Trwają przygotowania do produkcji nowego polskiego filmu fabularnego, którego akcja będzie się toczyć na Kaszubach. Scenariusz zainspirowały prawdziwe wydarzenia oparte o losy rodów pruskich zamieszkujących północne Kaszuby (okolice Pucka i Wejherowa) w okresie zaborów, Polski międzywojennej, w czasie okupacji hitlerowskiej aż do wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej. Film wyreżyseruje Filip Bajon, scenariusz jest dziełem znanej spółki autorskiej – Mirosława Piepki i Michała Pruskiego – którzy są autorami scenariuszy do głośnych filmów „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” (reż. Antoni Krauze) oraz „Układ zamknięty” (reż. Ryszard Bugajski). W tworzeniu scenariusza do powstającego właśnie filmu „Kamerdyner” uczestniczył także historyk Marek Klat.
- W epickiej perspektywie 45 lat chcemy pokazać w jaki sposób historia kształtowała losy trzech zamieszkujących te ziemie narodów – mówi Mirosław Piepka, współproducent i współscenarzysta „Kamerdynera”. – Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1900, gdy Polska rozdarta była pomiędzy trzech zaborców, a kończy w roku 1945, kiedy wyzwalając Kaszuby spod okupacji hitlerowskiej Armia Czerwona przyniosła tu nowy rodzaj zniewolenia, choć wywodzący się ze wspólnego pnia totalitaryzmu.
Osią spinającą losy Niemców, Kaszubów i Polaków, którzy zamieszkiwali północne Kaszuby aż do 1945 roku będzie wątek miłosny, odwzajemnione uczucie prostego, choć wybitnie uzdolnionego muzycznie kaszubskiego chłopaka Mateusza do córki pruskich junkrów, Marity von Krauss.
- Prace nad scenariuszem trwały bez mała dwa lata – mówi scenarzysta Michał Pruski. – Zadanie było niezwykle trudne, bo oprócz starannego dokumentowania tematu pod względem faktografii historycznej, musieliśmy objąć fabularyzacją okres niemal pięciu dziesięcioleci. Naszym nowym filmem pragniemy odwołać się do od dawna nieobecnego w kinie polskim nurtu, czyli epiki filmowej.
W „Kamerdynerze” często spotkamy ludzi i wydarzenia z prawdziwej historii Kaszub. Autorzy zadbali szczególnie o staranne odtworzenie szczegółów zbrodni ludobójstwa popełnionej przez Niemców na kilkunastu tysiącach Kaszubów w lasach piaśnickich.
- Była to zbrodnia bez precedensu – uzupełnia Mirosław Piepka. – Chcemy ją pokazać bez osłonek, ponieważ mało kto wie, że było to pierwsze ludobójstwo hitlerowskie na terenie okupowanej Polski. Masowe rozstrzeliwanie inteligencji kaszubskiej trwało od wczesnej jesieni 1939 roku aż do wiosny roku 1940. A już wyjątkowo niewielu Polaków wie o tym, że w lasach piaśnickich zgładzono też kilka tysięcy chorych umysłowo Niemców przywożonych z Brandenburgii.
Filip Bajon, autor takich filmów jak choćby „Aria dla atlety”, „Wahadełko”, „Magnat”, „Przedwiośnie”, „Śluby panieńskie” zamierza zebrać doborową obsadę aktorską. Część wybitnych polskich aktorów już wyraziła zgodę na udział w filmie, rozmowy z innymi trwają, jeśli więc nie wydarzy się nic nieprzewidzianego w filmie zobaczymy m.in.: Janusza Gajosa, Annę Radwan, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra, Borysa Szyca, Daniela Olbrychskiego.
Producentem „Kamerdynera” jest gdańska spółka FILMICON (ma na swoim koncie „Układ zamknięty”). Koszt filmu to około 12 – 14 mln złotych. Zatwierdzono już główne obiekty i plenery, trwają intensywne prace scenograficzne. Początek zdjęć późnym latem tego roku. Z uwagi na rozmiar przedsięwzięcia i konieczność wykorzystania w filmie wszystkich pór roku, premiery „Kamerdynera” na ekranach polskich film możemy się spodziewać dopiero w 1917 roku.
Inne artykuły związane z:
- 19/01/2015 10:54 - Opozycja będzie pytać w sprawie utworzenia stanowiska Menedżera Śródmieścia
- 16/01/2015 21:13 - W Stoczni Nauta położono stępkę pod kolejną jednostką
- 15/01/2015 21:22 - Józef Oleksy
- 15/01/2015 20:25 - Zbigniew W. Okoński: Pierwszy cywil w MON
- 15/01/2015 20:16 - Koperski zsyła się na Sybir
- 14/01/2015 18:33 - Andrzej Jaworski: Górnicy płacą rachunek za karierę Donalda Tuska na europejskich salonach
- 14/01/2015 16:13 - Krzysztof Piekarski: Magdalena Ogórek nie jest królikiem z szarfą SLD
- 14/01/2015 09:50 - ERGO Hestia sięga po mądrość klientów: ruszyło Ubezpieczeniowe Forum Idei
- 13/01/2015 20:45 - Inaugurujące spotkanie Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego 2016
- 12/01/2015 18:52 - Z decyzją podatkową do mieszkańców