Gdański Uniwersytet Medyczny już po raz dziewiąty zorganizował w Parku Zielonym "Piknik na Zdrowie". Na odwiedzających imprezę czekało 65 stoisk oferujących różnorodne badania.
"Piknik na Zdrowie" to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym, którego głównym celem jest szerzenie wiedzy medycznej przydatnej w codziennym życiu potencjalnego pacjenta.
- Na "Pikniku" oferujemy cały przekrój badań - powiedziała Jolanta Świerczyńska-Krok, specjalista do spraw promocji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Od badań kardiologicznych, przez nadciśnienie po okulistyczne. W tym roku po raz pierwszy uczymy obsługi AED czyli defibrillatora automatycznego. To umiejętność bardzo potrzebna, bo bardzo często ratująca ludziom życie. Dużo jest stoik typowo dziecięcych. Do Szpitala Pluszowego Misia dzieci mogły przyjść ze swoim misiem i zobaczyć co się z nim dzieje. Po raz pierwszy w pikniku bierze udział neurologia rozwojowa.
Wśród atrakcji przygotowanych na dziewiątą edycję "Pikniku na Zdrowie" były bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci. Gościem Pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych.
Podczas „Pikniku na Zdrowie” mieszkańcy Gdańska w wieku 18-60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C, mogli skorzystać z bezpłatnych badań anty – HCV. Akcja realizowana była w ramach kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.
W trakcie Pikniku można było zapisać się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku/Komórek Krwiotwórczych. Im więcej potencjalnych dawców (przebadanych i zarejestrowanych), tym większe prawdopodobieństwo znalezienie zgodnego dawcy dla chorego. Do rejestru mogła zapisać się każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat.
Od kilku lat automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED – automated external defibrillator) można spotkać w miejscach użyteczności publicznej, firmach i instytucjach. Charakterystyczna zielona tabliczka z białym sercem wskazuje miejsce przechowywania gotowego do natychmiastowego użycia urządzenia. Podczas akcji ratunkowej z wykorzystaniem AED należy wykonać kilka prostych czynności, których będzie można nauczyć się podczas Pikniku na Zdrowie. Na Pikniku szkolenie przeprowadzali członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Mimo niezbyt sprzyjającej pogody na Pikniku nie brakowało gości.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
- 16/06/2014 15:38 - Nie będzie dymisji. Tusk ostrzega przed destabilizacją
- 16/06/2014 13:40 - Najlepsi młodzi artyści w finale konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”
- 16/06/2014 12:47 - OLT i Tusk - Paskudna sprawa…
- 16/06/2014 12:44 - Sławomir Nowak politycznym zombie
- 15/06/2014 20:06 - Jaworski: Jeśli nie ma państwa to nie ma rządu i premiera
- 12/06/2014 20:27 - Gierszewski: RENK ma się dobrze
- 12/06/2014 13:48 - Ile kosztowała nas misja Cox-Kwaśniewski? A. Fotyga zapyta nowy europarlament
- 12/06/2014 11:07 - Historyczna stoczniowa brama ocenzurowana
- 12/06/2014 10:57 - III Forum Inicjowania Rozwoju
- 12/06/2014 08:44 - Cisza wyborcza zakłócona pocztówką?