PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dni Bremy w Gdańsku – 40 lat porozumienia

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 12 sierpnia 2016 20:39

W tym roku obchodzimy 40 rocznicę podpisania Porozumienia Ramowego o współpracy i przyjaźni pomiędzy Gdańskiem i Bremą. 12 kwietnia 1976 roku porozumienie podpisali prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski oraz, zmarły w kwietniu tego roku, burmistrz i prezydent Senatu Bremy Hans Koschnick. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia w dniach 4-7 sierpnia odbyły się „Dni Gdańska” w Bremie, natomiast teraz, w dniach 12-15 sierpnia w Gdańsku trwają „Dni Bremy”.


12 kwietnia 1976 roku ówczesny prezydent Gdańska Andrzej Kaznowski oraz ówczesny burmistrz i prezydent Senatu Bremy Hans Koschnick podpisali Porozumienie Ramowe o współpracy i przyjaźni obu miast. Nastąpiło to 6 lat po zawarciu układu między Polską, a Republiką Federalną Niemiec o normalizacji stosunków obu państw. Teraz takie porozumienia jak pomiędzy Gdańskiem i Bremą wydają się czymś zupełnie normalnym, natomiast wówczas, gdy Europę dzieliła „żelazna kurtyna”, było to czymś wyjątkowym i niezwykle ważnym w kontaktach nie tylko dwóch miast, ale także państw. Porozumienie Gdańska oraz Bremy nie było i nie jest tylko suchym dokumentem – to realne działania i kontakty, które dają korzyści obu miastom.


– Kontakty z Bremą, czy kontakty z Gdańskiem nie są jednostronne. To nie jest tak, że my Polacy jesteśmy biedniejsi i uczymy się od bremeńczyków, wręcz przeciwnie. Bardzo wielu moich bremeńskich rozmówców podkreśla, że pobyt w Polsce, kontakt z polskimi kolegami otwiera im też jakby zupełnie nowe perspektywy – powiedział Dominik Pick, historyk, kulturoznawca i specjalista od relacji polsko-niemieckich, podczas kwietniowego spotkania z okazji 40-lecia partnerstwa w Europejskim Centrum Solidarności.


– Pomoc ze strony Bremy była nie tylko w okresie „Solidarności”, ale również w okresie różnych nieszczęść, które spadały na mieszkańców Gdańska – powiedział Tomasz Posadzki, były prezydent Gdańska, podczas tego samego spotkania.


W ramach obchodów 40 rocznicy Porozumienia Ramowego obecnie w Gdańsku trwają „Dni Bremy”, które oficjalnie rozpoczęły się dzisiaj o 17:00 na przedprożach Dworu Artusa. Pojawili się na nich m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz senator finansów Bremy Karolina Linnert.alt– Stare dwa hanzeatyckie miasta Brema i Gdańsk świętują 40-lecie swej współpracy. Tydzień temu Gdańsk gościł w Bremie z artystami, a dzisiaj bremeńczycy przyjechali się nam pokazać. Cieszmy się. Niech żyje Brema, niech żyje Gdańsk, niech żyją mieszkańcy naszych miast – powiedział podczas otwarcia „Dni Bremy” prezydent Adamowicz.alt– Brema przywiozła ze sobą dwa zespoły. Pierwszy z nich „Suesse Frauen”, czyli „Słodkie kobitki” działają w ramach fundacji „Blaumeiera”, która łączy osoby upośledzone psychicznie oraz osoby zdrowe i oni razem tworzą sztukę. Chcemy pokazać tym występem jak dużo można zdziałać wspólnie. Tylko wspierając się po drodze możemy dojść do celu – powiedziała Karolina Linnert.altDrugim zespołem artystycznym, który przybył z Bremy do Gdańska była grupa teatralna „Interaktiwo”, która przedstawiła legendę o „Muzykantach z Bremy”.altWystęp „Suesse Frauen” był nieco zaskakujący, ponieważ aktorki przebrane za pokojówki w przedstawienie zaangażowały publiczność. Niektórzy widzowie zostali poproszeni o rozstawienie suszarki do ubrań, a innym jedna ze „Słodkich kobitek” przypinała spinacze do bielizny. Publiczność bawiła się doskonale.altDrugi występ oparty był na baśni braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, która opowiada o ośle, psie, kocie i kogucie, które wspólnymi siłami zdołały odnaleźć razem nowy dom. Podczas występów pojawił się także kogut, który jest symbolem zarówno Jarmarku Św. Dominika, jak i Bremy. Po oficjalnym otwarciu z udziałem turystów i mieszkańców goście przeszli do wnętrz Dworu Artusa, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w których wzięli udział m.in. bremeńscy parlamentarzyści, radni miasta Gdańska, konsule generalni m.in. Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, a także prezydenci miasta Gdańska – Tomasz Posadzki oraz prof. Jerzy Młynarczyk.altaltZ okazji „Dni Bremy” w dniach 12-15 sierpnia na Targu Węglowym będzie można podejść do specjalnego bremeńskiego stanowiska, przy którym otrzymamy materiały promocyjne dotyczące Bremy, a także skosztujemy bremeńskiej kuchni m.in. kiełbasek.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież