Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nie ma biedy w senacie... Pomorskie obrachunki

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
sobota, 23 grudnia 2023 12:05

Senator Kazimierz Kleina (PO), narzekający nieustannie na rząd i media, publiczne, w których regularnie występował, zaliczył imponującą finansowo kadencję 2019-23. W ciągu 4 lat powiększył swoje oszczędności z 1,83 mln złotych do 2,65 mln zł. Za to tylko z 6 tys. zł oszczędności mandat w senacie objęła Anna Górska, przedstawicielka "Razem", której partia za pracę od stycznia do października w zarządzie krajowym wypłaciła 40,8 tys. zł netto.


K. Kleina był surowym recenzentem praktyk gospodarczych rządu M. Morawieckiego, miał także liczne uwagi do polityk finansowych i bankowych, swoimi ocenami dzielił się systematycznie ze słuchaczami TVP Info, TVP 3 Gdańsk, Radia Gdańsk i Radia Koszalin. Systematycznie też mylił się w swoich oświadczeniach majątkowych kolekcjonując kolejne korekty, choć jako przewodniczący komisji budżetu i finansów senatu, absolwent ekonomii UG, lepiej powinien sobie radzić z prawem, które stanowił ogółowi do stosowania.
Nieporadność administracyjną kompensowała jednak sprawność gospodarcza. Przez 4 lata "reżimu" oszczędności K. Kleiny wzrosły z 1,83 mln zł do 2,65 mln zł - czyli rocznie 150 tys. złotych trafiało do rodzinnej skarpety. Liczne są też źródła przychodów senatora. Pensja - 165 tys. zł, dieta parlamentarna 39 600 tys. zł, emerytura 97 900 zł, rada banku w Rumii -18 300 zł, dochód z pracy na rzecz Sejmu(?!) - 53 010 zł, no i amortyzacja rodzinnego pensjonatu - 124 000 zł. Jego funkcjonowanie też pod rządami minionymi nie ucierpiało. Przy sprzedaży przekraczającej milion złotych dochód wyniósł przyzwoite 263 tys. zł, o 30 proc. więcej niż przed rozpoczęciem kadencji.


Nadto senator K. Kleina jest, obok m.in. prezesa Radia Koszalin, Piotra Ostrowskiego, fundatorem Instytutu Balticum, którego jednym z ważnych celów jest promocja energetyki odnawialnej. Senator w tej dziedzinie wykazuje się sporą energią, pracuje bowiem w senacie w zespole do spraw klimatu. W rozgłośniach publicznych, w Koszalinie i Gdańsku, wskazuje na odchodzenie w Europie od energetyki jądrowej na rzecz wiatrowej, która polski rząd zbyt słabo wspiera. Jego fundacja wspiera lepiej, bo promuje imprezy, jak "Dzień Dostawcy", które rekomendują produkty Siemensa czy Equinora.


Zgoła odmienny jest status majątkowy debiutującej w senacie Anny Górskiej. Raptem 6 tys. zł oszczędności i praca w aparacie partyjnym "Razem" jako główne źródło przychodu- za 10 miesięcy 2023 roku to 40 700 zł netto. Senator mieszka w domu sporych rozmiarów - ponad 300 m.kw. - który jest własnością odrębną męża, a wspólnie posiadają nieduże mieszkanie.


Po zakończonej kadencji, a na otwarcie nowej, całkiem godnie wygląda sytuacja finansowa senatora Sławomira Rybickiego (PO). Prawie 2,4 mln złotych na koncie, 28 300 euro i 625 tys. zł w obligacjach to nieco mniej niż 4 lata temu na starcie kadencji, ale to solidne zaplecze, tym bardziej, że senator nadal jest współczesnym obszarnikiem, sprawuje władztwo na ok. 100 hektarach, które kupował tez z zasobów publicznych sprawując funkcje publiczne. Wzrosły też dochody senatora z senatu - pensja z 104 tys. zł do 170 tys. zł na rozpoczęcie kadencji, a dieta z 25,9 tys. zł do 38,6 tys. zł,; w garażu m.in. prawie nowe volvo xc 90.


Praca powierzona przez wyborców dobrze służy też Bogdanowi Borusewiczowi. Oszczędności senatora wzrosły, w porównaniu do startu poprzedniej kadencji, ze 152 tys. zł do 241 tys. zł, w kwocie tej znajduje się 225 tys. zł pożyczki, której udzielił córce, radnej PO w sejmiku pomorskim. W portfelu senatora są też jednostki funduszy o wartości ponad 300 tys. zł. W oświadczeniu złożonym na początek obecnej kadencji senator poinformował, że w niecałym 2023 roku zarobił 208 tys. zł i otrzymał 38 tys. zł należnej diety. Senator nie ma już natomiast 1603 akcji PKN Orlen, ale nie wzmiankuje, co się z nimi stało. Nadto jako emeryt zainkasował z ZUS-u 86 tys. zł brutto, prawie 30 tys. zł więcej niż 4 lata temu. I to się stało pod tak lichymi rządami?


Oświadczenie senatora Leszka Czarnobaja (PO) ma wymiar cokolwiek siermiężny, oszczędności podczas kadencji zmalały z 93 tys. zł do 24,8 tys. zł, choć dochód z pracy w senacie wyraźnie się polepszył-zamiast 92 tys. zł pensji na otwarciu kadencji 2019, w 2023 to 157 tys. zł. Z 26 tys. zł do 38 tys. zł wzrosła też dieta parlamentarzysty z Kwidzyna, Jako emeryt wypracował sobie bardzo przyzwoite świadczenie - 87 800 zł w niepełnym roku 2023. Co ciekawe, jeśli wierzyć oświadczeniu, senator jest bez własnego dachu nad głowa - ani domu, ani mieszkania.


Z kolei b. wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski (PO) przechodząc z samorządu do senatu miał 268 tys. zł oszczędności, teraz ma tylko 150 tys. zł, ale ma dom i mieszkanie. W niepełnym roku 2023 w senacie zarobił 138 tys. zł, otrzymał 38 tys. zł diety. Zmienił tez model samochodu - z toyoty auris przesiadł się do lexusa es 300.


Łatwo zauważyć, że opozycyjne przedsiębiorstwa polityczne, mimo różnych temperamentów, strat nie kolekcjonują, choć różnią się dynamiką i strukturą przychodów. A już wszechstronnością zadziwia senator Kleina...

(GG,sts)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież