300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ASP dla IWRD: Pomoc przez sztukę

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 21 stycznia 2017 17:56

43 prace wystawione na Wielkiej Aukcji Noworocznej zorganizowanej przez Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych na rzecz Fundacji - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka według nieoficjalnych danych przyniosły około 14 tys, złotych.- Po raz ósmy Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych zorganizował Wielką Aukcję Noworoczną - powiedziała Julia Podsiadło, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - W tym roku aukcja odbyła się nieco później niż zwykle. Poprzednie odbywały się w okolicach Mikołajek, ale mieliśmy na celu poprawienie jakości aukcji. Mam nadzieję, że nam się to udało. Co roku jest inny beneficjent aukcji. W tym roku jest to Fundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Na aukcji licytowane są 43 prace. Prezentują szeroki wachlarz, od prac malarskich, po rzeźbiarskie, linoryty, instalacje świetlne. Zgłoszeń do wystawienia prac na aukcję jest bardzo dużo, ale każdemu artyście ciężko jest się rozstać z pracą, jest z nią emocjonalnie związany. Łatwiej jest gdy artysta wie, że dochód z aukcji idzie na charytatywny cel. Studenci ASP po raz kolejny pokazali, że oprócz wielkiego talentu mają również wielkie serce. Miło jest widzieć uśmiechy studentów gdy oddają swoje prace wiedząc, że jest to na szczytny cel. Największy problem jest przy wyborze instytucji, która otrzyma wsparcie. Gdy wybieramy instytucję która otrzyma wsparcie jest ciężko, bo lista potrzebujących jest bardzo długa i pękały nam serca, że możemy pomóc tylko jednej.


altaltaltSamorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych co roku wybiera innego beneficjenta aukcji. Tym razem zebrane środki przekazane zostaną Fundacji - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.
- Jesteśmy zachwyceni tym, że młodzi ludzie są tak zaangażowani w pomaganie innym - powiedziała dr Anna Budzińska, dyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. - To nie jest pierwsza tego typu akcja. Wiemy, że aukcja odbywa się już po raz ósmy, że różnego rodzaju fundacje korzystały z tego wspaniałego pomysłu i że to jest kontynuowane na ASP. Po prostu tylko bić prawo i cieszyć się, że takie rzeczy się dzieją w Gdańsku, w Polsce. Ostatnią licytowaną pracą jest praca wykonana wspólnie przez uczniów zerówki IWRD i uczniów tam uczęszczających. Wspólnie stworzyli to dzieło, które jest bardzo kolorowe. Widać, że dużo serca w nie włożyli.


altaltaltPrzed rozpoczęciem aukcji zaprezentowany został filmik przybliżający IWRD i jego uczniów.


Podczas aukcji nie brakowało "gorących" starć o licytowane dzieła. - Tak się złożyło, że to co wybrałem było "gorące" - powiedział Tomasz Gomoliński, bohater dwóch gorących licytacji. - To były dwa najpiękniejsze obrazy na wystawie. Chciałem jeszcze kupić abstrakcję, ale byłem akurat w trakcie wywiadu dla telewizji. Chociaż jak później ją dokładniej obejrzałem to może i dobrze się stało, że jej nie kupiłem. Obrazy, które kupiłem bardzo mi się podobają. Pierwszy z parowozem oddaje klimaty dawnych parowozowni gdzie jako dzieciak chodziłem na wodę sodową. A drugi obraz... Nie umiem powiedzieć dlaczego tak mi się podoba. Po prostu coś w sobie ma. Satysfakcja jest zarówno z nabycia obrazów jak i z tego, że dzięki temu pomogłem dzieciom. Gdybym wydał tyle pieniędzy ile na ten drugi obraz to może bym miał wyrzuty sumienia, ale zdając sobie sprawę na jaki cel idą pieniądze tych wyrzutów sumienia nie mam. Wręcz cieszę się, że mogłem pomóc. Wiemy, że dziś pieniędzy nigdzie nie jest za dużo, a dzieciom z autyzmem trzeba koniecznie pomagać. Potrzeby są gigantyczne. Uważam, że takie aukcje czy inna forma upowszechniania potrzeb i zbierania pieniędzy powinny się częściej zdarzać, dziać. Obraz nabyty ze świadomością, że dzięki temu zakupowi się komuś pomogło ma większą wartość. Wszyscy mam wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim, mniej lub bardziej uświadomioną, ale ją mamy. Jeśli nie damy się zwieść egoizmowi to będziemy się angażować w takie formy pomocy.


altalt

Tomasz Gomoliński z drugim z wylicytowanych przez siebie obrazów


Na licytację wystawione zostały 42 prace przekazane przez studentów ASP. Wyjątkowych autorów miała ostatnia praca, obraz "Uroki jesieni" - wspólne dzieło uczniów integracyjnej zerówki IWRD.
- Jednym ze współtwórców obrazu był mój syn i dlatego wziąłem udział w jego licytacji - przyznał Wojciech Jaworski, który wylicytował obraz "Uroki jesieni". - To był drugi z obrazów, które kupiliśmy na aukcji. Tym dzieciom, tak jak każdym, trzeba pomagać. Na pewno satysfakcja z kupna obrazu dzięki czemu pomogło się dzieciom jest duża. Jeszcze większa gdy wie się, że coś na tym obrazie namalował syn.
Według nieoficjalnych danych podczas aukcji zebrano około 14 tys. złotych.


alt

Licytacja obrazu "Uroki jesieni"


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież