Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 06 maja 2016 16:16

6 maja w Archikatedrze Oliwskiej odbył się pogrzeb arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego. Uroczystość mszy żałobnej rozpoczęła się o godzinie 11:00 i zgromadziła wielu gdańszczan, a także przedstawicieli obecnych lub byłych władz krajowych. Mszę żałobną odprawił arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.


Na początku mszy arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, odczytał list kondolencyjny od papieża Franciszka, podpisany przez kardynała Pietro Paroliniego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej:

„Odszedł pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie do historii Kościoła w Gdańsku i w całej Polsce, jako gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych, który w imię miłości Chrystusa i Kościoła troszczył się o sprawiedliwość społeczną i zachowanie godności każdego człowieka” – napisano w liście.altHomilię wygłosił prymas senior arcybiskup Henryk Muszyński.
– Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszego czasu, czasu II połowy XX i początku XXI wieku. Duchowy syn św. Wincentego a Paulo. Wspaniały, szlachetny, otwarty człowiek. Wrażliwy na potrzeby bliźniego i jednocześnie gorliwy szafarz sakramentu i sługa chrystusowej Ewangelii.  Niestrudzony duszpasterz, szczególnie ludzi pracy i ludzi morza. Odszedł wielki społecznik, szczerze zaangażowany w życie liturgiczne naszej Ojczyzny. Odszedł wielki patriota (…) – powiedział prymas senior arcybiskup Henryk Muszyński.


List kondolencyjny od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

„Żegnamy dzisiaj księdza arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, zasłużonego hierarchę polskiego Kościoła, świadka i uczestnika przełomowych wydarzeń w życiu naszego narodu. Człowieka oraz kapłana, którego postawę wyróżniały duch służby, zdecydowanie i gorliwość w głoszeniu Ewangelii. Cieszył się szacunkiem i zaufaniem wiernych, a także współbraci i przełożonych w Zakonie Księży Misjonarzy oraz Diecezji Gdańskiej” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Swoje biskupie posługiwanie rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku stanu wojennego. Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi „Solidarności” i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Krzepił serca, głosił nadzieję, dzielił się wiarą w nadchodzący triumf prawdy i wolności.”altBardzo emocjonalne przemówienie wygłosił prezydent Paweł Adamowicz.

– Księże Tadeuszu dzisiaj cały Gdańsk, Pomorze, Polska, poprzez swoich przedstawicieli tu w gdańskim Wawelu w Katedrze Oliwskiej u grobów książąt gdańsko-pomorskich, żegna Cię. Żegna Ciebie i dziękuje Tobie za miłość do nas, za przyjaźń, za to, że zawsze byłeś otwarty na spotkanie, nie tylko z wierzącym, ale i z wątpiącym i niewierzącym, czy wierzącym w inną religię. Nikogo nie odrzucałeś, swoje ramiona szeroko otwierałeś – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Paweł Adamowicz powiedział, że arcybiskup Gocłowski był mądrym i roztropnym patriotą. Ponadto prezydent podkreślił zasługi arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego dla „Solidarności” oraz dla naszej ojczyzny. Prezydent Gdańska zacytował słowa arcybiskupa Gocłowskiego: „Polityka to roztropna troska o dobro wspólne”.

– Kochałeś nas wszystkich, my nie zawsze potrafiliśmy się odwdzięczyć tą miłością i tą przyjaźnią, którą nas szczodrze obdarzałeś. Myślę, że wielu z nas nie zdążyło się z Tobą pożegnać. Ja chciałem bardzo serdecznie podziękować Twojemu kapelanowi, księdzu Rafałowi, za to, że właśnie mogłem się w szpitalu jeszcze raz pożegnać, podziękować, jak z ojcem – powiedział łamiącym się głosem prezydent Adamowicz.altWzruszające słowa wygłosiła również Marta Gocłowska, krewna arcybiskupa Gocłowskiego.

– Przywykliśmy, że w codzienności naszego życia Bóg zsyła nam czas pogody i czas burzy. Przychodzą chwile wesela i chwile żałoby, ale bywają też chwile, które choć są bardzo trudne, choć przepełnione niezmierzonym żalem, to jest w nich jeszcze miejsce na wdzięczność, tak wielką, że sięgającą nieba samego. Dla nas taką właśnie chwilą jest możliwość udziału w tej żałobnej uroczystości, bo chociaż oczy są pełne łez, w końcu na śmierć nigdy nie ma odpowiedniej chwili, ta też jest przecież gościem nie w czas. To jednak przez słowa żałobnej pieśni i dźwięki żałobnych dzwonów przebija się radosny magnificat, za piękny wzór Twojego szlachetnego i godnego życia – powiedziała Marta Gocłowska, krewna arcybiskupa Gocłowskiego. – Dziękujemy przede wszystkim za wzór prawdziwego kapłana. Mówiłeś, że droga kapłaństwa to i hosanna i ukrzyżuj, że taka jest natura powołania. Doświadczałeś i jednego i drugiego. Właśnie takie jest świadectwo Twojej prawie 60-letniej służby wobec tęskniącego za Bogiem człowieka.altTrumna z ciałem arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego spoczęła w Krypcie Biskupów Gdańskich w Archikatedrze Oliwskiej. Do krypty ustawiła się ogromna kolejka wiernych, którzy chcieli oddać cześć arcybiskupowi.altPogrzeb odbył się w asyście wojska oraz Marynarki Wojennej. Ku czci arcybiskupa wystrzelono salwy honorowe. Na pogrzebie obecni byli m.in. Lech Wałęsa z żoną Danutą Wałęsą, Bogdan Borusewicz, Waldemar Pawlak, Jarosław Kaczyński, Jerzy Buzek, Piotr Duda, Krzysztof Bielecki oraz hierarchowie Kościoła.


Karolina Rabiej

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież