Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata "Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego jest przestrzenią publiczną?"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2017 11:22

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata "Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego jest przestrzenią publiczną?". Organizatorem debaty było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Metropolitalny.Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego spełnia te wymagania? Głównym celem debaty było znalezienie odpowiedzi na tak postawione pytanie.
W wykładzie wprowadzającym „Kampus dla ludzi - Jak wprowadzać życie między modernistyczną zabudowę Uniwersytetu” dr Łukasz Pancewicz, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska przedstawił przykłady dobrze zorganizowanej i przyjaznej dla studentów przestrzeni na różnych uczelniach.


W drugiej części przedstawiono prezentacje dobrych praktyk. Hanna Obracht-Prondzyńska, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska, przedstawiła prezentacje „O architekturze i przestrzeni wewnątrz budynków”, Marcin Michalak, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański, przedstawił „Zagospodarowanie kampusu Yale University”, a Wiktoria Kiedrowicz i Włodzimierz Kuczabski, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego, w prezentacji „Rzeczywistość a oczekiwania: co może podnieść atrakcyjność kampusu” przedstawili wady i zalety kampusu oraz co należy zrobić, aby były bardziej atrakcyjny.


W części trzeciej, dyskusji, wzięli udział prof. UG dr hab. Jarosław Czochański, Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański, dr Maciej Brosz, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Gdański, dr inż. arch. Bogna Lipińska, Wydział Architektury, Politechnika
Gdańska, dr Łukasz Pancewicz, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska.


Prof. Jarosław Czochański z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, zauważył, że myśl przepisów kampus Uniwersytetu Gdańskiego nie jest przestrzenią publiczną w kontekście formalnym.


Uczestnicy debaty byli zgodni, że organizacja kampusu pozostawia wiele do życzenia. Dyskutanci byli zgodni, że za mało jest zieleni, źle zorganizowane są trasy do przemieszczania się między budynkami, brakuje spójności architektonicznej poszczególnych budynków, zbyt duży ruch samochodów. Te elementy zdaniem uczestników debaty powodują, że studenci nie czują związku z uczelnią, co utrudnia funkcjonowanie kampusu jako przestrzeni publicznej.


- Razem z instytucją pozarządowa Instytut Metropolitalny wpadliśmy na pomysł zorganizowania debaty publicznej dotyczącej zagospodarowania kampusu Uniwersytetu Gdańskiego - powiedział Włodzimierz Kuczabski, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. - Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, użytkownicy kampusu oraz zaproszeni goście wypowiadali się o zagospodarowaniu terenu kampusu oraz proponowali co można byłoby zrobić, aby ulepszyć tą przestrzeń i zrobić ją bardziej przyjazną dla użytkowników. Liczyliśmy na udział władz uczelni, które podejmują wszystkie decyzje odnośnie kampusu. Niestety nie doszło do takiej dyskusji. Doszliśmy do wielu wniosków. Ponieważ ważną kwestią jest inicjatywa oddolna, która idzie od studentów i pracowników, i takie inicjatywy też mogą wpłynąć na poprawę wyglądu kampusu.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież