Przedstawiciele Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych spotkali się z Kazimierzem Smolińskim, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, aby przedstawić mu problemy niepokojące Spółdzielnie Mieszkaniowe.
Spółdzielcy przedstawili ministrowi Smolińskiemu problemy, które ich niepokoją i poprosili o przyśpieszenie prac nad regulacjami ustawowymi oraz poprawę stanu prawnego utrudniającego efektywne działanie. - Pierwszym tematem, który czeka na pilne rozstrzygnięcie jest nowelizacja ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych - powiedział Marian Banacki, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych. - Drugim tematem jest udział Spółdzielni Mieszkaniowych w procesie realizacji programu budownictwa mieszkaniowego. Spółdzielnie są gotowe do podjęcia wysiłku inwestycyjnego. Temat trzeci to zagadnienie efektywności energetycznej budynków. Czwarty temat to szeroko rozumiana gospodarka śmieciami.
W trakcie spotkania spółdzielcy mieli wiele pytań związanych z rewitalizacją i modernizacją budynków z tzw. wielkiej płyty i program "Mieszkanie Plus".
- Uciążliwością naszych budynków w niskiej zabudowie to znaczy do 5 kondygnacji jest brak wind, co nie jest bez znaczenia w sytuacji, gdy podstawową grupę mieszkańców stanowi pokolenie 50+ - powiedział Andrzej Różański, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Słoneczna" w Redzie. - Stąd borykamy się z dylematem "Wielka płyta - zmora czy dobrodziejstwo?". Mieszkanie w "Wielkiej płycie" może być dobrodziejstwem jeśli zrealizowany zostanie program rewitalizacji takich budynków. Nasze Stowarzyszenie poprzez Pomorski Klaster Mieszkaniowy uczestniczy w przygotowaniu wzorcowego projektu rewitalizacji i modernizacji budynków z wielkiej płyty w ramach projektu "Inteligentne Specjalizacje Pomorza". Projekt ten zakłada kompleksową modernizację budynków w wyniku której poprawi się ich efektywność energetyczna i funkcjonalność. Proces modernizacji wymaga jednak oprócz zaangażowania Spółdzielni wsparcia ze strony państwa.
- Zamierzamy przeprowadzić audyt budynków z tak zwanej wielkiej płyty, aby sprawdzić ich stan - powiedział minister Kazimierz Smoliński. - Staram się znaleźć sposób, aby pomóc w ich modernizacji. Jeśli chodzi o programu "Mieszkanie Plus" to koszt budowy wynosi 2500 złotych pod klucz. To ma być dla osób średniozamożnych. Trwają pracę nad zmianą ustawą o Spółdzielniach Mieszkaniowych, która przywróci lokatorskie prawo własności do lokalu. Powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Będziecie państwo mogli występować o gruntu i budować na nich mieszkania lokatorskie pod warunkiem, że będzie to lokatorskie, że czynsz będzie się mieścił w określonych przez nas granicach.
- Dla mnie pamięć z okresu sprzed 1990, a sięgam nią roku, w którym zaczynałem pracę czyli 1967, mówi mi o tym, że spółdzielnie to przede wszystkim ludzie - członkowie spółdzielni, a ci byli i są tacy sami. I w poprzednim okresie, i obecnie chcą mieszkać wygodnie, tanio i spokojnie. Sprawy zarządu nieruchomościami mają dla nich znaczenie drugorzędne. Dowodem niech będzie odsetek członków zainteresowanych sprawami samorządowymi - poniżej 10 procent, podobnie jak we wspólnotach mieszkaniowych - powiedział w swoim wystąpieniu Tadeusz Dorobek, prezes zarządu SM Orunia odnosząc się do słabej frekwencji na walnych zgromadzeniach Spółdzielni.
Tadeusz Dorobek (z prawej)
W dyskusji głos zabierali również: Jerzy Borowczak, poseł PO, który zwrócił się do ministra z apelem: "Tak jak prosiłem moich kolegów z PO, żeby trzymali się z dala od Spółdzielni, tak proszę Pana Ministra, żeby z taką samą prośbą zwrócił się do swoich kolegów. Dajmy Spółdzielniom spokojnie funkcjonować. Nie mieszajmy się do ich działań."; Małgorzata Chmiel, posłanka PO; Dariusz Szczepiński, prezes zarządu Akademickiej Spółdzielni Mieszkaniowej; Wiesław Wawer, prezes zarządu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, Andrzej Flis, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej L.W. "Skarszewianka"; Leonard Wieczorek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Suchanino; Jerzy Śnieg, prezes SM Renawa w Kwidzynie.
Jerzy Borowczak, Leonard Wieczorek, Jerzy Śnieg
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 25/01/2017 23:07 - Pracownicy służb zatrudnienia nagrodzeni
- 25/01/2017 19:38 - Parkingi dla władzy - dla obywateli "sprzedaż". W Gdańsku opłaty nielegalne...
- 24/01/2017 17:40 - Nowy numer gazetki niecodziennej "Kocham Sopot"
- 24/01/2017 14:12 - W Gdańsku jedno muzeum opowie o II wojnie światowej
- 23/01/2017 20:05 - Jarosław Kaczyński: Jesień 2018 już bardzo blisko
- 23/01/2017 16:35 - Premiera wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej
- 23/01/2017 14:20 - Zmiany w radach programowych
- 21/01/2017 17:56 - ASP dla IWRD: Pomoc przez sztukę
- 20/01/2017 18:15 - Młodzi artyści wspierają dzieci z autyzmem
- 20/01/2017 18:09 - Sukces zespołu wokalnego z Pałacu Młodzieży