Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jarosław Kaczyński: Jesień 2018 już bardzo blisko

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2017 20:05

Bardzo bym chciał, aby już od następnych wyborów samorządowych obowiązywała kadencyjność na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – powiedział w rozmowie z Małgorzatą Rakowiec na antenie TVP Gdańsk prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który przyjechał na Wybrzeże w niedzielę wieczorem na zamknięte spotkanie z lokalnymi działaczami partii. Dodał też, że PiS ogłosi swoich kandydatów na prezydentów najważniejszych miast w regionie, ale też będzie szło do wyborów z konkretną deklaracją, kto w przypadku wygranej, byłby marszałkiem województwa pomorskiego z ramienia PiS.


- Czy te spotkania (w różnych miastach na terenie całej Polski – przy. red.) to przygotowanie do wyborów samorządowych Prawa i Sprawiedliwości?
Jarosław Kaczyński: W jakiejś mierze tak, ale to jest taki sposób działania tzn. objeżdżanie kraju, który stosuje od dwudziestu paru lat, zarówno w poprzedniej partii, jak i w tej. To jest sposób, który się sprawdził. Teraz odwiedzam najpierw duże miasta wojewódzkie, potem po wszystkie okręgi wyborcze które są zazwyczaj też okręgami partyjnymi, a także jeżdżę po byłych miastach wojewódzkich, które nie są stolicami okręgów wyborczych. Łącznie mamy pięćdziesiąt parę miejsc, do których trzeba dotrzeć.


- A czy przewiduje Pan możliwość wcześniejszych wyborów samorządowych?
Jarosław Kaczyński: Nie. Nie widzę żadnych powodów, żeby wybory miały być wcześniejsze, ale rok 2018, konkretnie jesień 2018 roku, nie jest tak bardzo daleko. Zostało mniej więcej 20 miesięcy i będziemy mieli wybory samorządowe.


- Czy one będą się odbywały według nowych zasad? Zapowiedział Pan wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów?
Jarosław Kaczyński: Na pewno będziemy chcieli tę kadencyjność wprowadzić, natomiast  decyzja, co do tego, od kiedy będzie ona funkcjonowała, czyli, czy będą się liczyły te kadencje, które są za nami, to zależy od Trybunału Konstytucyjnego. Sądzę, chociaż nie mogę w tej chwili na pewno tak powiedzieć, że Sejm, czyli większość sejmowa, uchwali, że nowe zasady wchodzą w życie od razu. Na pewno ta decyzja będzie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i teraz jest pytanie, jaka będzie odpowiedź TK. Oczywiście ja tej odpowiedzi nie znam.


alt


- A czy Pan chciałby, żeby już te wybory odbyły się według tych nowych zasad?
Jarosław Kaczyński: Tak, chciałbym. Bardzo bym chciał, bo w wielu miejscach mamy do czynienia z takimi bardzo długimi kadencjami. Dochodzi nawet do dwudziestu kilku lat na stanowisku jednej osoby na poziomie większych miast, a na poziomie gmin to bywa nawet około 40 lat, gdy dawni naczelnicy gminy - a gminy powołano w 1973 roku - są dzisiaj jeszcze ciągle wójtami. Kilka takich przypadków zdaje się ciągle jeszcze w Polsce jest. Taka sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, demokracji i dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w danej gminie, czy w danym mieście. Krótko mówiąc, zmiana jest potrzebna.


- Czy tutaj w Gdańsku, na spotkaniu z lokalnym działaczami, padały jakieś konkretne nazwiska kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska?
Jarosław Kaczyński: Nie. Tutaj mówiłem tylko o tym, że musimy w 2018 roku mieć zarówno kandydata na marszałka, bo chociaż on nie jest wybierany w wyborach bezpośrednich, to trzeba powiedzieć, kto będzie marszałkiem, jeżeli my wygramy, no i oczywiście muszą być kandydaci na prezydentów wszystkich miast w regionie, a już w szczególności tych ważniejszych. Wiadomo, że najważniejszy jest Gdańsk, ale bardzo ważna jest także Gdynia, no i inne miasta.


- To teraz pytanie dotyczące sytuacji ogólnopolskiej. Mamy przerwę w proteście, o tym informuje Platforma Obywatelska i wraz z innymi partiami opozycyjnymi mówi o nielegalnym budżecie, a z Unii Europejskiej i konkretnie z ust przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, słyszymy o możliwych sankcjach wobec Polski. Jak Pan to skomentuje?
Jarosław Kaczyński: Mówienie o nielegalnym budżecie nie ma najmniejszych podstaw. Postawa przewodniczącego Rady Europejskiej jest zdumiewająca, szkodzi Polsce, a przewodniczący Rady wychodzi poza swoją rolę. Nie ma żadnych podstaw w ustawodawstwie europejskim, żeby kwestionować nasz budżet i nigdy wcześniej nic takiego się nie zdarzało. Ale przede wszystkim budżet polski jest całkowicie legalnie uchwalony. Jeżeli w Sejmie budżet był uchwalony przy frekwencji, która wypełnia normę, czyli było kworum, ale ta frekwencja była niewielka, to stało się tak w wyniku  dobrowolnej decyzji opozycji. Posłowie opozycji mogli być w trakcie tych głosowań, ale ich nie było, bo nie chcieli być . I to była ich, i wyłącznie ich - decyzja.


- Czy podtrzymuje Pan swoje słowa, że to co chciała zrobić opozycja i środowiska z nią związane to był pucz?
Jarosław Kaczyński: Tak. Sądzę, że to było coś w rodzaju puczu, takiego bardzo nieudolnego. Prawnicy posługują się takim pojęciem: „usiłowanie nieudolne”. Tu mieliśmy do czynienia właśnie z czymś takim.

Rozmawiała Małgorzata Rakowiec TVP Gdańsk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież