Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk pożegnał Grassa

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 06 maja 2015 13:38

Günter Grass był postacią kontrowersyjną. Tyle samo osób go nie lubiło, co kochało. We wtorek odbyło się symboliczne pożegnanie pisarza, który przez całe swoje życie silnie był związany z Gdańskiem.


O zmarłych mówi się dobrze albo wcale. Nie jest to czas, żeby oceniać życie Güntera Grassa, bo już na to za późno. Na pewno w jego życiorysie było wiele kontrowersji, ale sam pisarz – laureat Nagrody Nobla oraz Honorowy Obywatel Miasta Gdańska – wielokrotnie się z tego tłumaczył. Dla wielu osób był to przede wszystkim wybitny pisarz. I to właśnie te osoby przyszły symbolicznie pożegnać Grassa na ulicach Gdańska.


Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Jana, gdzie oprócz mieszkańców, pisarza żegnali także oficjele – prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, prezydent Lubeki Gabriele Schopenhauer oraz Kierownik Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Cornelia Pieper. - Pisarze tacy jak Günter Grass nigdy nie umierają całkowicie, gdyż przetrwają w swoich dziełach, na których wychowają się kolejne generacje - mówiła Cornelia Pieper. I tak naprawdę to było najistotniejsze zdanie, które padło podczas oficjalnego wspomnienia pisarza. Nie zabrakło także wyrażenia wdzięczności za spuściznę jaką po sobie pozostawił Grass.


altFinalnym punktem uroczystości w kościele św. Jana była część artystyczna. Aktorzy Teatru Wybrzeże, Dorota Androsz oraz Piotr Witkowski, odczytali fragmenty dzieł pisarza, m.in. „Blaszanego Bębenka”, „Psich lat”, „Wróżb kumaka” czy „Turbota”. Całość zakończył naprawdę świetny koncert jazzowy Leszek Kułakowski Ensemble Piccolo, któremu towarzyszyła projekcja kolażu filmowego wspominającego artystę.


Gdy występ dobiegał końca można było usłyszeć pierwsze blaszane bębenki, które zaczęły rozbrzmiewać przed kościołem. Był to sygnał do rozpoczęcia marszu w stronę Gdańskiej Galerii Miejskiej noszącej imię zmarłego pisarza, gdzie odbył się wernisaż prac artysty. Jak powszechnie wiadomo pisarstwo nie było jedyną artystyczną pasją Grassa. Grafiki, szkice, rysunki, akwaforty czy rzeźby pokazały, że poza przyzwoitym piórem, miał także talent plastyczny. Gdańska wystawa jest największą w Polsce, a także jedną z najpokaźniejszych na całym świecie kolekcji prac plastycznych artysty, które na stałe zdeponowane są w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prace można oglądać do 26 lipca. Wstęp jest wolny.

 goch

fot. gdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież