Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sobótkowe święto ulicy Jaśkowa Dolina - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 czerwca 2013 18:04

Wielu mieszkańców Gdańska wzięło udział w Sobótkowym Święcie ulicy Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu oraz w Biegach Grand Prix. Te dwie plenerowe imprezy odbyły się 23 czerwca 2013 r. (niedziela) w godzinach od 12 do 24.00.

GALERIA


Ich organizatorzy poprzez nawiązanie do historycznej tradycji, pragną na nowo przybliżyć zapomniany zwyczaj tzw. „Sobótek”, tj. w wigilię dnia Świętego Jana. Miejsce sobótkowych spotkań dawnych gdańszczan właśnie w rejonie ulic Jaśkowa Dolina i Sobótki, było na tyle znane, że gromadziło jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit w tym członków rodziny panującej.


alt


Zwyczaj odwiedzania doliny pochodzi od XIX wiecznej mody na spacery „za miasto” w poszukiwaniu pięknych widoków. Z założonego na wzgórzach parku rozciągał się widok na rozległą panoramę miasta i okolic, odległego portu, morskiego brzegu, a przy dobrej pogodzie nawet półwyspu helskiego. Wędrówkę do owych widoków urozmaicały specjalnie ukształtowane trasy spacerowe z miejscami postojowymi, altanami, restauracjami oraz liczne festyny. Specjalnym dniem była „sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach.


altW tym właśnie otoczeniu Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny z Gdańską Szkołą Artystyczną, Klubem Lekkoatletycznym Lechia Gdańsk oraz Klubem Winda zorganizowali Fiestę - Święto Ulicy.


Bogaty program artystyczny z paradą orkiestr, bębniarzami, przemarszem mieszkańców Gdańska, odbył się na specjalnie zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy Jaśkowa Dolina:

Pokaźna parada, w południe wyruszyła ze skrzyżowania Jaśkowej Doliny z ulicą Sobótki w stronę Teatru Leśnego. Uświetnił ją przejazd zabytkowego dwukonnego pojazdu, poruszające się w kolorowym dymie instalacje artystyczne oraz grupy odtworzeniowe w historycznych strojach z epoki.


altGrand Prix Wrzeszcz Górny z cyklu Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska odbył się w trzech kategoriach wiekowych.
Bieg młodzieżowy uczniów podstawówek na 1 km, gimnazjów na dystansie ok. 1,5 km oraz bieg główny na 5 km (2 pętle duże po 2,4 km + dobieg 250 m). W galerii fotograficznej portal wybrzeze24.pl zamieszcza wiele zdjęć zawodników z tej ulicznej walki biegowej.


altNa scenie Teatru Leśnego odbyły się warsztaty artystyczne  pn. „Dolina Sztuki” oraz prezentacje szkół i zespołów muzycznych.
Wieczorem w szklanej wnęce Domu Handlowego Manhattan. We Wrzeszczu odbyły się występy aktorów Teatru „ZNAK”, a  studenci uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowali sztukę Arystofanesa „Ptaki „ oraz „Tuwim dla Dorosłych”. Na koniec czekała słodka niespodzianka Sobótkowy Tort Gigant dla wszystkich uczestników imprezy.


Podczas niej odbyła się także zbiórka charytatywna „góry grosza" dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pieniążki były zbierane do specjalnej wanny ciągniętej przez wolontariuszy na drewnianym wozie drabiniastym.


Wła-49 (wieloletni mieszkaniec ul. Sobótki 8)
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież