Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Debata "Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego jest przestrzenią publiczną?"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2017 11:22

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata "Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego jest przestrzenią publiczną?". Organizatorem debaty było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Metropolitalny.Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego spełnia te wymagania? Głównym celem debaty było znalezienie odpowiedzi na tak postawione pytanie.
W wykładzie wprowadzającym „Kampus dla ludzi - Jak wprowadzać życie między modernistyczną zabudowę Uniwersytetu” dr Łukasz Pancewicz, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska przedstawił przykłady dobrze zorganizowanej i przyjaznej dla studentów przestrzeni na różnych uczelniach.


W drugiej części przedstawiono prezentacje dobrych praktyk. Hanna Obracht-Prondzyńska, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska, przedstawiła prezentacje „O architekturze i przestrzeni wewnątrz budynków”, Marcin Michalak, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański, przedstawił „Zagospodarowanie kampusu Yale University”, a Wiktoria Kiedrowicz i Włodzimierz Kuczabski, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego, w prezentacji „Rzeczywistość a oczekiwania: co może podnieść atrakcyjność kampusu” przedstawili wady i zalety kampusu oraz co należy zrobić, aby były bardziej atrakcyjny.


W części trzeciej, dyskusji, wzięli udział prof. UG dr hab. Jarosław Czochański, Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański, dr Maciej Brosz, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Gdański, dr inż. arch. Bogna Lipińska, Wydział Architektury, Politechnika
Gdańska, dr Łukasz Pancewicz, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska.


Prof. Jarosław Czochański z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, zauważył, że myśl przepisów kampus Uniwersytetu Gdańskiego nie jest przestrzenią publiczną w kontekście formalnym.


Uczestnicy debaty byli zgodni, że organizacja kampusu pozostawia wiele do życzenia. Dyskutanci byli zgodni, że za mało jest zieleni, źle zorganizowane są trasy do przemieszczania się między budynkami, brakuje spójności architektonicznej poszczególnych budynków, zbyt duży ruch samochodów. Te elementy zdaniem uczestników debaty powodują, że studenci nie czują związku z uczelnią, co utrudnia funkcjonowanie kampusu jako przestrzeni publicznej.


- Razem z instytucją pozarządowa Instytut Metropolitalny wpadliśmy na pomysł zorganizowania debaty publicznej dotyczącej zagospodarowania kampusu Uniwersytetu Gdańskiego - powiedział Włodzimierz Kuczabski, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. - Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, użytkownicy kampusu oraz zaproszeni goście wypowiadali się o zagospodarowaniu terenu kampusu oraz proponowali co można byłoby zrobić, aby ulepszyć tą przestrzeń i zrobić ją bardziej przyjazną dla użytkowników. Liczyliśmy na udział władz uczelni, które podejmują wszystkie decyzje odnośnie kampusu. Niestety nie doszło do takiej dyskusji. Doszliśmy do wielu wniosków. Ponieważ ważną kwestią jest inicjatywa oddolna, która idzie od studentów i pracowników, i takie inicjatywy też mogą wpłynąć na poprawę wyglądu kampusu.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież