Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dolna Brama 8 - Gdańsk pomaga Ukrainie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2022 09:41

Gdańsk szybko zareagował na wybuch wojny na Ukrainie. Już kilkadziesiąt godzin po rosyjskim ataku uruchomiony został punkt "Gdańsk pomaga Ukrainie" w budynku Dolna Brama 8. Do wtorku udzielono pomocy 2249 osobom.


Droga do punktu Dolna Brama 8 jest dobrze oznaczona. Za gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego drogę wskazują plakaty z napisami po polsku i po ukraińsku. Wystarczy kierować się strzałkami. Z pomocy w punkcie Dolna Brama 8 mogą korzystać tylko obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

alt


alt


- Dolna Brama 8 to punkt pierwszego kontaktu gdzie udzielamy podstawowych informacji - powiedziała Dobrawa Morzyńska, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Prosimy, aby trafiały do nas osoby, które nie mają zapewnionego miejsca schronienia na najbliższe dni, które nie mają dachu nad głową. Można u nas otrzymać informacje o formalnościach, które będzie trzeba realizować w późniejszym czasie. Zgłaszające się do nas osoby otrzymują paczkę pierwszej potrzeby. Te potrzeby są bardzo różne, bo osoby uciekające z Ukrainy nie wzięły ze sobą nic, albo tylko to miały pod ręką. Chcemy zapewnić podstawowe rzeczy osobom, które do nas trafią. Zapewniamy ciepłym posiłek, bo osoby docierają tu bardzo zmęczone, wycięńczone podróżą. Ponieważ przybywający są w różne kondycji psychicznej mamy wsparcie psychologiczne. Mamy również doraźne wsparcie medyczne. Dla dzieci mamy kącik zabaw, gdzie mogą spędzić czas podczas gdy rodzice załatwiają formalności. Udzielamy informacji o tym gdzie można się zgłosić, aby podjąć pracę, gdzie się zgłosić, aby uzyskać poradę prawną.

alt


W poniedziałek przez punkt Dolna Brama 8 przeszło 648 osób, a od początku działania 2249 osób (stan na wtorek 8 marca - dop. TŁ). Punkt jest otwarty w godz. 8.00-20.00.

alt


W punkcie Dolna Brama 8 ukraińscy uchodźcy zgłaszają się do recepcji, która jest na parterze. Tutaj dostają kwestionariusze do wypełnienia. Po wstępnych formalnościach przybysze z Ukrainy udają się na pierwsze lub drugie piętro. Na pierwszym piętrze są konsultanci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jest też funkcjonariusz Straży Granicznej, który pomaga załatwiać sprawy związane z pobytem w Polsce. Drugie piętro spełnia podobne funkcje. Stanowiska mają tu konsultanci MOPR i Powiatowego Urzędu Pracy. Jest również "magazyn", gdzie osoby zainteresowane otrzymują paczki żywnościowe, środki higieny i nowe zabawki dla najmłodszych. W poczekalni wyposażonej w leżaki i fotele można odpocząć.

alt


- Organizatorem akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" jest Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska, wszystkie podmioty współpracujące z Miastem Gdańsk i podległe jednostki - powiedziała Dobrawa Morzyńska. - Wielki szacunek dla Gdańskiego Urzędu Pracy, dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej, dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dla Regionalnego Centrum Wolontariatu, dla Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Można by długo wymienić podziękowania. Współpracują przedstawiciele Miasta, urzędu marszałkowskiego i wojewody. W 24 godziny udało się stworzyć zespół międzysektorowy zrzeszający organizacje pozarządowe, samorząd i przedstawicieli biznesu. Biznes się do nas odezwał, dał wielkie wsparcie. Chylę czoła, ale wiem, że będziemy prosić o jeszcze. Mamy również bardzo wiele osób dobrej woli, wolontariuszy. W ramach akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" w różnych punktach działa około 680 wolontariuszy. Brakuje nam wolontariuszy, którzy biegle władają językiem polskim i ukraińskim, którzy mogliby pośredniczyć w kontakcie. Wszystkie oferty pomocy można zgłaszać na stronie www.ukraina.gdanskpomaga.pl. Osoby chcące pomóc mogą ją tam zgłaszać i wypełnić formularz. Naszym zadaniem jest połączenie tych ofert potrzebami osób potrzebujących pomocy.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież