E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dni Bremy w Gdańsku – 40 lat porozumienia

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 12 sierpnia 2016 20:39

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę podpisania Porozumienia Ramowego o współpracy i przyjaźni pomiędzy Gdańskiem i Bremą. 12 kwietnia 1976 roku porozumienie podpisali prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski oraz, zmarły w kwietniu tego roku, burmistrz i prezydent Senatu Bremy Hans Koschnick. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia w dniach 4-7 sierpnia odbyły się „Dni Gdańska” w Bremie, natomiast teraz, w dniach 12-15 sierpnia w Gdańsku trwają „Dni Bremy”.


12 kwietnia 1976 roku ówczesny prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski oraz ówczesny burmistrz i prezydent Senatu Bremy Hans Koschnick podpisali Porozumienie Ramowe o współpracy i przyjaźni obu miast. Nastąpiło to 6 lat po zawarciu układu między Polską, a Republiką Federalną Niemiec o normalizacji stosunków obu państw. Teraz takie porozumienia jak pomiędzy Gdańskiem i Bremą wydają się czymś zupełnie normalnym, natomiast wówczas, gdy Europę dzieliła „żelazna kurtyna”, było to czymś wyjątkowym i niezwykle ważnym w kontaktach nie tylko dwóch miast, ale także państw. Porozumienie Gdańska oraz Bremy nie było i nie jest tylko suchym dokumentem – to realne działania i kontakty, które dają korzyści obu miastom.


– Kontakty z Bremą, czy kontakty z Gdańskiem nie są jednostronne. To nie jest tak, że my Polacy jesteśmy biedniejsi i uczymy się od bremeńczyków, wręcz przeciwnie. Bardzo wielu moich bremeńskich rozmówców podkreśla, że pobyt w Polsce, kontakt z polskimi kolegami otwiera im też jakby zupełnie nowe perspektywy – powiedział Dominik Pick, historyk, kulturoznawca i specjalista od relacji polsko-niemieckich, podczas kwietniowego spotkania z okazji 40-lecia partnerstwa w Europejskim Centrum Solidarności.


– Pomoc ze strony Bremy była nie tylko w okresie „Solidarności”, ale również w okresie różnych nieszczęść, które spadały na mieszkańców Gdańska – powiedział Tomasz Posadzki, były prezydent Gdańska, podczas tego samego spotkania.


W ramach obchodów 40 rocznicy Porozumienia Ramowego obecnie w Gdańsku trwają „Dni Bremy”, które oficjalnie rozpoczęły się dzisiaj o 17:00 na przedprożach Dworu Artusa. Pojawili się na nich m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz senator finansów Bremy Karolina Linnert.alt– Stare dwa hanzeatyckie miasta Brema i Gdańsk świętują 40-lecie swej współpracy. Tydzień temu Gdańsk gościł w Bremie z artystami, a dzisiaj bremeńczycy przyjechali się nam pokazać. Cieszmy się. Niech żyje Brema, niech żyje Gdańsk, niech żyją mieszkańcy naszych miast – powiedział podczas otwarcia „Dni Bremy” prezydent Adamowicz.alt– Brema przywiozła ze sobą dwa zespoły. Pierwszy z nich „Suesse Frauen”, czyli „Słodkie kobitki” działają w ramach fundacji „Blaumeiera”, która łączy osoby upośledzone psychicznie oraz osoby zdrowe i oni razem tworzą sztukę. Chcemy pokazać tym występem jak dużo można zdziałać wspólnie. Tylko wspierając się po drodze możemy dojść do celu – powiedziała Karolina Linnert.altDrugim zespołem artystycznym, który przybył z Bremy do Gdańska była grupa teatralna „Interaktiwo”, która przedstawiła legendę o „Muzykantach z Bremy”.altWystęp „Suesse Frauen” był nieco zaskakujący, ponieważ aktorki przebrane za pokojówki w przedstawienie zaangażowały publiczność. Niektórzy widzowie zostali poproszeni o rozstawienie suszarki do ubrań, a innym jedna ze „Słodkich kobitek” przypinała spinacze do bielizny. Publiczność bawiła się doskonale.altDrugi występ oparty był na baśni braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, która opowiada o ośle, psie, kocie i kogucie, które wspólnymi siłami zdołały odnaleźć razem nowy dom. Podczas występów pojawił się także kogut, który jest symbolem zarówno Jarmarku Św. Dominika, jak i Bremy. Po oficjalnym otwarciu z udziałem turystów i mieszkańców goście przeszli do wnętrz Dworu Artusa, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w których wzięli udział m.in. bremeńscy parlamentarzyści, radni miasta Gdańska, konsule generalni m.in. Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, a także prezydenci miasta Gdańska – Tomasz Posadzki oraz prof. Jerzy Młynarczyk.altaltZ okazji „Dni Bremy” w dniach 12-15 sierpnia na Targu Węglowym będzie można podejść do specjalnego bremeńskiego stanowiska, przy którym otrzymamy materiały promocyjne dotyczące Bremy, a także skosztujemy bremeńskiej kuchni m.in. kiełbasek.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież