Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mateusz Morawiecki prezentuje Plan Solidarnego Rozwoju

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 04 maja 2016 15:43

Wicepremier Mateusz Morawiecki, szef resortu rozwoju w Sali BHP Stoczni Gdańskiej   spotkał się tuż przed godz. 16 ze związkowcami z NSZZ „Solidarność”. Mówił o społecznej odpowiedzialności państwa, solidarności w gospodarce i patriotyzmie gospodarczym. Zaprezentował też filary swego programu gospodarczego. Czas neoliberalizmu mija. Czy zaczyna się projekt solidarnego rozwoju?



Wicepremier i minister Rozwoju Mateusz Morawiecki zaczął swoją wizytę od Gdyni i spotkania z przedsiębiorcami głównie z branży okrętowej. Podkreślił, że ustawa stoczniowa ma w najbliższym czasie trafić do Sejmu. Szykowane są udogodnienia podatkowe, m.in. zerowy VAT w odniesieniu do produkcji stoczniowej. W myśl rządowych obietnic rozszerzony ma być katalog jednostek pływających, do budowy i wyposażenia których zastosowana będzie preferencyjna stawka VAT. Chodzi o poprawę płynności finansowej przy ich budowie.


Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej szacuje zamówienia publiczne na zakup statków w ciągu 10 lat na 25 mld zł, co przynieść ma 5 tysięcy nowych miejsc pracy w stoczniach. Ustawa wpisuje się w hasło „Gospodarka+” i program „Odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Morawieckiego.     


Nowe przepisy ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej – bo tak brzmi  nazwa „ustawy stoczniowej", a dokładniej mówiąc jej projekt, przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, mają wejść w życie od przyszłego roku.    


Morawiecki odniósł się też do ewentualnego połączenia dwóch wiodących koncernów Lotosu i Orlenu. Na razie za wcześnie by mówić o jakichkolwiek decyzjach. Przypomnijmy, że na początku roku rząd poinformował o rozpoczęciu analiz skutków ewentualnego ich połączenia.     


W Sali BHP przyszła pora na prezentację filarów programu gospodarczego. To m.in. wysokie technologie, gospodarka cyfrowa i otwarcie się na dalekowschodnie rynku „szybkowschodzące”.


Morawiecki stawia na równomierny rozwój regionów w opozycji do lansowanego w czasach rządów PO-PSL modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, czyli takiego, w którym ton nadają aglomerację (metropolie) a profity z ich rozwoju miały promieniować na „interior”, czyli peryferie województw, oddalone od centrów naukowych i gospodarczych.


Konieczne jest przy tym – jak uważa wicepremier, wzmocnienie roli państwa, które przeciwdziałać ma ucieczce z podatkami np. przez podmioty stosujące „karuzele VAT-owskie”. Stawia on na zamówienia publiczne, stałe zatrudnienie, zasady uczciwej konkurencji.
- Wmawiano nam, że podatki są złe, że są haraczem. Fałszywym okazało się przekonanie, że przemysł ma być zastąpiony usługami, że kapitał nie ma narodowości  a gospodarka sama się reguluje. Gospodarka sama nie wraca do stanu równowagi. Czasem wraca, a często nie. Gdyby wracała to banki centralne rozwiniętych państw nie dosypywałyby miliardów do rodzimych gospodarek – mówił Mateusz Morawicki.


Na dodatek brak patriotyzmu gospodarczego spowodował, że wyzbyliśmy się majątku narodowego. Ten brak patriotyzmu gospodarczego, połączony z „pedagogiką wstydu” i fikcją liberalizmu spowodowały, że zmarnowana została energia społeczna i polska solidarność, zaś sytuacja ekonomiczna Polski jest skutkiem niewykorzystanych szans przez tych, którzy byli u władzy przez większość z 26 lat, establishment III RP,
- Inaczej było w II Rzeczpospolitej. Wówczas ta energia była, bo Polacy kochali swój kraj – dodał Morawiecki.


W lutym br. rząd przyjął program gospodarczy tzw. plan Morawieckiego. Wicepremier uważa, że rządowy plan, który powstał głównie w oparciu o jego propozycje, czyli Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest też „Planem na rzecz Solidarnego Rozwoju”.  


Ten program opiera się na pięciu filarach, czyli reindustrializacji, rozwoju innowacyjności, ekspansji zagranicznej, kapitale dla rozwoju oraz na rozwoju społecznym. Jego głównym celem jest wzmocnienie polskiego kapitału i wzrost PKB generowany nie tyle przez kredyty zagraniczne, co przez oraz wzrost innowacyjności firm polskich.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież