W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kapłan, dyplomata, człowiek kompromisu

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 04 maja 2016 14:23

altŻegnamy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego – kapłana, człowieka żyjącego między systemami, dyplomatę, uczestnika życia politycznego, głos Kościoła rozważnego.  Biskup senior archidiecezji gdańskiej ks. abp Tadeusz Gocłowski, duszpasterz Kościoła w Gdańsku, zmarł 3 maja, w dzień Maryi Panny Królowej Polski i w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Abp. Tadeusz Gocłowski był wieloletnim krajowym duszpasterzem ludzi pracy. Jego posługa przypadła na trudne lata łagodzenia rygorów stanu wojennego. Jako gdański biskup odgrywał on ogromną rolę podczas zmian zapoczątkowanych wybuchem "Solidarności", czyli przełomu lat 80-tych i 90-tych i ostatniego 25-lecia.  W 1987 r. i w 1999 r., gościł w Gdańsku papieża  św. Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny.  Był w centrum wydarzeń. Wraz z Lechem Wałęsą. Zdarzało mu się skarcić i bratersko upomnieć księdza prałata Henryka Jankowskiego. Ba, nawet zakazać mu głoszenia kazań, gdy ten zbyt angażował się politycznie po stronie – powiedzmy – a la ONR.


Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach (powiat ostrołęcki). Wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Śluby zakonne złożył w 1951 r.  Doktoryzował się na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu.  


W marcu 1983 r.  ks. Tadeusz Gocłowski objął funkcję biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej, gdy ks. Lech Kaczmarek był  biskupem diecezji gdańskiej. Jego biskupia dewiza brzmiała: "Zawierzcie Ewangelii" - „Credite Evangelio”.


31 grudnia 1984 r. Tadeusz Gocłowski został biskupem diecezji gdańskiej.  25 marca 1992 r. po utworzeniu metropolii gdańskiej został on arcybiskupem metropolitarnym. W tym roku bowiem wszedł papieski dekret zmieniający granice diecezji.


Od 1996 r. Tadeusz Gocłowski pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. W latach 1996–2004 był współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.  Pracował w Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych oraz Kongregacji ds. Biskupów.  Wszystkie te funkcje związane były w mniej lub bardziej istotny sposób z polityką, jak najbardziej świecką. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.  


Pozycja arcybiskupa Gocłowskiego była bardzo mocna. Jednak 17 kwietnia 2008 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji metropolity. Zaważył stan zdrowia kapłana, jego wiek i nieudane przedsięwzięcie biznesowe kurii, czyli tzw. afera Stella Maris, związana z działalnością gospodarczą spółki Wydawnictwa Archidiecezji Gdańskiej "Stella Maris" opartym na bezpodstawnym zwrocie podatku dochodowego od Skarbu Państwa w latach 1998-2001. Według prokuratorów Skarb Państwa miał stracić 65 milionów złotych.


Następcą ks. abpa Gocłowskiego został ks. abp Sławoj Leszek Głódź.  W kręgach liberalnych przyjmowany w 2008 roku zrazu z co najmniej nieufnością.


Dla wielu arcybiskup Gocłowski jawił się jako człowiek dialogu, otwartości i ewangelicznej mądrości.    


Arcybiskup Gocłowski znany był także z tego, że w sytuacjach kryzysowych w historii naszej Ojczyzny, starał się budować ład społeczny oparty na zrozumieniu. Udzielał się publicystycznie, często gościł w mediach i reprezentował Kościół w życiu społecznym. Uczestniczył w latach 1988-89 rozmowach w Magdalence i w obradach Okrągłego Stołu.
- Był człowiekiem dialogu. Zarówno w Magdalence, jak i przy stworzonym przez siebie areopagu gdańskim, łączył środowiska sprzeczne albo przeciwstawne i był w stanie zaproponować coś, co nie prowadziło do rozdarcia, tylko do jakiegoś szerszego spojrzenia - zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.


Uroczystości pogrzebowe arcypasterza gdańskiego Kościoła potrwają do piątku 6 maja r. Spocznie on w krypcie biskupów gdańskich.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież