Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarmark Świąteczny w Gdańsku – estetycznie na plus

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 grudnia 2012 11:59

Jeszcze tylko do niedzieli potrwa Jarmark Świąteczny na Targu Węglowym. Choć unikalnych produktów na prezenty raczej tutaj nie uświadczysz, warto zajrzeć chociażby do Wielkiej Zbrojowni, którą po pięciu latach, wreszcie otwarto do codziennego użytku, lecz niestety na krótko, bo jedynie do świąt.Gdy zmęczy nas slalom pomiędzy futrzanymi czapkami, kapciami, jadłem niezbyt regionalnym, nie z Kaszub, lecz z południa Polski, konikami machającymi główką i wydającymi z siebie mocno irytujące dźwięki – propozycja studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Zbrojowni może dać nam chwilę oddechu. Bowiem właśnie specjalnie na tegoroczny Jarmark Świąteczny stworzyli oni 12 choinek z nietypowego tworzywa. Znajdziemy tu zatem drzewka z tektury, styropianu, kubeczków jednorazowych czy firan. Efekt zaskakujący.
– Raczej Niemcy czy Holendrzy dostrzegają ich wyjątkowość – mówi Maja Wyrzykowska, sprzedająca w jednym ze straganów usytuowanych we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni. – Gdańszczanie raczej mijają, bez zachwytu. Natomiast ja ogromnie się cieszę, że mogę właśnie teraz tu pracować, kiedy Zbrojownia jest wreszcie otwarta i tak efektowna – podkreśla.


alt


alt


alt


To kontynuacja zmian i przedsięwzięć, które toczą się na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzięki dotacji unijnej. ASP ma się stać ośrodkiem kultury dla całego obszaru Morza Bałtyckiego, a Wielka Zbrojownia „Zbrojownią Sztuki”, miejscem otwartym dla każdego. Pomysłodawca i zwycięzca konkursu pt. Koncepcja przebudowy przyziemia I piwnic budynku Wielkiej Zbrojowni, zlokalizowanego przy Targu Węglowym 6 w Gdańsku, profesor Stanisław Fiszer podkreślił, że nawiązuje do dzieła Antoniego van Obbergena, architekta z początku XVII wieku, którego jednym z dzieł jest właśnie ten zabytkowy budynek.


alt


alt


alt


By w pełni zrealizować zwycięską koncepcję, trzeba poczynić stosowne przygotowania, uzyskać odpowiednie pozwolenia. W wakacje parter Wielkiej Zbrojowni znów na krótko będzie otwarty i zapełni się pracami dyplomowymi absolwentów polskich uczelni artystycznych. Po jej zakończeniu zaczną się prace budowlane.


alt


alt


alt


Po opuszczeniu Wielkiej Zbrojowni już jakoś życzliwiej patrzę na stragany i marznących sprzedawców. Zauważam stoisko Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, pomagającego osobom bezdomnym i prowadzącym na terenie Gdańska dla nich schroniska, dostrzegam coraz efektowniejszą oprawę Targu Węglowego. Tylko kupujących jak na lekarstwo.
– Klienci stali się bardziej wymagający. Szukają rękodzieła. Zwracają uwagę, czy przypadkiem towar nie pochodzi z Chin – zauważa Maja Wyrzykowska.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież