Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Nie dla slalomu tramwajowego"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 15 maja 2024 14:04

"Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto zarobi na tramwaju" - to tylko niektóre z transparentów wywieszonych wzdłuż ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego w Gdańsku. To smutna galeria. Obraz gdańskiej władzy i tego jak traktuje mieszkańców, którzy mają inne zdanie niż światli urzędnicy.


Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego w Gdańsku protestują przeciwko budowie linii tramwajowej Wrzeszcz - Piecki - Migowo. Miasto od lat planuje utworzenie nowej linii tramwajowej z Wrzeszcza na górny taras miasta, rozpatrywano wiele wariantów ostatecznie trasa Gdańsk Południe-Wrzeszcz ma przebiegać przez ulicę Bohaterów Getta Warszawskiego, Do Studzienki, Wileńską i łączyć się z Rakoczego na skrzyżowaniu z Jaśkową Doliną.

alt


alt


To właśnie pierwszy etap nowej linii wzbudza największy sprzeciw mieszkańców. Pierwotnie nie planowano budowy sieci trakcyjnej w tym miejscu, tramwaje miały jeździć zasilane akumulatorowo dodatkowo trasa miała zaczynać się na ulicy Do Studzienki. Teraz koncepcja się zmieniła.

alt


alt


"Obecnie zakładany kształt tramwaju znacznie odbiega od tego, który wcześniej przedstawiano mieszkańcom na wizualizacjach i w koncepcjach. – Miasto otrzymało decyzję środowiskową na inną inwestycję niż obecnie przygotowało i której dotyczy plan budowlany - mówi Michał Błaut, organizator protestu.


Mieszkańcy obawiają się nie tylko o komfort, obniżenie wartości mieszkań i hałas, ale również o swoje bezpieczeństwo.
- Gdy budowano ten blok i zaczęto używać kafarów, nasz budynek zaczął pękać. Mamy do dzisiaj założone plomby. Nasza kamienica ma 124 lata i to wszystko się rozleci – mówi jedna z mieszkanek.

alt


alt


Kolejnym zarzutem w kierunku władz miasta jest ukrywanie dokumentacji i szczątkowe konsultacje społeczne.
- Kolejna skandaliczna kwestia. Ten projekt nigdy nie został skonsultowany społecznie. Nie odbyły się konsultacje społeczne, a jest to rzecz wymagana dla uzyskania dofinansowania unijnego. W pierwszej kadencji usilnie staraliśmy się o spotkanie z panią prezydent Dulkiewicz. Poświęciła nam dosłownie 15 minut podczas jednego spaceru po dzielnicy. Nigdy się z nami nie spotkała - mówił Michał Błaut.

alt


alt


Miasto, ustami wiceprezydenta Piotra Grzelaka odpowiada, że udostępni dokumenty, ale... po ogłoszeniu przetargu. A to oznacza, że mieszkańcy, owszem, dowiedzą się dokładnie co powstanie za ich oknami, ale nie będą mieli na to już żadnego wpływu.
- Projekt jest przygotowywany od 2016 roku. W tamtym czasie przeprowadzono 5 spotkań z mieszkańcami, była przedstawiona pełna procedura decyzji środowiskowej. To stowarzyszenie próbuje wykorzystywać każdy możliwy kruczek prawny na rzecz zablokowania tej inwestycji. Ja to rozumiem i szanuję. Dla mnie to są istotne głosy mieszkańców Wrzeszcza, ale naszym zadaniem jest reprezentowanie interesu ogólnospołecznego, co z tym lokalnym czasami może nie iść w parze - mówi Piotr Grzelak.

alt


alt


- Grzelak tworzy sztuczną alternatywę. Albo tramwaj tutaj albo nigdzie. To nie prawda. Jest wiele argumentów które przemawiają za budową linii przy ulicy Do Studzienki, tylko oni w ogóle nie przyjmują ich do wiadomości a do tego nie chcą powiedzieć dlaczego. Czy chodzi o budowę 4 pasmowej nowej politechnicznej? Czy o atrakcyjna działkę pod domem handlowym Jantar na którym mógłby powstać wieżowiec? Nie wiadomo - komentuje słowa Grzelaka Michał Błaut.

alt


alt


Mieszkańcy nie zamierzają się poddawać. Będą skarżyć budowę do wojewody i Sądu Administracyjnego ponieważ zgoda środowiskowa nie obowiązuje budowy zbiorników retencyjnych, które są w projekcie. Dodatkowo ze względu na brak konsultacji społecznych zamierzają złożyć skargę do Unii Europejskiej ponieważ takie konsultacje są niezbędne przy realizacji inwestycji z udziałem środków unijnych.

GG


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież