Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Grzegorz Ksepko: Celebrujmy zwycięstwa, nie porażki

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2016 18:16

Rozmowa z Grzegorzem Ksepko, wiceprezesem Energa SA- 15 sierpnia rusza pierwsza edycja Festiwalu Energia Wolności. Dlaczego wybraliście właśnie tę datę?  
Grzegorz Ksepko: Ponieważ jest to rocznica wielkiego triumfu polskiej armii nad bolszewikami w 1920 roku. W ten sposób chcemy upamiętnić zwycięską bitwę, dzięki której Polska ocaliła nie tylko swoją niepodległość, lecz również całą Europę przed bolszewicką rewolucją. W tym dniu wspólnie przeżywamy również Święto Wojska Polskiego oraz jedno z największych w roku świąt kościelnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Również i o tym chcemy pamiętać i przypominać, zwłaszcza młodym.


- Od paru lat obserwujemy w Polsce swoiste odrodzenie patriotyzmu. Ta postawa szczególnie widoczna jest u pokolenia urodzonego po ‘89 roku. Czy Wasz Festiwal jest szczególnym ukłonem w stronę młodych?
Grzegorz Ksepko: Eksplozja patriotyzmu i powrót do  wiary chrześcijańskiej jest rzeczą wielce budującą. Jako spółka Skarbu Państwa chcemy ten trend wspierać – pokazywać, że można być dumnym z polskości i tożsamości chrześcijańskiej. Że są wydarzenia historyczne, które można i trzeba świętować. Czcijmy zwycięstwa, a nie tylko honorowe porażki. Historia pokazuje, że Polacy to - wbrew temu, co nam przez wiele lat wmawiano - naród zwycięski. Najbardziej cieszy mnie, że młodzież to czuje, że identyfikuje się z wolną, niepodległą Polską. Festiwal Energia Wolności, jako impreza muzyczna jest oczywiście kierowana głównie do ludzi młodych, ale nie tylko. Festiwal ma łączyć pokolenia, dawać młodym i trochę starszym, możliwość wspólnej zabawy, wspólnego celebrowania dumy narodowej.


alt- Kogo zobaczymy w poniedziałek na błoniach Stadionu Energa?
Grzegorz Ksepko: Same gwiazdy… Prócz znanych od wielu lat muzyków, posłuchać będzie można młodych, obiecujących wykonawców, wśród nich finalistów prestiżowych konkursów muzycznych. Zagrają „Złe Psy” Andrzeja Nowaka, „2Tm2,3”, „Arka Noego”, „KSU”, „Turbo”, „Oberschlesien”, Ania Rusowicz, „Eldo”, Kasia Sawczuk i „Wicked Heads”. Szczególnie wdzięczny jestem Robertowi „Litzy” Friedrichowi, który aby wystąpić w Gdańsku przy Stadionie Energa, zmienił w ostatniej chwili swoje plany koncertowe. Wdzięczny jestem również Darkowi Malejonkowi, który 15 sierpnia wystąpi aż dwa razy… Tych, którzy 15 sierpnia odwiedzą błonia Stadionu Energa w Gdańsku, czeka więc prawdziwa uczta muzyczna i ogromna dawka pozytywnej energii.


- Skąd w ogóle pomysł na tego rodzaju imprezę, przecież Energa, to jeden z największych koncernów energetycznych, do tej pory niekojarzony z rockiem?
Grzegorz Ksepko: O cyklicznej imprezie muzycznej z udziałem zespołów chrześcijańskich i patriotycznych myślałem od wielu lat. Ale była to idea bliżej niesprecyzowana. Miałem świadomość, że takich twórców jest całkiem sporo, ale działają w rozproszeniu, nie tworząc własnej sceny muzycznej. Pomyślałem, że być może dzięki takiemu festiwalowi udałoby się stworzyć nową jakość artystyczną. I ta idea kilka miesięcy temu zaczęła nabierać konkretnych kształtów. Duża w tym zasługa pracowników naszego departamentu marketingu, a szczególne podziękowania należą się dwóm moim współpracownikom: Krzysztofowi M. Załuskiemu i Miłoszowi Lodowskiemu. Ponadto, nasze zaangażowanie, jako mecenasa i sponsora imprez sportowych i kulturalnych nie jest niczym nowym. Nowością jest natomiast fakt, że zwiększamy nacisk na wsparcie inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych i historyczno-patriotycznych, czyli tego obszaru, który dotąd w polityce państwa był obszarem zapomnianym. Festiwal Energia Wolności doskonale wpisuje się również w priorytety nowej strategii marketingowo-sponsoringowej spółek Skarbu Państwa. Te priorytety to właśnie wspieranie edukacji patriotycznej młodzieży oraz rozwijanie jej świadomości historycznej. Zresztą nie tylko nasza Grupa jest sponsorem Festiwalu Energa Wolności. Chciałbym przy tej okazji  podziękować wszystkim podmiotom, które zaangażowały się we współpracę, a zwłaszcza Grupie Lotos, Olivia Business Centre i Instytutowi Pamięci Narodowej, który objął patronat honorowy nad naszą imprezą.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież