Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sobótkowe święto ulicy Jaśkowa Dolina - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 czerwca 2013 18:04

Wielu mieszkańców Gdańska wzięło udział w Sobótkowym Święcie ulicy Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu oraz w Biegach Grand Prix. Te dwie plenerowe imprezy odbyły się 23 czerwca 2013 r. (niedziela) w godzinach od 12 do 24.00.

GALERIA


Ich organizatorzy poprzez nawiązanie do historycznej tradycji, pragną na nowo przybliżyć zapomniany zwyczaj tzw. „Sobótek”, tj. w wigilię dnia Świętego Jana. Miejsce sobótkowych spotkań dawnych gdańszczan właśnie w rejonie ulic Jaśkowa Dolina i Sobótki, było na tyle znane, że gromadziło jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit w tym członków rodziny panującej.


alt


Zwyczaj odwiedzania doliny pochodzi od XIX wiecznej mody na spacery „za miasto” w poszukiwaniu pięknych widoków. Z założonego na wzgórzach parku rozciągał się widok na rozległą panoramę miasta i okolic, odległego portu, morskiego brzegu, a przy dobrej pogodzie nawet półwyspu helskiego. Wędrówkę do owych widoków urozmaicały specjalnie ukształtowane trasy spacerowe z miejscami postojowymi, altanami, restauracjami oraz liczne festyny. Specjalnym dniem była „sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach.


altW tym właśnie otoczeniu Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny z Gdańską Szkołą Artystyczną, Klubem Lekkoatletycznym Lechia Gdańsk oraz Klubem Winda zorganizowali Fiestę - Święto Ulicy.


Bogaty program artystyczny z paradą orkiestr, bębniarzami, przemarszem mieszkańców Gdańska, odbył się na specjalnie zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy Jaśkowa Dolina:

Pokaźna parada, w południe wyruszyła ze skrzyżowania Jaśkowej Doliny z ulicą Sobótki w stronę Teatru Leśnego. Uświetnił ją przejazd zabytkowego dwukonnego pojazdu, poruszające się w kolorowym dymie instalacje artystyczne oraz grupy odtworzeniowe w historycznych strojach z epoki.


altGrand Prix Wrzeszcz Górny z cyklu Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska odbył się w trzech kategoriach wiekowych.
Bieg młodzieżowy uczniów podstawówek na 1 km, gimnazjów na dystansie ok. 1,5 km oraz bieg główny na 5 km (2 pętle duże po 2,4 km + dobieg 250 m). W galerii fotograficznej portal wybrzeze24.pl zamieszcza wiele zdjęć zawodników z tej ulicznej walki biegowej.


altNa scenie Teatru Leśnego odbyły się warsztaty artystyczne  pn. „Dolina Sztuki” oraz prezentacje szkół i zespołów muzycznych.
Wieczorem w szklanej wnęce Domu Handlowego Manhattan. We Wrzeszczu odbyły się występy aktorów Teatru „ZNAK”, a  studenci uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowali sztukę Arystofanesa „Ptaki „ oraz „Tuwim dla Dorosłych”. Na koniec czekała słodka niespodzianka Sobótkowy Tort Gigant dla wszystkich uczestników imprezy.


Podczas niej odbyła się także zbiórka charytatywna „góry grosza" dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pieniążki były zbierane do specjalnej wanny ciągniętej przez wolontariuszy na drewnianym wozie drabiniastym.


Wła-49 (wieloletni mieszkaniec ul. Sobótki 8)
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież