Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

KOD: "Marsz Wkurzonych"

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 maja 2016 21:26

3 maja odbyła się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji „Marsz Wkurzonych”. Członkowie i zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji chcieli w ten sposób uczcić 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także wyrazić swój sprzeciw wobec przejawów łamania zasad konstytucji przez obecną władzę. Marsz zgromadził około 6 tysięcy osób.


Wydarzenie rozpoczęło się około 13:30 na Placu Solidarności. Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, w tym również założyciel KOD-u Mateusz Kijowski, powitali zebranych ludzi, a następnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

– Zgromadziliśmy się tutaj w trosce o to, żeby każdy człowiek miał prawo żyć tak jak chce, żeby jego wolność była szanowana, żeby jego prawa były przestrzegane. To gwarantuje nam tylko konstytucja w demokratycznym państwie prawnym. Konstytucja, która jest podstawowym najważniejszym aktem prawnym. Dzisiaj bronimy konstytucji i składamy hołd tym, którzy walczyli o prawo, o wolność, o demokrację przed nami – powiedział Mateusz Kijowski.altPochód ruszył spod bramy Stoczni Gdańskiej około 14:00. Zwolennicy i członkowie Komitetu Obrony Demokracji nieśli ze sobą flagi Polski, flagi Unii Europejskiej oraz transparenty. Mieli gwizdki i trąbki. Ponadto ochotnicy nieśli kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę. „Marsz Wkurzonych” szedł ulicami: Doki, Wały Piastowskie, Rajską, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką i Długą oraz Długi Targ aż do sceny, którą ustawiono pod Zieloną Bramą.altNa czele szli przedstawiciele KOD-u m.in. Mateusz Kijowski, Krzysztof Łoziński oraz Radomir Szumełda, a także posłanka Henryka Krzywonos. Skandowano hasła: „Obronimy konstytucję”, „Wolność, równość, demokracja”, „Polska prawa, nie Jarosława”, „Drukuj wyrok”, „Dajmy KOD-u”, „Póki można, chodźcie z nami”, „Demokrację obronimy”, „Przyjdzie pora na Kaczora”, „Nie ma zgody na niszczenie, całej Polski zawłaszczenie”, „Słuchaj narodzie, cała nadzieja jest w KOD-zie”, „Beata wyroku nie drukuje, na swój własny oczekuje”, „Drukuj ten wyrok, Beata drukuj ten wyrok”, „Nie dla Kaczora-dyktatora”, „Bo nie ma zgody na PiS-owskie metody”.


Marsz wzbudził duże zainteresowanie przechodniów, którzy robili zdjęcia i machali uczestnikom manifestacji. Niektórzy z nich przyłączyli się do pochodu. Pojawiły się również postawy wyrażające sprzeciw wobec marszu i KOD-u. Jedna z kobiet, która znajdowała się na ulicy Długiej krzyknęła „Hańba” w kierunku manifestantów.altOstatni etap manifestacji odbył się pod Zieloną Bramą na ulicy Długiej, gdzie najpierw wspólnie odśpiewano hymn Polski, a następnie ze sceny przemawiali przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji.


– Spotykamy się dzisiaj z dwóch powodów: po pierwsze, żeby świętować tradycję Konstytucji 3 maja, tę piękną i budującą kartę naszej historii. Wspominamy dzisiaj konstytucję, która straciła swój żywot pod wpływem zdrady w Targowicy. Zdrady, która zepchnęła nasz kraj pod wpływy Rosji. Po drugie przyszliśmy dlatego, że jesteśmy wkurzeni. Jesteśmy wkurzeni, ponieważ poseł Jarosław Kaczyński przeprowadza zamach na obecnie istniejącą konstytucję – powiedział Radomir Szumełda, koordynator krajowy i przewodniczący pomorskiego KOD-u. – Coraz częściej docierają do mnie słuchy, że to co robimy nic nie daje, że władza nas nie słucha, przed niczym się nie cofa i niszczy Polskę bez umiaru, coraz głębiej. Tak, to prawda. Zniszczyli służbę cywilną, sparaliżowali Trybunał Konstytucyjny, zniszczyli media publiczne, zniszczyli stadniny koni. Dewastują polską demokrację, zdewastowali reputację Polski na świecie.altRadna miasta Sopotu Anna Łukasiak przedstawiła uchwałę Rady Miasta Sopotu z nadzwyczajnej sesji. Rezolucja skierowana została do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Wyrażono w niej głębokie zaniepokojenie spowodowane działaniami obecnej władzy, które mogą doprowadzić do wykluczenia Polski z wielkiej rodziny europejskiej oraz do zatrzymania rozwoju ekonomicznego, społecznego i politycznego kraju.


– Przypomnijmy sobie, że jest takie pojęcie jak obywatelskie nieposłuszeństwo. I wszyscy powinniśmy, całe społeczeństwo, wypowiedzieć posłuszeństwo rządowi, który łamie prawo – powiedział Krzysztof Łoziński, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL-u i współzałożyciel KOD-u. – Czy był władca w Polsce, który popełniał przestępstwa? No był, jeden Bolesław Śmiały i zaraz przestał być królem. Kaczyński jest drugi.altKrzysztof Łoziński porównał obecne metody działania rządu do działań reżimów, które chociaż udawały, że nie łamią prawa. 

– Władza, która jawnie mówi, że nie będzie przestrzegać prawa, że będzie łamać konstytucję to jest kuriozum w skali świata – powiedział Krzysztof Łoziński. – Jarku szanowny nie przeginaj.


– Wolność, równość i demokracja to są te wartości, wobec których wszyscy powinniśmy stać zawsze na baczność, których musimy strzec i pilnować. Społeczeństwo, naród jest silne siłą swoich obywateli, ich świadomością, odpowiedzialnością, wolnością, różnorodnością obywateli, którzy się wzajemnie szanują. Każdy ma prawo być członkiem tej wspólnoty. Każdy ma coś, co może do tej wspólnoty wnieść. – powiedział Mateusz Kijowski. – Musimy razem od nowa zbudować społeczeństwo obywatelskie, społeczeństwo, które zaprasza wszystkich, które nie dzieli na „nas” i „onych”, które nie wyklucza nikogo, które przyciąga, do którego każdy może dołączyć.


Manifestacja zakończyła się około 16:00 wspólnym odśpiewaniem i wysłuchaniem hymnu Unii Europejskiej.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież