Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jarmark Świąteczny w Gdańsku – estetycznie na plus

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 grudnia 2012 11:59

Jeszcze tylko do niedzieli potrwa Jarmark Świąteczny na Targu Węglowym. Choć unikalnych produktów na prezenty raczej tutaj nie uświadczysz, warto zajrzeć chociażby do Wielkiej Zbrojowni, którą po pięciu latach, wreszcie otwarto do codziennego użytku, lecz niestety na krótko, bo jedynie do świąt.Gdy zmęczy nas slalom pomiędzy futrzanymi czapkami, kapciami, jadłem niezbyt regionalnym, nie z Kaszub, lecz z południa Polski, konikami machającymi główką i wydającymi z siebie mocno irytujące dźwięki – propozycja studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Zbrojowni może dać nam chwilę oddechu. Bowiem właśnie specjalnie na tegoroczny Jarmark Świąteczny stworzyli oni 12 choinek z nietypowego tworzywa. Znajdziemy tu zatem drzewka z tektury, styropianu, kubeczków jednorazowych czy firan. Efekt zaskakujący.
– Raczej Niemcy czy Holendrzy dostrzegają ich wyjątkowość – mówi Maja Wyrzykowska, sprzedająca w jednym ze straganów usytuowanych we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni. – Gdańszczanie raczej mijają, bez zachwytu. Natomiast ja ogromnie się cieszę, że mogę właśnie teraz tu pracować, kiedy Zbrojownia jest wreszcie otwarta i tak efektowna – podkreśla.


alt


alt


alt


To kontynuacja zmian i przedsięwzięć, które toczą się na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzięki dotacji unijnej. ASP ma się stać ośrodkiem kultury dla całego obszaru Morza Bałtyckiego, a Wielka Zbrojownia „Zbrojownią Sztuki”, miejscem otwartym dla każdego. Pomysłodawca i zwycięzca konkursu pt. Koncepcja przebudowy przyziemia I piwnic budynku Wielkiej Zbrojowni, zlokalizowanego przy Targu Węglowym 6 w Gdańsku, profesor Stanisław Fiszer podkreślił, że nawiązuje do dzieła Antoniego van Obbergena, architekta z początku XVII wieku, którego jednym z dzieł jest właśnie ten zabytkowy budynek.


alt


alt


alt


By w pełni zrealizować zwycięską koncepcję, trzeba poczynić stosowne przygotowania, uzyskać odpowiednie pozwolenia. W wakacje parter Wielkiej Zbrojowni znów na krótko będzie otwarty i zapełni się pracami dyplomowymi absolwentów polskich uczelni artystycznych. Po jej zakończeniu zaczną się prace budowlane.


alt


alt


alt


Po opuszczeniu Wielkiej Zbrojowni już jakoś życzliwiej patrzę na stragany i marznących sprzedawców. Zauważam stoisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, pomagającego osobom bezdomnym i prowadzącym na terenie Gdańska dla nich schroniska, dostrzegam coraz efektowniejszą oprawę Targu Węglowego. Tylko kupujących jak na lekarstwo.
– Klienci stali się bardziej wymagający. Szukają rękodzieła. Zwracają uwagę, czy przypadkiem towar nie pochodzi z Chin – zauważa Maja Wyrzykowska.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież