"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarosław Kaczyński: Jesień 2018 już bardzo blisko

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2017 20:05

Bardzo bym chciał, aby już od następnych wyborów samorządowych obowiązywała kadencyjność na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – powiedział w rozmowie z Małgorzatą Rakowiec na antenie TVP Gdańsk prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który przyjechał na Wybrzeże w niedzielę wieczorem na zamknięte spotkanie z lokalnymi działaczami partii. Dodał też, że PiS ogłosi swoich kandydatów na prezydentów najważniejszych miast w regionie, ale też będzie szło do wyborów z konkretną deklaracją, kto w przypadku wygranej, byłby marszałkiem województwa pomorskiego z ramienia PiS.


- Czy te spotkania (w różnych miastach na terenie całej Polski – przy. red.) to przygotowanie do wyborów samorządowych Prawa i Sprawiedliwości?
Jarosław Kaczyński: W jakiejś mierze tak, ale to jest taki sposób działania tzn. objeżdżanie kraju, który stosuje od dwudziestu paru lat, zarówno w poprzedniej partii, jak i w tej. To jest sposób, który się sprawdził. Teraz odwiedzam najpierw duże miasta wojewódzkie, potem po wszystkie okręgi wyborcze które są zazwyczaj też okręgami partyjnymi, a także jeżdżę po byłych miastach wojewódzkich, które nie są stolicami okręgów wyborczych. Łącznie mamy pięćdziesiąt parę miejsc, do których trzeba dotrzeć.


- A czy przewiduje Pan możliwość wcześniejszych wyborów samorządowych?
Jarosław Kaczyński: Nie. Nie widzę żadnych powodów, żeby wybory miały być wcześniejsze, ale rok 2018, konkretnie jesień 2018 roku, nie jest tak bardzo daleko. Zostało mniej więcej 20 miesięcy i będziemy mieli wybory samorządowe.


- Czy one będą się odbywały według nowych zasad? Zapowiedział Pan wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów?
Jarosław Kaczyński: Na pewno będziemy chcieli tę kadencyjność wprowadzić, natomiast  decyzja, co do tego, od kiedy będzie ona funkcjonowała, czyli, czy będą się liczyły te kadencje, które są za nami, to zależy od Trybunału Konstytucyjnego. Sądzę, chociaż nie mogę w tej chwili na pewno tak powiedzieć, że Sejm, czyli większość sejmowa, uchwali, że nowe zasady wchodzą w życie od razu. Na pewno ta decyzja będzie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i teraz jest pytanie, jaka będzie odpowiedź TK. Oczywiście ja tej odpowiedzi nie znam.


alt


- A czy Pan chciałby, żeby już te wybory odbyły się według tych nowych zasad?
Jarosław Kaczyński: Tak, chciałbym. Bardzo bym chciał, bo w wielu miejscach mamy do czynienia z takimi bardzo długimi kadencjami. Dochodzi nawet do dwudziestu kilku lat na stanowisku jednej osoby na poziomie większych miast, a na poziomie gmin to bywa nawet około 40 lat, gdy dawni naczelnicy gminy - a gminy powołano w 1973 roku - są dzisiaj jeszcze ciągle wójtami. Kilka takich przypadków zdaje się ciągle jeszcze w Polsce jest. Taka sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, demokracji i dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w danej gminie, czy w danym mieście. Krótko mówiąc, zmiana jest potrzebna.


- Czy tutaj w Gdańsku, na spotkaniu z lokalnym działaczami, padały jakieś konkretne nazwiska kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska?
Jarosław Kaczyński: Nie. Tutaj mówiłem tylko o tym, że musimy w 2018 roku mieć zarówno kandydata na marszałka, bo chociaż on nie jest wybierany w wyborach bezpośrednich, to trzeba powiedzieć, kto będzie marszałkiem, jeżeli my wygramy, no i oczywiście muszą być kandydaci na prezydentów wszystkich miast w regionie, a już w szczególności tych ważniejszych. Wiadomo, że najważniejszy jest Gdańsk, ale bardzo ważna jest także Gdynia, no i inne miasta.


- To teraz pytanie dotyczące sytuacji ogólnopolskiej. Mamy przerwę w proteście, o tym informuje Platforma Obywatelska i wraz z innymi partiami opozycyjnymi mówi o nielegalnym budżecie, a z Unii Europejskiej i konkretnie z ust przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, słyszymy o możliwych sankcjach wobec Polski. Jak Pan to skomentuje?
Jarosław Kaczyński: Mówienie o nielegalnym budżecie nie ma najmniejszych podstaw. Postawa przewodniczącego Rady Europejskiej jest zdumiewająca, szkodzi Polsce, a przewodniczący Rady wychodzi poza swoją rolę. Nie ma żadnych podstaw w ustawodawstwie europejskim, żeby kwestionować nasz budżet i nigdy wcześniej nic takiego się nie zdarzało. Ale przede wszystkim budżet polski jest całkowicie legalnie uchwalony. Jeżeli w Sejmie budżet był uchwalony przy frekwencji, która wypełnia normę, czyli było kworum, ale ta frekwencja była niewielka, to stało się tak w wyniku  dobrowolnej decyzji opozycji. Posłowie opozycji mogli być w trakcie tych głosowań, ale ich nie było, bo nie chcieli być . I to była ich, i wyłącznie ich - decyzja.


- Czy podtrzymuje Pan swoje słowa, że to co chciała zrobić opozycja i środowiska z nią związane to był pucz?
Jarosław Kaczyński: Tak. Sądzę, że to było coś w rodzaju puczu, takiego bardzo nieudolnego. Prawnicy posługują się takim pojęciem: „usiłowanie nieudolne”. Tu mieliśmy do czynienia właśnie z czymś takim.

Rozmawiała Małgorzata Rakowiec TVP Gdańsk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież