Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Artystyczną Podróżą Hestii z Gdańska do Nowego Jorku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 czerwca 2013 19:18

Poznaliśmy zwycięzcę 12. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Został nim Krzysztof Nowicki, student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie przed nim Nowy Jork stanął otworem. Miesięczny pobyt w metropolii sztuki nowoczesnej jest nagrodą główną w tegorocznym konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”.
Można rzec, że jego praca malarska pt. „Portret Matki”, wykonana akrylem na płótnie, przypomina ciąg kanciatych linii, które dopiero po uważniejszym oglądzie układają się w kształt sylwetki. W obrazie tym ważną rolę pełni tło, również zbudowane z figur geometrycznych utrzymane w szaro-czarnej kolorystyce. Wszystko to razem pokazuje raczej psychologiczny portret matki, niż jej rzeczywisty wizerunek.


alt


Jury przyznając główną nagrodę  Krzysztofowi Nowickiemu, podkreśliło jego indywidualizm oraz dojrzałość twórczą. Zwróciło także uwagę na bardzo szybko zmieniające się trendy we współczesnej sztuce, dlatego konsekwentnie zachęca młodych artystów do pogłębiania poszukiwań nowych rozwiązań zarówno formalnych, jak i artystycznych.


alt


Nagrodę specjalną (wyjazd do Walencji) przyznano Agnieszce Kobyłeckiej, studentce V roku Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, za rzeźbę wykonaną z brązu i ziemi pod tytułem „Siewka”. To rzeczywiście imponująca praca. Kobyłecka w swojej pracy pokazuje więź kobiety z naturą. Już sam fakt, że wykonała jej postać z ziemi, wskazuje na to nierozerwalne jej połączenie. Ważnym elementem rzeźby stanowią „ziarna”, które tytułowa „Siewka” wydaje na świat, to  embriony ludzkie, które „wysiewa” bohaterka Kobyłeckiej.

Obydwie nagrody pozwolą utalentowanym polskim artystom zapoznać się ze światową sztuką, otworzyć umysł na nowe inspiracje oraz skonfrontować swoją wrażliwość i postrzeganie świata z innymi twórcami młodego pokolenia.

„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia. Celem inicjatywy jest wyłonienie utalentowanych oraz obiecujących osobowości polskich akademii sztuk pięknych. Konkurs daje im możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju.

W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli: Piotr Śliwicki (przewodniczący jury), Josep Santacreu (prezes DKV Seguros), Jarosław Fliciński (artysta malarz), Bogna Świątkowska (prezeska Fundacji Bęc Zmiana), Karen Gunderson (artysta malarz).


– W konkursie wzięło udział ponad stu artystów. Znalezienie się w finałowej dwudziestce już było dużym wyróżnieniem, gratulujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności laureatom. Jednocześnie namawiamy do tego, aby nie spoczywać na laurach, szczególnie na tym etapie rozwoju twórczego. Wierzymy, że artystyczne poszukiwania młodych twórców w kolejnych odsłonach Artystycznej Podróży Hestii będą coraz skuteczniejsze – powiedziała Magdalena Kąkolewska, koordynatorka konkursu podsumowując XII finał Artystycznej Podróży Hestii.

Choć jury nie zdecydowało się przyznać drugiej i trzeciej nagrody, kilka prac należy pochwalić.


alt


Zuzanna Rajewska, studentka IV roku Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pokazała „Rdzę” w taki sposób, jakby to było pole z makami.


alt


Anna Karolina Kaczmarczyk, magistrantka Wydziału Malarstwa na ASP w Krakowie do konkursu zgłosiła obraz wykonany na tkaninie dekoracyjnej pt. „Sny o lataniu”.


alt


Mariusz Wolny wykonał sugestywną rzeźbę pt. „Ballerina 40 years afterwards”, czyli balerina 40 lat później, która straciła cechy kobiety, przypomina raczej dobrze zbudowanego mężczyznę niż kruchą i delikatną tancerkę.


alt


Ciekawie prezentuje się także instalacja Izabeli Łęskiej, pt. „Hommage a Zofia” wykonana z poduszek i miękkich elementów pasmanteryjnych.


alt


„Subiektywny obraz umysłu” w subiektywny sposób zaprezentowała Adriana Ciszak z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby.


alt


Na uwagę również zasługuje praca wykonana techniką mieszaną pt. „Theatrum forms” Piotra Pasiewicza, studenta Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.


alt


Emilia Dragosz studentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie w ciekawy sposób interpretuje więzy, w taki też sposób tytułując swoją pracę, wykonaną techniką: olej na płótnie.


alt


Świecie natury i zwierząt przypatruje się Aleksandra Fronc, studentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, wykonując swoją pracę pt. „Pełzacz”. 
 
Z pracami dwudziestki finalistów 12. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” możemy się zapoznać w Ergo Arenie (wejście B-3), w godz. 10.00-18.00. Wystawa potrwa do 28 czerwca.

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież