100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kto za to płaci w Gdańsku - Składki i polityka?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 marca 2022 18:05

altWładze Gdańska nadal ukrywają przed opinią publiczną koszty udziału gminy w różnych stowarzyszeniach i fundacjach, w tym także tych, które jak organizacja "Samorządy - Tak dla Polski" pozostają w otwartym sporze politycznym z rządem, a nawet formułują postulaty o charakterze konstytucyjnym.


- Nie ma wydatków miasta, bo ruch samorządowy to stowarzyszenie osób fizycznych, a zatem ewentualne składki płacą osobiście samorządowcy ze swoich pieniędzy - odpowiada "Gazecie Gdańskiej" Daniel Stenzel, rzecznik prasowy magistratu.


Tymczasem...


"Przedstawiciele pomorskich miast i wsi powołali do życia pomorski oddział stowarzyszenia "Samorządy dla Polski", którego przewodniczącą została Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. To, jak można wyczytać na oficjalnej stronie urzędu, efekt dużej manifestacji samorządowców w Warszawie. Jako wspólne cele wymienia się udział gmin w czerpaniu pożytków z nowej perspektywy unijnej, kształtowanie polityki podatkowej i klimatycznej.


Za spotkanie "osób fizycznych" 15 października 2021 roku zapłacono z kasy miejskiej operatorowi stadionu w Letnicy, spółce Arena Operator 10 200 zł.


- Na jakiej podstawie skoro było to spotkanie obywateli mających pomysł na działalność w czasie wolnym - dziwi się Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska i zapowiada wniosek o wyjaśnienie tego wydatku.


Do Gdańska na spotkanie przyjechało ponad 20 osób obarczonych pracą w organach samorządu. Poza Dulkiewicz obowiązki w kierownictwie sprawują Marta Makuch, wiceprezydent Słupska, Marek Szczepański, starosta z Chojnic, Leszek Sarnowski, starosta ze Sztumu i Magdalena Kołodziejczyk, wójt gminy Pruszcz Gd.. Czy "osobom fizycznym" ich urzędy rozliczały delegacje, z którego portfela opłacono składki członkowskie w stowarzyszeniu?


Dwa miesiące później postanowiono "dać odpór chęci scentralizowania Polski i zabierania kompetencji" powołując w Poznaniu ogólnopolskie stowarzyszenie wszystkich stowarzyszeń samorządowych. Jego prezesem został tym razem Jacek Karnowski, osoba fizyczna przedstawiana jako prezydent Sopotu, a inna osoba fizyczna A. Dulkiewicz, podpisana jako prezydent Gdańska, występuje w radzie stowarzyszenia "osób fizycznych". Oboje zarabiają obecnie po ok. 20 000 zł miesięcznie i ciężar składki osoby fizycznej mogłyby udźwignąć, ale... z opisu działalności stowarzyszenia wynika, że źródłem jego inspiracji oraz azymutem politycznym nie są indywidualne marzenia tylko projekt polityczny opisany w 21 postulatach przyjętych jako wspólne stanowisko polskich samorządowców. Zawiera wnioski o charakterze konstytucyjnym - zamiana senatu RP w izbę samorządową, a także istotne propozycje ustawowe poprawiające komfort sprawowania władztwa gminnego: decentralizacja służby zdrowia, tworzenie podległej im policji municypalnej, decentralizacja rozdziału funduszy unijnych, likwidacji urzędów wojewody, własna polityka podatkowa, uwłaszczenie na mieniu.


W związku z wyjazdem do Poznania "osoba fizyczna" Aleksandra Dulkiewicz wydała zarządzenie nr 2014/21, w którym na czas nieobecności 15 grudnia przekazała "wszelkie czynności w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska" w sprawne administracyjnie i politycznie ręce Danuty Janczarek, sekretarz miasta.


Czy zatem 15 grudnia 2021 roku Aleksandra Dulkiewicz była w Poznaniu na urlopie jako osoba fizyczna, czy też była w delegacji jako prezydent Gdańska, której polityczna eskapada obciążyła budżet gminy? Inaczej mówiąc czy były to pączki za 1800 zł zakupione na tłusty czwartek do urzędu, czy też "materiały promocyjne" zakupione w politycznej cukierni w prezydenta Jaśkowiaka w Poznaniu?


Gdańsk w końcu stoi i szczodrością i przejrzystością swoich ukochanych funkcjonariuszy...


Ale pytać trzeba: wydatki są czy ich nie ma?

(set,gg)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież