu podatkowego ze świadczeniowym to cechy zbliżające nas do bezwarunkowego dochodu.


– Pana zdaniem polska lewica powinna intensywniej walczyć o prawa społeczne obywateli na przykład o bezpłatną opiekę zdrowotną lub równość dostępu do nauki? Czy poparcie bezwarunkowego dochodu podstawowego przyniosłoby lewicy korzyści i jeśli tak to jakie?
Ryszard Szarfenberg: Partia polityczna powinna walczyć o władzę. W tej walce liczy się bardziej skuteczność niż ideowość. Gdy tę władzę zdobędzie, wtedy powinna się skupić na jej utrzymaniu co najmniej przez dwie kadencje. Innymi słowy program wyborczy i polityka wyborcza nie muszą być ściśle związane z programem ideowym. Idee są ważniejsze po zdobyciu władzy, gdy już interesy polityczne zostały chwilowo zabezpieczone. Nie wydaje mi się, aby umieszczenie w programie wyborczym bezwarunkowego dochodu podstawowego było słusznym posunięciem. W programie ideowym powinna być strategia zapewnienia sprawiedliwego upowszechnienia realnej wolności dla wszystkich. Troszczymy się o wszystkich, ale najbardziej o tych, którzy są najbardziej podatni na wyzysk, przemoc i krzywdę. Każdy potrzebuje w swoim życiu troski i opieki, jedni mniej a inni bardziej. Te proste prawdy powinny być najważniejsze w programie ideowym. Jak go przełożyć na skomplikowaną rzeczywistość i konkretne rozwiązania, w tym świadczenia pieniężne, to kolejne wyzwanie.


– Podczas swojej prezentacji, a konkretnie podczas odpowiedzi na pytanie słuchacza, powiedział Pan, że „Program 500+” jest zalążkiem idei bezwarunkowego dochodu podstawowego, czy w związku z tym popiera Pan ten projekt? Co Pan o nim sądzi?
Ryszard Szarfenberg: Gdyby świadczenie wychowawcze (500+ - dop. KR) było na każde dziecko, również pierwsze, wówczas byłby to dziecięcy bezwarunkowych dochód podstawowy. Dyskusja wokół takiego rozwiązania dla wszystkich, będzie podobna do tej wokół 500+. Jedni wskazują, że nie wystarczy już pieniędzy na rozwijanie usług opieki nad dziećmi. Inni twierdzą, że nie należy wspierać tych, którzy są bogaci. Ze względu na to, że najbardziej interesuje mnie ograniczanie ubóstwa i zmniejszanie nierówności, popieram takie rozwiązanie. Nie znaczy to, że nie ma ono słabych stron i nie ma pewności, czy kolejne rządy je utrzymają. Takie rozwiązanie nie są zapisane na kamiennych tablicach, mogą być zmieniane i poprawiane razem z większą całością, której są tylko częścią.


Profesor Ryszard Szarfenberg jest pracownikiem Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownikiem Pracowni Pomocy i Integracji Społecznej. Jest także zwolennikiem idei bezwarunkowego dochodu podstawowego. W poniedziałek, na spotkaniu Klubu Współczesnej Myśli Politycznej w Gdańsku, wygłosił wykład oraz przedstawił prezentację, które miały na celu scharakteryzowanie modelu bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież