Poznaliśmy zwycięzcę 12. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Został nim Krzysztof Nowicki, student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie przed nim Nowy Jork stanął otworem. Miesięczny pobyt w metropolii sztuki nowoczesnej jest nagrodą główną w tegorocznym konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”.
Można rzec, że jego praca malarska pt. „Portret Matki”, wykonana akrylem na płótnie, przypomina ciąg kanciatych linii, które dopiero po uważniejszym oglądzie układają się w kształt sylwetki. W obrazie tym ważną rolę pełni tło, również zbudowane z figur geometrycznych utrzymane w szaro-czarnej kolorystyce. Wszystko to razem pokazuje raczej psychologiczny portret matki, niż jej rzeczywisty wizerunek.
Jury przyznając główną nagrodę Krzysztofowi Nowickiemu, podkreśliło jego indywidualizm oraz dojrzałość twórczą. Zwróciło także uwagę na bardzo szybko zmieniające się trendy we współczesnej sztuce, dlatego konsekwentnie zachęca młodych artystów do pogłębiania poszukiwań nowych rozwiązań zarówno formalnych, jak i artystycznych.
Nagrodę specjalną (wyjazd do Walencji) przyznano Agnieszce Kobyłeckiej, studentce V roku Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, za rzeźbę wykonaną z brązu i ziemi pod tytułem „Siewka”. To rzeczywiście imponująca praca. Kobyłecka w swojej pracy pokazuje więź kobiety z naturą. Już sam fakt, że wykonała jej postać z ziemi, wskazuje na to nierozerwalne jej połączenie. Ważnym elementem rzeźby stanowią „ziarna”, które tytułowa „Siewka” wydaje na świat, to embriony ludzkie, które „wysiewa” bohaterka Kobyłeckiej.
Obydwie nagrody pozwolą utalentowanym polskim artystom zapoznać się ze światową sztuką, otworzyć umysł na nowe inspiracje oraz skonfrontować swoją wrażliwość i postrzeganie świata z innymi twórcami młodego pokolenia.
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia. Celem inicjatywy jest wyłonienie utalentowanych oraz obiecujących osobowości polskich akademii sztuk pięknych. Konkurs daje im możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju.
W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli: Piotr Śliwicki (przewodniczący jury), Josep Santacreu (prezes DKV Seguros), Jarosław Fliciński (artysta malarz), Bogna Świątkowska (prezeska Fundacji Bęc Zmiana), Karen Gunderson (artysta malarz).
– W konkursie wzięło udział ponad stu artystów. Znalezienie się w finałowej dwudziestce już było dużym wyróżnieniem, gratulujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności laureatom. Jednocześnie namawiamy do tego, aby nie spoczywać na laurach, szczególnie na tym etapie rozwoju twórczego. Wierzymy, że artystyczne poszukiwania młodych twórców w kolejnych odsłonach Artystycznej Podróży Hestii będą coraz skuteczniejsze – powiedziała Magdalena Kąkolewska, koordynatorka konkursu podsumowując XII finał Artystycznej Podróży Hestii.
Choć jury nie zdecydowało się przyznać drugiej i trzeciej nagrody, kilka prac należy pochwalić.
Zuzanna Rajewska, studentka IV roku Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pokazała „Rdzę” w taki sposób, jakby to było pole z makami.
Anna Karolina Kaczmarczyk, magistrantka Wydziału Malarstwa na ASP w Krakowie do konkursu zgłosiła obraz wykonany na tkaninie dekoracyjnej pt. „Sny o lataniu”.
Mariusz Wolny wykonał sugestywną rzeźbę pt. „Ballerina 40 years afterwards”, czyli balerina 40 lat później, która straciła cechy kobiety, przypomina raczej dobrze zbudowanego mężczyznę niż kruchą i delikatną tancerkę.
Ciekawie prezentuje się także instalacja Izabeli Łęskiej, pt. „Hommage a Zofia” wykonana z poduszek i miękkich elementów pasmanteryjnych.
„Subiektywny obraz umysłu” w subiektywny sposób zaprezentowała Adriana Ciszak z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby.
Na uwagę również zasługuje praca wykonana techniką mieszaną pt. „Theatrum forms” Piotra Pasiewicza, studenta Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Emilia Dragosz studentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie w ciekawy sposób interpretuje więzy, w taki też sposób tytułując swoją pracę, wykonaną techniką: olej na płótnie.
Świecie natury i zwierząt przypatruje się Aleksandra Fronc, studentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, wykonując swoją pracę pt. „Pełzacz”.
Z pracami dwudziestki finalistów 12. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” możemy się zapoznać w Ergo Arenie (wejście B-3), w godz. 10.00-18.00. Wystawa potrwa do 28 czerwca.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz
Inne artykuły związane z:
- 24/06/2013 20:01 - III Europejski Kongres Finansowy w Sopocie
- 24/06/2013 18:38 - ETER-MED bez kontraktu na nefrologię, laryngologię, okulistykę
- 24/06/2013 18:04 - Sobótkowe święto ulicy Jaśkowa Dolina - GALERIA
- 24/06/2013 16:38 - Zbigniew Canowiecki ponownie prezesem „Pracodawców Pomorza”
- 24/06/2013 16:22 - Przed XXXIX Sesją Rady Miasta Gdańska: Absolutorium dla Adamowicza, odwołanie Małgorzaty Chmiel
- 23/06/2013 19:02 - 140-lecie tramwajów w Gdańsku - GALERIA
- 22/06/2013 08:56 - Targ Węglowy zamknięty dla ruchu pojazdów do 15 września
- 22/06/2013 08:54 - Wyłączony z ruchu przejazd kolejowy w ciągu ul. Smętnej
- 22/06/2013 08:53 - Od 22 czerwca do 3 lipca - zawężenie ul. Pomorskiej w dzień, zamknięcia ulicy w nocy
- 22/06/2013 08:49 - Przetarg na wynajem stoisk handlowych w tunelu pod Dworcem PKP rozstrzygnięty