U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kto za to płaci w Gdańsku - Składki i polityka?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 marca 2022 18:05

altWładze Gdańska nadal ukrywają przed opinią publiczną koszty udziału gminy w różnych stowarzyszeniach i fundacjach, w tym także tych, które jak organizacja "Samorządy - Tak dla Polski" pozostają w otwartym sporze politycznym z rządem, a nawet formułują postulaty o charakterze konstytucyjnym.


- Nie ma wydatków miasta, bo ruch samorządowy to stowarzyszenie osób fizycznych, a zatem ewentualne składki płacą osobiście samorządowcy ze swoich pieniędzy - odpowiada "Gazecie Gdańskiej" Daniel Stenzel, rzecznik prasowy magistratu.


Tymczasem...


"Przedstawiciele pomorskich miast i wsi powołali do życia pomorski oddział stowarzyszenia "Samorządy dla Polski", którego przewodniczącą została Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. To, jak można wyczytać na oficjalnej stronie urzędu, efekt dużej manifestacji samorządowców w Warszawie. Jako wspólne cele wymienia się udział gmin w czerpaniu pożytków z nowej perspektywy unijnej, kształtowanie polityki podatkowej i klimatycznej.


Za spotkanie "osób fizycznych" 15 października 2021 roku zapłacono z kasy miejskiej operatorowi stadionu w Letnicy, spółce Arena Operator 10 200 zł.


- Na jakiej podstawie skoro było to spotkanie obywateli mających pomysł na działalność w czasie wolnym - dziwi się Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska i zapowiada wniosek o wyjaśnienie tego wydatku.


Do Gdańska na spotkanie przyjechało ponad 20 osób obarczonych pracą w organach samorządu. Poza Dulkiewicz obowiązki w kierownictwie sprawują Marta Makuch, wiceprezydent Słupska, Marek Szczepański, starosta z Chojnic, Leszek Sarnowski, starosta ze Sztumu i Magdalena Kołodziejczyk, wójt gminy Pruszcz Gd.. Czy "osobom fizycznym" ich urzędy rozliczały delegacje, z którego portfela opłacono składki członkowskie w stowarzyszeniu?


Dwa miesiące później postanowiono "dać odpór chęci scentralizowania Polski i zabierania kompetencji" powołując w Poznaniu ogólnopolskie stowarzyszenie wszystkich stowarzyszeń samorządowych. Jego prezesem został tym razem Jacek Karnowski, osoba fizyczna przedstawiana jako prezydent Sopotu, a inna osoba fizyczna A. Dulkiewicz, podpisana jako prezydent Gdańska, występuje w radzie stowarzyszenia "osób fizycznych". Oboje zarabiają obecnie po ok. 20 000 zł miesięcznie i ciężar składki osoby fizycznej mogłyby udźwignąć, ale... z opisu działalności stowarzyszenia wynika, że źródłem jego inspiracji oraz azymutem politycznym nie są indywidualne marzenia tylko projekt polityczny opisany w 21 postulatach przyjętych jako wspólne stanowisko polskich samorządowców. Zawiera wnioski o charakterze konstytucyjnym - zamiana senatu RP w izbę samorządową, a także istotne propozycje ustawowe poprawiające komfort sprawowania władztwa gminnego: decentralizacja służby zdrowia, tworzenie podległej im policji municypalnej, decentralizacja rozdziału funduszy unijnych, likwidacji urzędów wojewody, własna polityka podatkowa, uwłaszczenie na mieniu.


W związku z wyjazdem do Poznania "osoba fizyczna" Aleksandra Dulkiewicz wydała zarządzenie nr 2014/21, w którym na czas nieobecności 15 grudnia przekazała "wszelkie czynności w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska" w sprawne administracyjnie i politycznie ręce Danuty Janczarek, sekretarz miasta.


Czy zatem 15 grudnia 2021 roku Aleksandra Dulkiewicz była w Poznaniu na urlopie jako osoba fizyczna, czy też była w delegacji jako prezydent Gdańska, której polityczna eskapada obciążyła budżet gminy? Inaczej mówiąc czy były to pączki za 1800 zł zakupione na tłusty czwartek do urzędu, czy też "materiały promocyjne" zakupione w politycznej cukierni w prezydenta Jaśkowiaka w Poznaniu?


Gdańsk w końcu stoi i szczodrością i przejrzystością swoich ukochanych funkcjonariuszy...


Ale pytać trzeba: wydatki są czy ich nie ma?

(set,gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież