Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IV Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 czerwca 2014 08:01

Zdefiniowanie na nowo bezpieczeństwa finansowego i energetycznego Europy jest głównym temat rozpoczętego w Sopocie 23 czerwca IV Europejskiego Kongresu Finansowego. Przyjazd na trzy kongresowe dni do letniej stolicy Polski potwierdziło około tysiąca gości, w tym czołowi europejscy i polscy politycy, eksperci i menedżerowie, przedstawiciele władz instytucji regulacyjnych i nadzorczych, biznesu oraz świata akademickiego i mediów.


Czy możliwa jest dalsza polityczna integracja UE oraz wzrost konkurencyjności gospodarki europejskiej bez zapewnienia bezpieczeństwa finansowego, energetycznego oraz polityki proinnowacyjnej? Odpowiedzi na te pytania próbowali znaleźć uczestnicy inauguracyjnej debaty plenarnej.


altW bloku poświęconym bezpieczeństwu finansowemu brali udział m.in. Yves Mersch, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Rolf Wenzel, Gubernator Banku Rady Europy, Andras Simor, wiceprezydent Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Danuta Hübner, poseł do Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, Philippe Legrain, główny doradca Jose Manuela Barroso w latach 2011-2014, Paul Ormerod Partner Volterra, Hans-Werner Sinn, prezes Ifo Institute for Economic Research i profesor ekonomii na Uniwersytecie w Monachium. Dyskusję moderował Jacek Rostowski, były polski wicepremier i minister finansów w latach 2007–2013.


alt


W kolejnej debacie swoją wizją bezpieczeństwa energetycznego Europy podzielił się m.in. Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i planowania finansowego, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, Joschka Fischer, wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1998-2005, Maria van der Hoeven, Dyrektor Międzynarodowej Angencji Energii, Günter Verheugen, komisarz UE ds. rozszerzenia Unii w latach 1999-2004 oraz komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości w latach 2004-2010 oraz liderzy świata biznesu.


altPierwszy dzień Europejskiego Kongresu Finansowego zwieńczył wieczór w Operze Leśnej. Jego częścią było m.in. inspirujące spotkanie z Danem Breznitzem (na powyższym zdjęciu z lewej), profesorem Munk School of Global Affairs na Uniwersytecie w Toronto, ekspertem w zakresie systemów proinnowacyjnych oraz globalizacji innowacji i pionierem badań nad wpływem strategii innowacyjnych na rozwój gospodarczy.


Dzień później, uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego spędzą wyjątkowy wieczór w Stoczni Gdańskiej. Kolebka demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej będzie m.in. areną rozmowy z Paul Ormerod i Janem Krzysztofem Bieleckim na temat przyszłości Unii Europejskiej i europejskiej gospodarki. Dyskusję i późniejsze nieformalne spotkanie poprowadzi red. Marek Orzechowski (były wieloletni korespondent z Niemiec).


Wtorek i środa na Europejskim Kongresie Finansowym będą stały pod znakiem blisko 30 debat panelowych z udziałem najważniejszych uczestników polskiego oraz międzynarodowego życia gospodarczego. Dotyczyć będą one m.in. bezpieczeństwa systemu finansowego, zrównoważonego finansowania rozwoju infrastruktury, rozwoju systemu bankowego, zarządzania wartością przedsiębiorstw strategicznych, wyzwań dla rozwoju rynku kapitałowego oraz wsparcia międzynarodowej współpracy biznesowej.


Ciekawie zapowiadają się wtorkowe debaty m.in. na temat ekspansji zagranicznej polskich firm surowcowych, unii bankowej, oczekiwań małych i średnich firm względem banków, roli kapitału prywatnego w finansowaniu infrastruktury czy sposobów mobilizowania długoterminowych oszczędności krajowych.


Ostatni dzień sopockiego wydarzenia, to tradycyjnie moment ogłoszenia Rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego, czyli praktycznych rozwiązań kluczowych wyzwań, przed którymi stoi Polska i Europa. Finał Kongresu poprzedzą interesujące debaty m.in. na temat listów zastawnych, rozwoju sektora BPO (w kontekście polityki imigracyjnej), oraz wiarygodności i bezpieczeństwa rynku kapitałowego w Polsce.


Odbywający się już po raz czwarty w Sopocie Europejski Kongres Finansowy trwale wpisał się w kalendarz najważniejszych środkowoeuropejskich debat. Tę niezwykłą rangę zawdzięcza nie tylko doborowej obsadzie, ale przede wszystkim praktycznemu wkładowi w inicjowanie tak potrzebnych polskiej i unijnej gospodarce zmian. Trzydniowy Europejski Kongres Finansowy kończy się w tym roku 25 czerwca, ale zostaną Rekomendacje, które przez cały kolejny rok stanowić będą memento dla decydentów.


Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Finansowego została zorganizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Giełdę Papierów Wartościowych, PKN ORLEN, Bank Pekao oraz NDI. Wśród partnerów głównych wydarzenia znalazły się także PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież