Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IV Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 czerwca 2014 08:01

Zdefiniowanie na nowo bezpieczeństwa finansowego i energetycznego Europy jest głównym temat rozpoczętego w Sopocie 23 czerwca IV Europejskiego Kongresu Finansowego. Przyjazd na trzy kongresowe dni do letniej stolicy Polski potwierdziło około tysiąca gości, w tym czołowi europejscy i polscy politycy, eksperci i menedżerowie, przedstawiciele władz instytucji regulacyjnych i nadzorczych, biznesu oraz świata akademickiego i mediów.


Czy możliwa jest dalsza polityczna integracja UE oraz wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej bez zapewnienia bezpieczeństwa finansowego, energetycznego oraz polityki proinnowacyjnej? Odpowiedzi na te pytania próbowali znaleźć uczestnicy inauguracyjnej debaty plenarnej.


altW bloku poświęconym bezpieczeństwu finansowemu brali udział m.in. Yves Mersch, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Rolf Wenzel, Gubernator Banku Rady Europy, Andras Simor, wiceprezydent Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Danuta Hübner, poseł do Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, Philippe Legrain, główny doradca Jose Manuela Barroso w latach 2011-2014, Paul Ormerod Partner Volterra, Hans-Werner Sinn, prezes Ifo Institute for Economic Research i profesor ekonomii na Uniwersytecie w Monachium. Dyskusję moderował Jacek Rostowski, były polski wicepremier i minister finansów w latach 2007–2013.


alt


W kolejnej debacie swoją wizją bezpieczeństwa energetycznego Europy podzielił się m.in. Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i planowania finansowego, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, Joschka Fischer, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1998-2005, Maria van der Hoeven, Dyrektor Międzynarodowej Angencji Energii, Günter Verheugen, komisarz UE ds. rozszerzenia Unii w latach 1999-2004 oraz komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości w latach 2004-2010 oraz liderzy świata biznesu.


altPierwszy dzień Europejskiego Kongresu Finansowego zwieńczył wieczór w Operze Leśnej. Jego częścią było m.in. inspirujące spotkanie z Danem Breznitzem (na powyższym zdjęciu z lewej), profesorem Munk School of Global Affairs na Uniwersytecie w Toronto, ekspertem w zakresie systemów proinnowacyjnych oraz globalizacji innowacji i pionierem badań nad wpływem strategii innowacyjnych na rozwój gospodarczy.


Dzień później, uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego spędzą wyjątkowy wieczór w Stoczni Gdańskiej. Kolebka demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej będzie m.in. areną rozmowy z Paul Ormerod i Janem Krzysztofem Bieleckim na temat przyszłości Unii Europejskiej i europejskiej gospodarki. Dyskusję i późniejsze nieformalne spotkanie poprowadzi red. Marek Orzechowski (były wieloletni korespondent z Niemiec).


Wtorek i środa na Europejskim Kongresie Finansowym będą stały pod znakiem blisko 30 debat panelowych z udziałem najważniejszych uczestników polskiego oraz międzynarodowego życia gospodarczego. Dotyczyć będą one m.in. bezpieczeństwa systemu finansowego, zrównoważonego finansowania rozwoju infrastruktury, rozwoju systemu bankowego, zarządzania wartością przedsiębiorstw strategicznych, wyzwań dla rozwoju rynku kapitałowego oraz wsparcia międzynarodowej współpracy biznesowej.


Ciekawie zapowiadają się wtorkowe debaty m.in. na temat ekspansji zagranicznej polskich firm surowcowych, unii bankowej, oczekiwań małych i średnich firm względem banków, roli kapitału prywatnego w finansowaniu infrastruktury czy sposobów mobilizowania długoterminowych oszczędności krajowych.


Ostatni dzień sopockiego wydarzenia, to tradycyjnie moment ogłoszenia Rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego, czyli praktycznych rozwiązań kluczowych wyzwań, przed którymi stoi Polska i Europa. Finał Kongresu poprzedzą interesujące debaty m.in. na temat listów zastawnych, rozwoju sektora BPO (w kontekście polityki imigracyjnej), oraz wiarygodności i bezpieczeństwa rynku kapitałowego w Polsce.


Odbywający się już po raz czwarty w Sopocie Europejski Kongres Finansowy trwale wpisał się w kalendarz najważniejszych środkowoeuropejskich debat. Tę niezwykłą rangę zawdzięcza nie tylko doborowej obsadzie, ale przede wszystkim praktycznemu wkładowi w inicjowanie tak potrzebnych polskiej i unijnej gospodarce zmian. Trzydniowy Europejski Kongres Finansowy kończy się w tym roku 25 czerwca, ale zostaną Rekomendacje, które przez cały kolejny rok stanowić będą memento dla decydentów.


Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Finansowego została zorganizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Giełdę Papierów Wartościowych, PKN ORLEN, Bank Pekao oraz NDI. Wśród partnerów głównych wydarzenia znalazły się także PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież