Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 45:39
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 45:39
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

III Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 czerwca 2013 20:01

W Sopocie 24 czerwca rozpoczęła się III edycja Europejskiego Kongresu Finansowego - jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych Europy Środkowej. Uczestniczą w nim przedstawiciele środowiska biznesu, nauki i polityk z całego świata. Wspólnie debatują oni nad praktycznymi rozwiązaniami współczesnych problemów gospodarczych Europy.Tegoroczny Kongres poświęcony jest głównie tematom bezpieczeństwa i rozwoju systemu bankowego, wyzwaniom dla rozwoju rynku kapitałowego, zrównoważonemu finansowaniu infrastruktury oraz zarządzaniu wartością przedsiębiorstw.

Kongres zainaugurowali swoimi wystąpieniami Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów, Steffen Kampetera, wiceminister finansów Niemiec, Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu, Joschka Fischer, wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005 oraz Boris Vujcic, prezes Banku Centralnego Chorwacji.


alt


Podczas trzech dni trwania Europejskiego Kongresu Finansowego odbędzie się blisko 30 wystąpień i debat panelowych z udziałem najważniejszych uczestników polskiego oraz międzynarodowego życia gospodarczego. Swoje uczestnictwo w Kongresie zapowiedzieli między innymi: Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, Andrzej Jakubiak, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jerzy Pruski, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Jacek Krawiec, prezes PKN ORLEN S.A., Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK, Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A., Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Krzysztof Kilian, Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

W debatach będą także uczestniczyć przedstawiciele kluczowych mediów ekonomicznych, jak: Jakub Kurasz, redaktor naczelny Gazety Giełdy Parkiet, Marcin Piasecki, wydawca Dziennika Gazety Prawnej, Eryk Stankunowicz, I zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Forbes, Robert Stanilewicz, redaktor TVN CNBC Biznes, Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP 1, Bogusław Półtorak, redaktor naczelny i dyrektor programowy Grupy Bankier.pl.

Tak jak poprzednie dwa Europejskie Kongresy Finansowe, także i tegoroczny zakończy się prezentacją najważniejszych ustaleń wypracowanych podczas jego trwania. W środowe popołudnie przedstawiciele Rady Programowej EKF oraz uczestnicy wydarzenia spotkają się, by przedstawić rekomendacje dla dalszego rozwoju systemu gospodarczego Polski oraz Europy.

Tym bardziej ciekawie zapowiada się ostatni dzień kongresu, bowiem 26 czerwca (środa) na PGE Arena Gdańsk podczas forum polsko-rosyjskiego nasi goście ze wschodu będą czerpać wiedzę o naszych ubiegłorocznych przygotowaniach do turnieju piłkarskiego UEFA EURO. W forum tym wezmą udział przedstawiciele biznesu oraz samorządów Polski i Rosji, która przygotowuje się do przeprowadzenia u siebie, w tym i w pobliskim Kaliningradzie, piłkarskich mistrzostw świata w 2018.


alt


W sesji wieczornej pierwszego dnia kongresu odbyła się debatą o bezpieczeństwie finansowym w aspekcie integracji Unii Europejskiej. Moderatorem był Jan Krzysztof Bielecki (na zdjęciu od lewej), Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, Joshua Aizenman, Profesor Univesity of Southem California Los Angeles USA, David Mayes, Profesor  Univesity of Auckland, Avinash Persaud, Profesor  Exekutive Fellow  London Business School oraz Dariusz Filar, Profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Między uczestnikami panelu wywiązała się żywa dyskusja, podsycana przez prof. Avinasha Persauda z London Business School, który bronił tezy, że unia bankowa będzie oznaczała śmierć Unii Europejskiej. – Jestem Europejczykiem, fascynuje mnie euro-projekt, ale nie mogę patrzeć na to, jak moi przyjaciele z Brukseli na każdą przeszkodę mają jedną radę: dalszą harmonizację – mówił prof. Avinash Persaud. Jego oryginalny głos w debacie to przedsmak wtorkowego wystąpienia Profesora na temat wojen walutowych.


Podczas uroczystej kolacji wyjątkowo długie wystąpienie o aspektach ekonomicznych i bankowych miał Roman Frydman, Profesor New York Uniwersity, który jak przyznał, w 1968 roku ze znanych przyczyn historycznych, musiał opuścić Polskę.


altCzęścią winy za kryzys finansowy obarczył on ekonomistów: – To ich idee dały rzekomą naukową podbudowę do decyzji politycznych i finansowych innowacji, które sprawiły, że kryzys stał się bardziej prawdopodobny, wręcz nieuchronny – mówił prof. Roman Frydman. Zwrócił przy tym uwagę, że Polska należy do grupy „szczęśliwych” spóźnialskich. – Warto, by uczestnicy Kongresu pamiętali o nieskutecznym, głównie amerykańskim eksperymencie, by makroekonomię i rynki finansowe traktować jak maszyny, uczestników rynku jak roboty, a ekonomistów i finansistów jako inżynierów projektujących reakcje między uczestnikami rynku – przekonywał.


Drugi dzień III. Europejskiego Kongresu Finansowego rozpocznie wystąpienie Wernera Hoyera, Prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego na temat europejskich inicjatyw finansowania infrastruktury. Po nim odbędzie się siedemnaście debat z udziałem czołowych menedżerów i ekspertów, poświęconych największym wyzwaniom i trendom mającym wpływ na polską i unijną gospodarkę. III. EKF zakończy się w środę, tradycyjnym ogłoszeniem rekomendacji wypracowanych w trakcie Kongresu.

Wła-49

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież