Sekretny świat Michała Wójcika » Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wystawę zupełnie mi nieznanego gdańskiego artysty Mi... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
poniedziałek, 04 lipca 2022 09:06
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
Na godz. 18.00 zaplanowano początek meczu Aforti Start Gniezno -
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dolna Brama 8 - Gdańsk pomaga Ukrainie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 09 marca 2022 09:41

Gdańsk szybko zareagował na wybuch wojny na Ukrainie. Już kilkadziesiąt godzin po rosyjskim ataku uruchomiony został punkt "Gdańsk pomaga Ukrainie" w budynku Dolna Brama 8. Do wtorku udzielono pomocy 2249 osobom.


Droga do punktu Dolna Brama 8 jest dobrze oznaczona. Za gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego drogę wskazują plakaty z napisami po polsku i po ukraińsku. Wystarczy kierować się strzałkami. Z pomocy w punkcie Dolna Brama 8 mogą korzystać tylko obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

alt


alt


- Dolna Brama 8 to punkt pierwszego kontaktu gdzie udzielamy podstawowych informacji - powiedziała Dobrawa Morzyńska, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Prosimy, aby trafiały do nas osoby, które nie mają zapewnionego miejsca schronienia na najbliższe dni, które nie mają dachu nad głową. Można u nas otrzymać informacje o formalnościach, które będzie trzeba realizować w późniejszym czasie. Zgłaszające się do nas osoby otrzymują paczkę pierwszej potrzeby. Te potrzeby są bardzo różne, bo osoby uciekające z Ukrainy nie wzięły ze sobą nic, albo tylko to miały pod ręką. Chcemy zapewnić podstawowe rzeczy osobom, które do nas trafią. Zapewniamy ciepłym posiłek, bo osoby docierają tu bardzo zmęczone, wycięńczone podróżą. Ponieważ przybywający są w różne kondycji psychicznej mamy wsparcie psychologiczne. Mamy również doraźne wsparcie medyczne. Dla dzieci mamy kącik zabaw, gdzie mogą spędzić czas podczas gdy rodzice załatwiają formalności. Udzielamy informacji o tym gdzie można się zgłosić, aby podjąć pracę, gdzie się zgłosić, aby uzyskać poradę prawną.

alt


W poniedziałek przez punkt Dolna Brama 8 przeszło 648 osób, a od początku działania 2249 osób (stan na wtorek 8 marca - dop. TŁ). Punkt jest otwarty w godz. 8.00-20.00.

alt


W punkcie Dolna Brama 8 ukraińscy uchodźcy zgłaszają się do recepcji, która jest na parterze. Tutaj dostają kwestionariusze do wypełnienia. Po wstępnych formalnościach przybysze z Ukrainy udają się na pierwsze lub drugie piętro. Na pierwszym piętrze są konsultanci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jest też funkcjonariusz Straży Granicznej, który pomaga załatwiać sprawy związane z pobytem w Polsce. Drugie piętro spełnia podobne funkcje. Stanowiska mają tu konsultanci MOPR i Powiatowego Urzędu Pracy. Jest również "magazyn", gdzie osoby zainteresowane otrzymują paczki żywnościowe, środki higieny i nowe zabawki dla najmłodszych. W poczekalni wyposażonej w leżaki i fotele można odpocząć.

alt


- Organizatorem akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" jest Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska, wszystkie podmioty współpracujące z Miastem Gdańsk i podległe jednostki - powiedziała Dobrawa Morzyńska. - Wielki szacunek dla Gdańskiego Urzędu Pracy, dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej, dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dla Regionalnego Centrum Wolontariatu, dla Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Można by długo wymienić podziękowania. Współpracują przedstawiciele Miasta, urzędu marszałkowskiego i wojewody. W 24 godziny udało się stworzyć zespół międzysektorowy zrzeszający organizacje pozarządowe, samorząd i przedstawicieli biznesu. Biznes się do nas odezwał, dał wielkie wsparcie. Chylę czoła, ale wiem, że będziemy prosić o jeszcze. Mamy również bardzo wiele osób dobrej woli, wolontariuszy. W ramach akcji "Gdańsk pomaga Ukrainie" w różnych punktach działa około 680 wolontariuszy. Brakuje nam wolontariuszy, którzy biegle władają językiem polskim i ukraińskim, którzy mogliby pośredniczyć w kontakcie. Wszystkie oferty pomocy można zgłaszać na stronie www.ukraina.gdanskpomaga.pl. Osoby chcące pomóc mogą ją tam zgłaszać i wypełnić formularz. Naszym zadaniem jest połączenie tych ofert potrzebami osób potrzebujących pomocy.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież