Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolejny Krzyż Czesława Nowaka

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2022 21:38

Gdańszczanin Czesław Nowak, portowiec, członek NSZZ "Solidarność" od początku jej istnienia. Prezes Stowarzyszenia "Godność" organizacji byłych działaczy opozycji demokratycznej i więźniów politycznych w PRL. Inicjator postawienia krzyża na Westerplatte w 1980 roku. Od 11 listopada 2022 kawaler Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski Polonia Restituta.


O godz. 9.30 w warszawskim Belwederze stanął z innymi wyróżnionymi przed prezydentem RP Andrzejem Dudą.
- To dla mnie za dużo wrażeń jak na te kilka dni - skomentował dla GG Czesław Nowak. - 4 listopada br. uroczysty pogrzeb żołnierzy i obrońców Westerplatte, po 83 latach. A dzisiaj honor odebrania Krzyża Komandorskiego od pana Prezydenta. To dużo ważnych wrażeń dla mnie jak na tak krótki czas. Mam przecież swoje lata.

alt


11 listopada 2022 z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Odznaczeni zostali:
ORDEREM ORŁA BIAŁEGO
O. Jacek SALIJ, pisarz, publicysta, profesor nauk teologicznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za odważne i ofiarne niesienie posługi kapłańskiej w PRL, za wspieranie dążeń wolnościowych i wytrwałe formowanie sumień w duchu wartości chrześcijańskich, za wybitne osiągnięcia naukowe i twórcze.

KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Jan PIETRZAK, artysta estradowy, aktor, piosenkarz, publicysta i satyryk, twórca Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu pod Egidą, w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, za zaangażowanie w dzieło opieki duszpasterskiej nad więźniami w Polsce i działalność społeczną, za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie patriotycznych postaw Polaków.
Ksiądz Jan SIKORSKI, kapłan archidiecezji warszawskiej, od 1981 roku duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP.

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Adolf JUZWIENKO - Historyk polskiego ruchu niepodległościowego oraz badacz dziedzictwa historycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony, zachowania i popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym dorobku polskiego romantyzmu, za wkład w rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej.

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Józef LISOWSKI, za wybitne zasługi dla rozwoju morskiej edukacji i gospodarki, za osiągnięcia w pracy naukowo–dydaktycznej. Polski naukowiec, profesor nauk technicznych, specjalista w zakresie elektroautomatyki okrętowej, za wybitne zasługi w działalności społecznej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski
Czesław NOWAK, Prezes Stowarzyszenia „Godność”, upamiętniającego historię opozycji demokratycznej w czasach PRL, w szczególności w regionie gdańskim, represjonowany w okresie stanu wojennego, za wybitne zasługi dla niepodległości Ojczyzny, pracę na rzecz środowiska niepodległościowego i robotniczego, za osiągnięcia w pracy badawczo–dydaktycznej oraz popularyzowanie wiedzy historycznej.
Janusz ODZIEMKOWSKI, historyk, wykładowca akademicki, członek Rady Muzeum przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości, za działalność filantropijną i charytatywną.
Jan SZYNAKA, przedsiębiorca, współwłaściciel i prezes firmy meblarskiej, działacz charytatywny i społeczny za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i unowocześniania systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce, za osiągnięcia w działalności naukowej
Gertruda UŚCIŃSKA, prawnik i politolog, profesor nauk społecznych, od 2016 roku prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Zygmunt MIESZCZAK za wybitne zasługi w działalności społeczno–kombatanckiej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski, żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Tadek”, po wojnie członek organizacji antykomunistycznej „Zawiszaków”, uczestnik akcji na więzienie UB w Kuklówce, skazany na 2 lata i 8 miesięcy więzienia, Kanclerz Orderu Krzyża Niepodległości.

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Robert FIRMHOFER za zasługi dla Niepodległej. Historyk filozof za zasługi dla Niepodległej, dziennikarz, popularyzator nauki, dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Łukasz GOLEC i Paweł GOLEC - muzycy i kompozytorzy, twórcy i liderzy grupy muzycznej Golec uOrkiestra.
M.P.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież