Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dolna Brama 8 - Gdańsk pomaga Ukrainie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2022 09:41

Gdańsk szybko zareagował na wybuch wojny na Ukrainie. Już kilkadziesiąt godzin po rosyjskim ataku uruchomiony został punkt "Gdańsk pomaga Ukrainie" w budynku Dolna Brama 8. Do wtorku udzielono pomocy 2249 osobom.


Droga do punktu Dolna Brama 8 jest dobrze oznaczona. Za gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego drogę wskazują plakaty z napisami po polsku i po ukraińsku. Wystarczy kierować się strzałkami. Z pomocy w punkcie Dolna Brama 8 mogą korzystać tylko obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

alt


alt


- Dolna Brama 8 to punkt pierwszego kontaktu gdzie udzielamy podstawowych informacji - powiedziała Dobrawa Morzyńska, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Prosimy, aby trafiały do nas osoby, które nie mają zapewnionego miejsca schronienia na najbliższe dni, które nie mają dachu nad głową. Można u nas otrzymać informacje o formalnościach, które będzie trzeba realizować w późniejszym czasie. Zgłaszające się do nas osoby otrzymują paczkę pierwszej potrzeby. Te potrzeby są bardzo różne, bo osoby uciekające z Ukrainy nie wzięły ze sobą nic, albo tylko to miały pod ręką. Chcemy zapewnić podstawowe rzeczy osobom, które do nas trafią. Zapewniamy ciepłym posiłek, bo osoby docierają tu bardzo zmęczone, wycięńczone podróżą. Ponieważ przybywający są w różne kondycji psychicznej mamy wsparcie psychologiczne. Mamy również doraźne wsparcie medyczne. Dla dzieci mamy kącik zabaw, gdzie mogą spędzić czas podczas gdy rodzice załatwiają formalności. Udzielamy informacji o tym gdzie można się zgłosić, aby podjąć pracę, gdzie się zgłosić, aby uzyskać poradę prawną.

alt


W poniedziałek przez punkt Dolna Brama 8 przeszło 648 osób, a od początku działania 2249 osób (stan na wtorek 8 marca - dop. TŁ). Punkt jest otwarty w godz. 8.00-20.00.

alt


W punkcie Dolna Brama 8 ukraińscy uchodźcy zgłaszają się do recepcji, która jest na parterze. Tutaj dostają kwestionariusze do wypełnienia. Po wstępnych formalnościach przybysze z Ukrainy udają się na pierwsze lub drugie piętro. Na pierwszym piętrze są konsultanci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jest też funkcjonariusz Straży Granicznej, który pomaga załatwiać sprawy związane z pobytem w Polsce. Drugie piętro spełnia podobne funkcje. Stanowiska mają tu konsultanci MOPR i Powiatowego Urzędu Pracy. Jest również "magazyn", gdzie osoby zainteresowane otrzymują paczki żywnościowe, środki higieny i nowe zabawki dla najmłodszych. W poczekalni wyposażonej w leżaki i fotele można odpocząć.

alt


- Organizatorem akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" jest Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska, wszystkie podmioty współpracujące z Miastem Gdańsk i podległe jednostki - powiedziała Dobrawa Morzyńska. - Wielki szacunek dla Gdańskiego Urzędu Pracy, dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej, dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dla Regionalnego Centrum Wolontariatu, dla Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Można by długo wymienić podziękowania. Współpracują przedstawiciele Miasta, urzędu marszałkowskiego i wojewody. W 24 godziny udało się stworzyć zespół międzysektorowy zrzeszający organizacje pozarządowe, samorząd i przedstawicieli biznesu. Biznes się do nas odezwał, dał wielkie wsparcie. Chylę czoła, ale wiem, że będziemy prosić o jeszcze. Mamy również bardzo wiele osób dobrej woli, wolontariuszy. W ramach akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" w różnych punktach działa około 680 wolontariuszy. Brakuje nam wolontariuszy, którzy biegle władają językiem polskim i ukraińskim, którzy mogliby pośredniczyć w kontakcie. Wszystkie oferty pomocy można zgłaszać na stronie www.ukraina.gdanskpomaga.pl. Osoby chcące pomóc mogą ją tam zgłaszać i wypełnić formularz. Naszym zadaniem jest połączenie tych ofert potrzebami osób potrzebujących pomocy.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież