Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nadzieja na przełom w walce z wrzodami żołądka

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 maja 2015 21:39

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest odpowiedzialne za większość przypadków choroby wrzodowej żołądka. Pojawia się nadzieja, że będziemy mogli otrzymać wartościową broń w walce z tym schorzeniem. Zespół prof. Michała Obuchowskiego, z Zakładu Bakteriologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prowadzi badania nad opracowaniem jadalnej szczepionki przeciwko Helicobacter pylori.- Bakteria ta atakuje człowieka jak również inne ssaki, osiedla się w warstwie śluzowej żołądka. U większości zakażonych infekcja jest bezobjawowa. Jednak obecność tej bakterii w żołądku zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia żołądka prowadzącej do choroby wrzodowej. Uważa się, że  H. pylori jest odpowiedzialna za 80% przypadków zapalenia żołądka (które może prowadzić do raka żołądka) oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.
Za dowiedzenie roli H. pylori w rozwoju chorób żołądka Barry Marshall i Robin Warren otrzymali w 2005 r. nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny – wyjaśnia profesor Michał Obuchowski.Ludzie zarażają się bakterią najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Według danych epidemiologicznych w naszym kraju zarażonych jest 84% osób dorosłych oraz 32% dzieci i młodzieży. Zakażenie leczy się za pomocą skojarzonej terapii antybiotykowej, która jednak niesie ze sobą skutki uboczne, a co najważniejsze - nie zabezpiecza przed kolejnym zakażeniem.  Naukowcy gdańscy pracują nad szczepionką, która byłaby ewenementem na skalę światową. W naszym projekcie badawczym wykorzystujemy inną  bakterię – Bacillus subtilis –laseczkę sienną. Jest to doskonale znana wolno żyjąca bakteria. Łatwo ją namnożyć, przechowywać, a co najważniejsze, jest bezpieczna dla ludzi, ponieważ jest stosowana jako probiotyk oraz komponent tradycyjnie przygotowanej żywności (np. suchi). Najbardziej interesującą cechą tej bakterii jest zdolność do wytwarzania przetrwalników. W ramach naszego projektu, właśnie przetrwalniki „wyposażalibyśmy” w „informację” dla ludzkiego układu odpornościowego, dzięki której układ odpronośćiowy człowieka  potrafiłby zwalczać zakażenie Helicobacter pylori – opisuje profesor.Zespół pracuje nad wytworzeniem formy szczepionki, najprawdopodobniej będzie miała ona formę proszku, który zawiesi się w wodzie, bądź doda do posiłku. Zastosowanie przetrwalników odpornych na wysokie temperatury – grubo powyżej 100 stopni - i ekstremalnie wysokie ciśnienie sprawia, że może być ona stosowana w różnorakich miejscach np. w tropikach czy w sytuacjach, gdzie trudno o zachowanie podstawowych warunków higieny przy iniekcjach. Prace, które prowadzi zespół prof. Michała Obuchowskiego realizowane są przez  Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (MWB UG i GUMed) przy wsparciu projektu  MOBI4Health. Projekt, trwający w sumie 42 miesiące, finansowany jest w ramach 7. Programu Ramowego UE, jego budżet to ponad 5,2 mln euro. Dzięki MOBI4Health możliwa jest realizacja współpracy naukowej między europejskimi ośrodkami badawczymi, a także powstają nowe technologie i produkty biotechnologiczne służące życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku.

Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież