E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Grupa Energa stabilnie w I półroczu 2016

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2016 11:38

Przewidywalne wyniki finansowe, wzrost nakładów inwestycyjnych, poprawa jakości zasilania, więcej sprzedanej i dostarczonej energii do odbiorców końcowych. Grupa Energa podsumowała pierwsze półrocze działalności. W tym okresie wypracowała prawie 5 mld zł przychodów oraz ponad 1 mld zł EBITDA. Zarząd spółki pracuje nad aktualizacją kierunków rozwoju. Jednym z nich jest powrót do projektu budowy bloku w Ostrołęce.Grupa Energa odnotowała w I półroczu 2016 roku przychody na poziomie 4 937 mln zł wobec 5 425 mln zł w analogicznym okresie ub. r. EBITDA wyniosła 1 090 mln zł i była niższa o 11 proc. w stosunku do wyniku sprzed roku. Ze względu na jednorazowe odpisy na łączną kwotę 552 mln zł brutto Grupa odnotowała stratę netto w wysokości 116 mln zł. Odpisy aktualizujące wartość niefinansowych aktywów trwałych dokonane zostały w I oraz w II kwartale, odpowiednio na 305 mln zł i 247 mln zł. Mają one jedynie charakter niegotówkowy i nie wpływają na sytuację finansową i płynność Grupy. Przed odpisami wynik netto za I półrocze 2016 r. ukształtował się na poziomie 365 mln zł. Dodatkowo, na rezultaty II kwartału br. wpływ miał udział w stracie jednostki stowarzyszonej Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. w wysokości 41 mln zł.


Obecnie Grupa Energa jest na etapie aktualizacji kierunków rozwoju. Założenia strategiczne sygnalizowane przez zarząd skupiają się m.in. na zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii, od wytworzenia po dostarczenie do klientów. Stąd decyzja o ponownym uruchomieniu projektu budowy bloku energetycznego w Ostrołęce klasy ok. 1000 MW. Obecnie trwają prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy nowoczesnej elektrowni węglowej. Równolegle Grupa podejmuje również działania związane z pozyskaniem inwestora strategicznego lub współinwestora, którego zaangażowanie jest konieczne ze względu na skalę inwestycji oraz rekomendowaną strukturę finansowania projektu.


altalt- Są to stabilne wyniki. Wydatki inwestycyjne były wyższe niż przed rokiem.Zaktualizowaną strategię spółki pokażemy jesienią 2016 roku. Będzie zawierać przesłanki polityki dywidendowej. Wyniki z I półrocza utrzymują rating Energi na niezmienionym poziomie - ocenił Dariusz Kaśków, prezes zarządu ENERGA SA.


alt- Trzy zdarzenia miały wpływ na wyniki spółki w tym półroczu: objecie 15,7 procent udziałów w Polskiej Grupie Górniczej, odpisy aktualizacyjne w segmencie wytwarzania, pozytywne zakończenie sporu z PKN Orlen w sprawie opłaty przesyłowej - powiedział Mariusz Rędaszka, wiceprezes ds. finansowych.
alt- Inwestycje w 2 kwartale wyniosły 405 milionów złotych. To 16 % więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. W porównaniu do pierwszego półrocza 2015 roku inwestycje w pierwszym półroczu 2016 roku były o 27 większe. Drugi kwartał  2016 roku to w 77 procentach inwestycja w Segment Dystrybucji, głównie na naprawy i modernizacje linii wysokiego, średniego i niskiego napięcia, inwestycje umożliwiające podłączenie nowych klientów oraz inwestycja w nowe technologie  - powiedziała Mariola Zmudzińska, wiceprezes ds. relacji inwestorskich.
Wyniki I półrocza w poszczególnych obszarach działalności:

Segment Dystrybucji

kluczowy dla Grupy obszar, pomimo mniej sprzyjających warunków rynkowych i regulacyjnych w I półroczu utrzymał wynik EBITDA na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku - wyniósł on 920 mln zł. Na wyniki segmentu wpływ miała mniej korzystna taryfa obowiązująca w 2016 roku oraz przejściowo szybsze tempo wydatków operacyjnych. Pozytywny wpływ na rezultaty miał wzrost wolumenu dystrybuowanej energii oraz zdarzenie jednorazowe; rozstrzygnięcie sprawy spornej na korzyść
segmentu.

Segment Wytwarzania

wypracował w I półroczu 2016 roku wynik EBITDA na poziomie 168 mln zł wobec 239 mln w tym okresie ub. r. Na pogorszenie wyników największy wpływ miał spadek przychodów związany z mniejszym wolumenem wytworzonej energii - w elektrowni Ostrołęka prowadzone były planowane prace remontowe, widoczne było również zmniejszenie zapotrzebowania PSE na pracę w wymuszeniu. Dodatkowo, z uwagi na mniej korzystne niż rok temu warunki pogodowe nastąpił spadek produkcji energii ze źródeł wiatrowych oraz wodnych, odnotowano również niższe przychody ze sprzedaży zielonych praw majątkowych. Pozytywny wpływ miał znaczny spadek kosztu zużycia paliw spowodowany głównie zmianą miksu paliwowego oraz niższym kosztem jednostkowym zakupu paliw przez Segment.

Segment Sprzedaży

w I półroczu 2016 roku EBITDA wyniosła 27 mln zł wobec 67 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej. Istotny spadek w tym obszarze nastąpił głównie w II kwartale, co miało związek z niekorzystną sytuacją, która wystąpiła w czerwcu. Ze względu na warunki pogodowe ceny zakupu energii na rynku SPOT i bilansującym kształtowały się na poziomach istotnie wyższych niż historycznie w tym okresie roku. Z jednej strony wywołane to było dużo wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, a z drugiej - spadkiem produkcji z mniej stabilnych źródeł wiatrowych. Dynamicznie rośnie działalność związana z obrotem gazem; zarówno w ujęciu marżowym, jak i wolumenowym. W samym II kwartale 2016 r. segment wygenerował wyższą o 5 mln zł marżę na sprzedaży tego paliwa. Od lipca br. Energa-Obrót SA rozpoczęła sprzedaż gazu do klientów detalicznych.

Więcej klientów biznesowych - więcej energii sprzedanej do odbiorców końcowych
Wytwarzanie energii: całkowita zainstalowana moc wytwórcza w Grupie Energa na koniec I półrocza 2016 roku wyniosła ok. 1,3 GW. Grupa wytworzyła 1,8 TWh energii elektrycznej brutto wobec 2,3 TWh w analogicznym okresie ub. r. Niższa produkcja to efekt realizowanych w II kw. zgodnie z planem, prac remontowych w Elektrowni w Ostrołęce oraz mniejszego zapotrzebowania PSE na pracę w wymuszeniu. Dodatkowo, ze względu na ograniczone w ustawie o OZE wsparcie dla źródeł współspalających biomasę oraz trwające dostosowanie instalacji dedykowanej, w I półroczu br. Elektrownia w Ostrołęce nie produkowała energii z tego źródła. Ze względu na warunki pogodowe niższa była produkcja z farm wiatrowych oraz elektrowni wodnych.

Dystrybucja energii: w I półroczu 2016 roku o 3 proc. wzrósł wolumen energii elektrycznej dostarczonej przez Energa-Operator - wyniósł on 11,0 TWh, wobec 10,7 TWh energii przesłanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Sprzedaż energii: do odbiorców końcowych wyniosła 9,5 TWh i była o 14 proc. wyższa niż w I półroczu ub. r. Wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej to efekt pozyskania nowych odbiorców biznesowych o relatywnie wysokim zużyciu energii elektrycznej. Natomiast w rezultacie spadku sprzedaży energii na rynku hurtowym łączny wolumen sprzedanej energii w I półroczu był o 12 proc. niższy niż w tym samym okresie 2015 roku. To skutek niższej produkcji energii z odnawialnych źródeł energii na obszarze Energa-Operator SA. Na spółce Energa-Obrót, jako "Sprzedawcy z Urzędu"; ciąży obowiązek odkupu energii ze źródeł odnawialnych znajdujących się na terenie Operatora. Ze względu na niższą produkcję z OZE, niższa była sprzedaż nadmiarowego wolumenu na rynku hurtowym.

Więcej inwestycji - poprawa niezawodności dostaw energii
Na koniec I półrocza br. wskaźniki ciągłości zasilania okazały się istotnie lepsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Średni czas awarii na odbiorcę (wskaźnik SAIDI) skrócił się o 24 proc. Średnia częstotliwość przerw w dostawach prądu na odbiorcę (wskaźnik SAIFI) obniżyła się z 1,6 do 1,3. Poprawa wynika zarówno z faktu, iż w I półroczu praktycznie nie występowały nieprzewidywalne awarie masowe (wystąpiły one jedynie w czerwcu i były związane z niekorzystną pogodą, jak też z realizowanymi inwestycjami). Poprawę niezawodności dostaw energii widać również na przestrzeni ostatnich lat: w porównaniu do I półrocza 2014 roku, średni czas awarii na odbiorcę skrócił się o 35 proc., natomiast średnia częstotliwość awarii na odbiorcę obniżyła się z poziomu 1,7 do 1,3.

W I półroczu 2016 roku Grupa Energa zrealizowała inwestycje na poziomie 786 mln zł, co oznacza wzrost o 27 proc. w porównaniu do ub. r. Prawie 74 proc. tej kwoty, czyli 581 mln zł, to nakłady w Segmencie Dystrybucji. W wyniku tych inwestycji w I półroczu br:
- przyłączono 16,9 tys. nowych klientów,
- wybudowano i zmodernizowano 1 834 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia,
- przyłączono do sieci 91 MW nowych źródeł OZE.


alt


W Segmencie Wytwarzanie istotny udział w inwestycjach stanowią zadania związane z dostosowaniem do wymogów środowiskowych Elektrowni B w Ostrołęce i remontu kapitalnego jednego z bloków. Jednocześnie trwa rozliczanie budowy FW Parsówek o łącznej mocy 26 MW.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież