PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nadzieja na przełom w walce z wrzodami żołądka

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 maja 2015 21:39

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest odpowiedzialne za większość przypadków choroby wrzodowej żołądka. Pojawia się nadzieja, że będziemy mogli otrzymać wartościową broń w walce z tym schorzeniem. Zespół prof. Michała Obuchowskiego, z Zakładu Bakteriologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prowadzi badania nad opracowaniem jadalnej szczepionki przeciwko Helicobacter pylori.- Bakteria ta atakuje człowieka jak również inne ssaki, osiedla się w warstwie śluzowej żołądka. U większości zakażonych infekcja jest bezobjawowa. Jednak obecność tej bakterii w żołądku zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia żołądka prowadzącej do choroby wrzodowej. Uważa się, że  H. pylori jest odpowiedzialna za 80% przypadków zapalenia żołądka (które może prowadzić do raka żołądka) oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.
Za dowiedzenie roli H. pylori w rozwoju chorób żołądka Barry Marshall i Robin Warren otrzymali w 2005 r. nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny – wyjaśnia profesor Michał Obuchowski.Ludzie zarażają się bakterią najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Według danych epidemiologicznych w naszym kraju zarażonych jest 84% osób dorosłych oraz 32% dzieci i młodzieży. Zakażenie leczy się za pomocą skojarzonej terapii antybiotykowej, która jednak niesie ze sobą skutki uboczne, a co najważniejsze - nie zabezpiecza przed kolejnym zakażeniem.  Naukowcy gdańscy pracują nad szczepionką, która byłaby ewenementem na skalę światową. W naszym projekcie badawczym wykorzystujemy inną  bakterię – Bacillus subtilis –laseczkę sienną. Jest to doskonale znana wolno żyjąca bakteria. Łatwo ją namnożyć, przechowywać, a co najważniejsze, jest bezpieczna dla ludzi, ponieważ jest stosowana jako probiotyk oraz komponent tradycyjnie przygotowanej żywności (np. suchi). Najbardziej interesującą cechą tej bakterii jest zdolność do wytwarzania przetrwalników. W ramach naszego projektu, właśnie przetrwalniki „wyposażalibyśmy” w „informację” dla ludzkiego układu odpornościowego, dzięki której układ odpronośćiowy człowieka  potrafiłby zwalczać zakażenie Helicobacter pylori – opisuje profesor.Zespół pracuje nad wytworzeniem formy szczepionki, najprawdopodobniej będzie miała ona formę proszku, który zawiesi się w wodzie, bądź doda do posiłku. Zastosowanie przetrwalników odpornych na wysokie temperatury – grubo powyżej 100 stopni - i ekstremalnie wysokie ciśnienie sprawia, że może być ona stosowana w różnorakich miejscach np. w tropikach czy w sytuacjach, gdzie trudno o zachowanie podstawowych warunków higieny przy iniekcjach. Prace, które prowadzi zespół prof. Michała Obuchowskiego realizowane są przez  Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (MWB UG i GUMed) przy wsparciu projektu  MOBI4Health. Projekt, trwający w sumie 42 miesiące, finansowany jest w ramach 7. Programu Ramowego UE, jego budżet to ponad 5,2 mln euro. Dzięki MOBI4Health możliwa jest realizacja współpracy naukowej między europejskimi ośrodkami badawczymi, a także powstają nowe technologie i produkty biotechnologiczne służące życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku.

Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież