Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Premiera wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2017 16:35

W poniedziałek zagraniczni goście, darczyńcy, historycy, samorządowcy i dziennikarze jak pierwsi mieli okazję obejrzeć wystawę stałą w Muzeum II Wojny Światowej. Montaż wystawy ma się zakończyć 31 stycznia. W najbliższy weekend 28-29 stycznia wystawę będzie miało okazję zobaczyć 2000 osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej Muzeum.- To wielki dzień dla całego naszego zespołu Muzeum II Wojny Światowej - powiedział Paweł Machcewicza, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Po ponad 8 latach pracy ukończyliśmy budowę Muzeum, kończymy montaż wystawy głównej. To Muzeum chce wpisywać polskie doświadczenie historyczne w kontekst historyczny i światowy. Chcemy włączyć polską perspektywę historyczną w w opowieści o wojnie, narracje o XX wieku, które dominują w wymiarze europejskim i światowym, które bardzo często marginalizują doświadczenie Polski i naszej części kontynentu. Jesteśmy prawie u końca drogi. Budowa została zakończona, uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Montaż wystawy będzie trwał do 31 stycznia. Chcemy ją pokazać teraz ze względu na okoliczności. Nasze Muzeum może być zlikwidowane 1 lutego. Jeśli decyzja Ministra wejdzie w życie to większa część naszej wystawy nie będzie miała racji bytu w nowym Muzeum II Wojny Światowej, które ma się zajmować niemal wyłącznie historią militarną.
Wystawa stała w Muzeum II Wojny Światowej jest podzielona na trzy części: droga do wojny, wojna i konsekwencje wojny. Pierwsza część zaczyna się filmem pokazującym I wojnę światową, wyłanianie się Europy powojennej, budowę państwa polskiego. Ostatnie sceny trzeciej części przedstawiają wojnę na Ukrainie i w Syrii. Wystawa główna ma około 5000 m2.


28-29 stycznia podczas dni otwartych Muzeum II Wojny Światowej 2000 osób, które zarejestrowały się na stronie Muzeum, będzie miało okazję zobaczyć wystawę. Czas zwiedzania wynosi około 3 godzin.


Dyrektor Machcewicz zakłada, że muzeum powinno być dostępne dla zwiedzających od marca. Bardzo ważne dla dalszego funkcjonowania Muzeum będzie wtorkowe posiedzenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego Ministerstwo Kultury zaskarżyło decyzję WSA o wstrzymaniu połączenia obu placówek. Jeśli NSA przyjmie skargę Ministerstwa to z dniem 1 lutego Muzeum w obecnej formie przestanie istnieć.


Koszt budowy muzeum, który pokrył budżet państwa, wyniósł 450 mln zł. Dyrektor Machcewicz szacuje roczne koszty utrzymania na 20 mln zł. Dotacja na rok 2017 przeznaczona dla Muzeum przez Ministerstwo Kultury to 11 mln.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież