Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Lęk wobec migracji” – sesja plenarna w ECS

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 marca 2016 13:28

Z czego wynika lęk wobec migracji? Z niewiedzy – uważają uczestnicy sesji plenarnej, która odbyła się 7 marca w ECS, w ramach konferencji „Miasta Otwarte. Migracje a rozwój. Sukcesy, szanse, wyzwania”. W rozmowie wzięli udział m.in. dr Adam Bodnar – rzecznik praw obywatelskich, dr Ziad Abou Saleh – socjolog i Syryjczyk, który od 30 lat mieszka w Polsce, Maria Pamuła – specjalista ds. ochrony uchodźców z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych, która od 15 lat pracuje w Polsce z uchodźcami.



7 marca w Europejskim Centrum Solidarności miało miejsce uroczyste otwarcie konferencji „Miasta Otwarte. Migracje a rozwój. Sukcesy, szanse, wyzwania”. Po otwarciu odbyła się pierwsza sesja plenarna tej konferencji – „Lęk wobec migracji”. W rozmowie wzięli udział dr Adam Bodnar – rzecznik praw obywatelskich, Basil Kerski – dyrektor ECS, Maria Pamuła – specjalistka ds. ochrony uchodźców z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, prof. Cezary Obracht-Prondzyński – socjolog, antropolog i historyk, dr Ziad Abou Saleh – socjolog, Syryjczyk od 30 lat mieszkający w Polsce. Moderatorem dyskusji był Piotr Kraśko.


alt



Pierwsza sesja plenarna stała się okazją do podzielenia się konkretnymi problemami, które pojawiają się podczas planowania przyjęcia uchodźców do Polski, a głównym z nich jest lęk społeczeństwa, który wynika, jak zgodnie stwierdzili uczestnicy sesji, głównie z niewiedzy.
– To jest dość oczywiste, że rzeczy, których nie znamy i nad, którymi nie mamy kontroli, bo to jest dość istotne, wywołują w nas obawy – powiedział prof. Cezary Obrocht-Prondzyński.


Profesor podkreślił również, że w mediach pojawiają się obrazy, które dodatkowo mobilizują lęki obywateli i przyczyniają się do zwiększenia obaw społeczeństwa przed napływem imigrantów.


Maria Pamuła powiedziała, że Polska przyjmuje uchodźców od 1991 roku, a ona pracuje z nimi od 15 lat. Specjalistka ds. ochrony uchodźców stwierdziła, że dotąd nie było szerszego zainteresowania, m.in. ze strony mediów, tym problemem, bo uważano go za kwestię mało istotną. Zmieniło się to dopiero po pojawieniu się fali uchodźców w Europie. Maria Pamuła podkreśliła jednocześnie, że niewielu uchodźców chce osiedlać się w Polsce.
– Od wielu lat Polska jest jednak krajem tranzytowym. Obserwujemy, że większość tych osób, które tutaj przyjeżdża, nawet jeżeli podejmuje jakieś próby zatrzymania się chociaż na chwilę, to summa summarum jedzie dalej. W zeszłym roku tych osób, które tutaj złożyły wnioski było 12 tysięcy, 8 tysięcy spraw umorzono, czyli od razu wiadomo, że te osoby nawet nie zostały do końca procedury. Wyjechały, nie było ich fizycznie – powiedziała Maria Pamuła.


alt



Specjalistka ds. ochrony uchodźców podzieliła się również pewnym wydarzeniem, które miało ostatnio miejsce. Zadzwonił do niej młody mężczyzna pochodzący z Jemenu, przebywający w Polsce od 2 lat. Próbował on nauczyć się polskiego, przez rok uczestniczył w programie integracyjnym, starał się znaleźć pracę – bez rezultatu. Ponadto parę tygodni temu został dotkliwie pobity, a gdy zgłosił się na policję, funkcjonariusze nie chcieli zająć się jego sprawą. Jemeńczyk zdecydował się opuścić Polskę.


Doktor Ziad Abou Saleh przytoczył wyniki swoich badań. Dwa miesiące temu zapytał 300 rodzin syryjskich, które przebywały w obozie dla uchodźców w Turcji: czy wybraliby Polskę, jako kraj uchodźczy dla siebie. 56% nie wiedziało co to jest Polska. Żadna rodzina nie chciała przyjechać do naszego kraju. 3 tygodnie temu doktor zadał to samo pytanie rodzinom, które przebywały w placówce dla uchodźców w Niemczech. Tylko 3 rodziny wskazały Polskę, jako kraj, do którego chcą się udać, ze względu na to, że mają tu krewnych.


Uczestnicy sesji plenarnej zwrócili również uwagę na falę nienawiści, która pojawia się w Internecie i jest skierowana przeciwko imigrantom.
– To co można zaobserwować to jest niezwykła fala nienawiści w Internecie. To jest sytuacja, w której „Gazeta Wyborcza” decyduje się zamknąć swoje forum, jeżeli pojawia się jakikolwiek artykuł dotyczący tematyki imigrantów i uchodźców, ponieważ nie jest w stanie podołać moderowaniu. tych komentarzy po prostu jest tyle. To jest sytuacja, kiedy tworzone są czy to profile na Facebooku, czy komentowane są różnego rodzaju wydarzenia przez osoby publiczne, aktywne na Facebooku i tych komentarzy jest po prostu nieprawdopodobna ilość i to niezwykle nienawistnych, dalece przekraczających lęk, czy pewien sprzeciw wobec imigracji. Po prostu przechodzą aktywnie w język bezpośredniej nienawiści, podpisane. I co ciekawe, wydaje mi się to nowością, że ludzie nie mają w ogóle problemu, żeby to podpisywać swoim imieniem i nazwiskiem – powiedział dr Adam Bodnar.


alt



Adam Bodnar podkreślił, że fala nienawiści w Internecie jest tak ogromna, że prokuratura, gdyby chciała ukarać wszystkich autorów obraźliwych komentarzy, musiałaby zajmować się tylko tą kwestią. Co ciekawe, na agresję słowną narażeni są nie tylko uchodźcy i osoby pochodzące z innych krajów. Dotyka ona także członków organizacji pozarządowych, którzy zajmują się tematyką imigrantów. Rzecznik praw obywatelskich przytoczył również sprawy pobić ze względów rasowych, które w ostatnim czasie powtarzają się coraz częściej. Opowiedział m.in. o pobiciu Chilijczyka, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce. Mężczyzna stał się celem agresji napastnika, który uznał go za muzułmanina.


Basil Kerski zauważył, że za nietolerancją kryje się głównie lęk przed nieznanym oraz brak informacji.
– Brakuje nam na pewno wielkich autorytetów, pod którymi większość Polaków by się podpisała. Brakuje mi takiego głosu Jana Pawła II, mówię otwarcie, który by przetłumaczył tę kwestię(…) w taki sposób, że każdy Polak czułby się w tym temacie „zaopiekowany” – powiedział Basil Kerski.


Dyrektor ECS podkreślił również, że grupa społeczna, która najbardziej atakuje uchodźców to głównie ludzie młodzi, do 25 roku życia. Basil Kerski uważa, że nie wynika to ze strachu, ponieważ młodzi ludzie dobrze mówią po angielsku, jeżdżą po świecie. Dyrektor ECS uważa, że źródłem takich zachowań jest mała wiedza młodej generacji o Polsce – o polskiej polityce, gospodarce, historii. Nastąpił kulturowy deficyt, a poprzednim pokoleniom nie udało się przekazać młodym-dorosłym bagażu polskich doświadczeń i tradycji. Profesor Cezary Obracht-Prondzyński stwierdził, że ignorancja jest kosztowna, ale to nie w niej widzi źródło problemu. Profesor uznał, że młodzi ludzie żyją w niepewności – nie wiedzą co za parę lat będzie z ich pracą, rodziną, domem, gdyż wszystkie scenariusze, które były dotąd przekazywane, zostały unieważnione. Wynika to nie tylko z kryzysu gospodarczego, ale także z „trzęsienie ziemi w świecie wartości, w świecie idei”. Cezary Obracht-Prondzyński uważa, że powinno się myśleć kategoriami następnych 10-15 lat, bo tak właśnie myślą dziś młodzi.


Dr Adam Bodnar podkreślił, że nienawiść skierowana wobec imigrantów rzutuje również na sytuację gospodarczo-polityczną, gdyż poniekąd zagrożeni są również studenci z zagranicy, a także zagraniczni inwestorzy. Piotr Kraśko zauważył, że migracje są nieuniknione, bo za 10-15 lat może w Polsce zabraknąć „rąk do pracy”. Dziennikarz zaznaczył również, że Polska jest w komfortowej sytuacji, ponieważ ominęła nas fala uchodźców, a jednocześnie, jako kraj, mamy czas, by spokojnie przygotować się na przyjęcie imigrantów. Zgodziła się z nim Maria Pamuła, która dodała jeszcze, że Polska zadeklarowała przyjęcie ilości uchodźców, której będzie w stanie sprostać.


Profesor Obracht-Prondzyński poruszył także kwestię tolerancji.
– Zwróćcie Państwo uwagę co się w dyskursie publicznym stało ze słowem „tolerancja” – ono jest wyszydzane. Ono jest traktowane z kpiną – powiedział profesor.


Cezary Obracht-Prondzyński przyznał, że tolerancja nie jest łatwa, ale konieczna. Profesor zaznaczył również, że ludzie z natury poszukują jak najlepszych warunków do życia, a więc migracje nie są czymś nowym i dotyczą również Polaków.
– Miliony Europejczyków i miliony Polaków wyjechało w poszukiwaniu dobrego miejsca do życia. Do Stanów Zjednoczonych przed I wojną światową co roku przybywał milion Europejczyków. Milion – powiedział profesor.


Doktor Ziad Abou Saleh powiedział, że ostatnia fala uchodźców, która napłynęła do Europy, nie była niezorganizowana. Doktor uważa, że była to część unijno-tureckiej „wojny”, a uchodźcy stali się kartą przetargową w tej politycznej rozgrywce. Jednocześnie Ziad Abou Saleh po raz kolejny powiedział, że uchodźcy pochodzenia arabskiego nie chcą przyjeżdżać do Polski i nie wie jak Unia Europejska mogłaby ich zmusić, by przybyli do naszego kraju i w nim pozostali. Doktor pełni czasem rolę tłumacza, który rozmawia z uchodźcami, którzy trafili do Polski. Ich główne pytania brzmią: jak się zachować i co zrobić, żeby stąd wyjechać?

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież