Włodek Szymański zszedł z trasy... » Odszedł Włodek Szymański. Odszedł po długim marszu.Przemykał dyskretnie po różnych redakcjach, gdańs... Gdańscy radni: "nie" dla honorowania UPA » Oświadczenie Rady Miasta Gdańska w sprawie decyzji Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o nadan... Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, wybitny opozycjonista PRL, autor słynnej... » Zmarł Krzysztof Dowgiałło – architekt, działacz opozycji w czasach PRL, współtwórca „Solidarności” i... Beton twardy... » Informowaliśmy o pikiecie zbuntowanych Rad Dzielnic Gdańska przed Żakiem, siedzibą RMG. Wydarzenie z... Kruszenie betonu » W czwartek, 18 czerwca, pod siedzibą Rady Miasta Gdańska (dawnego Żaku) odbędzie się pikieta zbuntow... Antymigracja w Gdańsk » W ostatni piątek w centrum Gdańska organizacje narodowe zorganizowały Marsz Antyemigracyjny.Gdański ... Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku » "Kultura nienawiści czyli Polska nienawiścią podzielona" to kolejny ważny głos dr. Janusza Szewczaka... Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze » Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub. roku, to 26 proc. więcej niż w 2024.... Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińs... » Po tym, jak 27 maja br. Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych “Północ”... P. Czarnek w sali BHP » Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera polskiego rządu po wybor...
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
niedziela, 07 czerwca 2026 16:24
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub.
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
środa, 03 czerwca 2026 14:04
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
Nie minęło jeszcze dwa tygodnie po sensacyjnej degradacji Lechii
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

Finisaż wystawy „Pomiędzy / Przenikania” w Galerii Art Hol Politechniki Gdańskiej
wtorek, 26 maja 2026 07:58
Finisaż wystawy „Pomiędzy / Przenikania” w Galerii Art Hol Politechniki Gdańskiej
W Galerii Art Hol na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Grupa Energa poprawiła wynik finansowy w pierwszym półroczu 2019

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 28 września 2019 08:49

Grupa Energa wypracowała przez pierwsze sześć miesięcy 2019 roku ponad 1,25 mld złÂ  EBITDA. Tym samym poprawiła wynik rok do roku o 8 proc.


Dla Grupy Energa pierwsze półrocze 2019 roku upłynęło na konsekwentnym rozwoju nowych mocy wytwórczych w segmencie zielonej energii i nowych technologii. Grupa ma już 41 proc. udziału produkcji energii z OZE w całej produkcji własnej. Energa prowadzi budowę nowej Farmy Wiatrowej Przykona o mocy zainstalowanej 31 MW oraz średniej rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie 75 GWh. Dziewięć turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą powstaje na obszarze 250 ha terenów rekultywowanych po kopalni węgla brunatnego. Grupa Energa prowadzi też budowę nowoczesnego magazynu energii elektrycznej, o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Obiekt budowany w technologii hybrydowej powstaje w pobliżu Farmy Wiatrowej Bystra, niedaleko Pruszcza Gdańskiego. Grupa dzięki środkom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i regionalnych programów operacyjnych systematycznie wdraża też program Smart Grid, czyli budowę inteligentnej sieci energetycznej.


- Nasz miks energetyczny wpisany w strategię rozwoju Grupy, preferujący aktywa wytwórcze w obszarze OZE oraz zaawansowane technologie wprowadzane w segmencie dystrybucji, okazał się rozwiązaniem dokładnie dopasowanym do współczesnych i przyszłych warunków w otoczeniu spółki. Dzięki coraz wyższemu udziałowi zielonej energii w wytwarzaniu możemy jeszcze skuteczniej dostosowywać się do regulacji w zakresie ochrony środowiska i zmniejszać efektywnie koszty CO2. W ramach rozwoju systemu bezpieczeństwa energetycznego w kraju, inwestujemy konsekwentnie także w inteligentną sieć dystrybucyjną. Dziś mamy powody do uzasadnionej satysfakcji, gdyż spółka z Grupy - Energa Operator jest pierwszą spółką dystrybucyjną w Polsce, która wdraża tego typu zaawansowane rozwiązania Smart Grid na całym obszarze swojego działania – mówi Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.


W pierwszym półroczu 2019 roku nakłady inwestycyjne w Grupie Energa wyniosły 776 mln zł. Były o 152 mln zł, tj. 24% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Prawie 648 mln zł przeznaczono na inwestycje w Linii Biznesowej Dystrybucja. Działania inwestycyjne obejmowały modernizację sieci elektroenergetycznej w celu dalszej poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej, a także rozbudowę sieci pod kątem przyłączania nowych odbiorców i wytwórców. Część nakładów została ponadto poniesiona na innowacyjne technologie i rozwiązania. Dodatkowo w efekcie przeprowadzonych działań, w pierwszym półroczu 2019 roku przyłączono 27,4 tys. nowych odbiorców, wybudowano i zmodernizowano 1 939 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia i przyłączono do sieci 77 MW nowych odnawialnych źródeł energii.


- Po pierwszym półroczu zachowujemy stabilny poziom środków finansowych pozwalający nam na dalszą, konsekwentną realizację planów inwestycyjnych w drugiej połowie roku. Wbrew obawom niektórych analityków krótkookresowe obniżenie przychodów wynikające z zamrożenia cen energii dla odbiorców zostanie wyrównane w efekcie zastosowania zapisów rozporządzenia do ustawy z 28 grudnia 2018 roku, i dalej z chwilą uruchomienia systemu rekompensat. I to już widać po pozytywnych wynikach Linii Biznesowej Sprzedaż za pierwsze półrocze. Dzięki prowadzonej optymalizacji działania Grupy skuteczniej wykorzystujemy własne środki na realizację prorozwojowych projektów i pozyskujemy nowe środki, na bardzo korzystnych zasadach. Po pierwszym półroczu EBITDA w wysokości 1,258 mld zł pokazuje wyraźnie, że potrafimy skutecznie budować wartość grupy kapitałowej w wymagającym otoczeniu rynkowym i regulacyjnym - podkreśla Jacek Kościelniak, wiceprezes zarząd Energi SA ds. finansowych.

alt


Na wyniki finansowe Grupy Energa wpływ miały zmiany w otoczeniu regulacyjnym, które nastąpiły w ostatnich miesiącach i związane były m.in. z cenami sprzedaży energii do odbiorców końcowych. W czerwcu 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 28 grudnia 2018 roku. Na podstawie tych regulacji obniżono ceny energii elektrycznej dla klientów w I półroczu 2019 roku do poziomu z 30 czerwca 2018 roku. W lipcu br. Minister Energii wydał Rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej dla spółek obrotu oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Spółka – na podstawie zaprezentowanych mechanizmów – dokonała odpowiedniego rozpoznania kwoty różnicy ceny energii za całe I półrocze. Ponadto rozwiązała część rezerwy z 2018 roku. W efekcie wynik EBITDA Linii Biznesowej Sprzedaż wyniósł 140 mln zł i był wyższy o 83 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. To przełożyło się także na wynik całej Grupy Energa w pierwszej połowie roku.


Wyniki Linii Biznesowych
W obszarze konsekwentnie budującym główną wartość Grupy Energa, czyli Linii Biznesowej Dystrybucja, EBITDA za 6 miesięcy 2019 roku wyniosła 976 mln zł i była na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynik ten wypracowała pomimo wzrostu cen energii na pokrycie strat sieciowych, i wyższych kosztów działania, m.in. w obszarze świadczeń pracowniczych. Na wynik Linii wpływ miało jednak opóźnienie wejścia w życie nowej taryfy na 2019 rok, przenoszącej kalkulowane dla bieżącego roku koszty własne spółki dopiero od kwietnia 2019 roku.
Wynik EBITDA Linii Biznesowej Wytwarzanie za 6 miesięcy 2019 roku wzrósł o 4 mln zł r/r. W tym okresie odnotowano wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 95 mln zł (głównym powodem była wyższa cena sprzedaży w elektrowni w Ostrołęce i w elektrowniach wodnych oraz wyższy wolumen produkcji w jednostkach CHP). Jednocześnie, zaobserwowano wyższe o 24 mln zł przychody ze sprzedaży zielonych praw majątkowych. Po stronie wydatków istotną pozycję miały koszty zużycia paliw do produkcji, koszt zakupu uprawnień do emisji oraz koszty stałe Linii.


Po I połowie 2019 roku EBITDA Linii Biznesowej Sprzedaż wyniosła 140 mln zł i była wyższa o 83 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Na wzrost EBITDA wpłynął efekt niskiej bazy poprzedniego roku oraz rozwiązanie części rezerwy z 2018 roku na kontrakty sprzedaży energii dla odbiorców z taryfy G. Wpływ na wyniki miało też m.in. ujęcie efektu ustawy z 28 grudnia 2018 roku. Ostateczne rozliczenie kosztów sprzedaży energii w I połowie roku, wpłynęło na wyraźny wzrost wyniku tej Linii w relacji do I połowy ubiegłego roku.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież