Zagrożony budynek Macierzy Szkolnej w Sopocie » Sopocki głos rozsądku w sprawie budynku przy ulicy Parkowej 18, w którym znajdowała się w latach 192... Dzień Kryptologii w Muzeum II Wojny Światowej » W dniu 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 r. przez Wyd... Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof » We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu Śmierci" - przymusowej ewakuacji w... W tygodniku „Sieci”: Opozycji kłamstwa o Pegasusie » „Afera” z Pegasusem nabiera tempa. Opozycja i media z nią związane coraz głośniej mówią o nielegalny... Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ...
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
poniedziałek, 24 stycznia 2022 20:38
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
poniedziałek, 24 stycznia 2022 22:21
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
Pierwszy mecz ligowy wygrali w 2022 roku siatkarze Trefla.
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Janusz Lewandowski
poniedziałek, 17 stycznia 2022 16:33
Nie żyje Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski odszedł 9 stycznia 2022. Wybitna postać

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie obchody zakończenia wojny

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 maja 2015 20:32

Przed 70-ciu laty zakończyła się w Europie II wojna światowa. Hekatomba, która pochłonęła miliony ludzkich istnień, która zaważyła na losach wielu narodów, w tym również Polski. Uroczystości zakończenia wojny odbyły się w miejscu nadzwyczaj symbolicznym, na Westerplatte, gdzie padły pierwsze strzały konfliktu.Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydenci Polski, a także m.in. Chorwacji, Czech Rumunii czy Ukrainy złożyli w czwartek późnym wieczorem kwiaty pod pomnikiem na Westerplatte.

Wcześniej, w środę i czwartek w gdańskim ECS odbyła się konferencja historyczna poświęcona dziedzictwu  II wojny światowej. Wzięli w niej udział m.in. historycy z Polski Wielkiej Brytanii, USA i Rosji. Po zakończeniu debaty historyków, głos w ECS zabrali politycy, również rozprawiając o następstwach II wojny  światowej.

Miejskie uroczystości obchodów zakończenia II wojny światowej zaplanowano na piątkowe południe. Ty razem nie na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej a przy niedawno odnowionym pomniku „Tym, co za polskość Gdańska". Przy Podwalu Staromiejskim  m.in. odegrany zostanie hymn państwowy, przemówienia wygłoszą: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Odbędzie się też apel pamięci/. Wokół pomnika zaprezentowana zostanie natomiast wystawa poświęcona deportacjom i wysiedleniom zatytułowana  "Wygnańcy". Opowiada ona o Polakach, którzy zmuszeni przez działania wojenne i powojenne rozstrzygnięcia geopolityczne musieli opuścić swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania. Wystawa ta prezentowana była już m.in. w Parlamencie Europejskim.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież