Zagrożony budynek Macierzy Szkolnej w Sopocie » Sopocki głos rozsądku w sprawie budynku przy ulicy Parkowej 18, w którym znajdowała się w latach 192... Dzień Kryptologii w Muzeum II Wojny Światowej » W dniu 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 r. przez Wyd... Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof » We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu Śmierci" - przymusowej ewakuacji w... W tygodniku „Sieci”: Opozycji kłamstwa o Pegasusie » „Afera” z Pegasusem nabiera tempa. Opozycja i media z nią związane coraz głośniej mówią o nielegalny... Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ...
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
poniedziałek, 24 stycznia 2022 20:38
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
poniedziałek, 24 stycznia 2022 22:21
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
Pierwszy mecz ligowy wygrali w 2022 roku siatkarze Trefla.
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Janusz Lewandowski
poniedziałek, 17 stycznia 2022 16:33
Nie żyje Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski odszedł 9 stycznia 2022. Wybitna postać

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Egzamin dojrzałości nie zaskoczył abiturientów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 maja 2015 06:04

Dla ponad 5200 osób w Gdańsku, ponad 9300 w całym Trójmieście tegoroczny maj jest najważniejszym miesiącem w ich dotychczasowej edukacji. Rozpoczęły się matury, jak podkreślają przedstawiciele OKE  jak dotąd przebiegają bez zakłóceń a i sami uczniowie nie narzekają zbytnio na poziom trudności zadań.


Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z jęz. Polskiego, później przyszedł czas na matematykę, a w środę na nowożytny język obcy. Teraz przyszedł czas na egzaminu pisemne z przedmiotów do wyboru i na matury ustne. W sumie potrwają one niemal do końca maja. W Gdańsku egzamin maturalny przeprowadza się w 70 szkołach, dla Trójmiasta liczba ta wynosi 123, zaś dla całego naszego województwa 392 placówki.

- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku nie zanotowała jak dotąd żadnych incydentów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaważyć na zakłóceniu przebiegu egzaminu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Nie było problemów technicznych przy odtwarzaniu zadań związanych z odsłuchiwanym testem – powiedziała nam dyrektor gdańskiej OKE Irena Łaguna. Zaznaczyła, że według jej oceny poziom trudności raczej nie zaskoczył zdających.

Co ciekawe w tym roku maturzyści piszą matury według dwóch schematów. Absolwenci liceów piszą matury zgodne z nowymi założeniami, które m.in. różnią się nieco zwłaszcza w części dotyczącej formy egzaminów ustnych. Zadania na maturze mają w większym stopniu nastawione na sprawdzenie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. W liceach na egzaminie z języka polskiego pojawił się temat związany z wpływem wolnej woli na los człowieka na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Z twórczością Prusa musieli się zmierzyć także absolwenci techników, tam jednak chodziło o wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu „Z legend dawnego Egiptu”. Mogli też wybrać temat związany z wizerunkiem matki w mickiewiczowskich „Dziadach” i „Zielu na kraterze” Wańkowicza.

- Tak się składa, ze jestem z klasy humanistycznej, a nasza polonistka bardzo duży nacisk kładła na przygotowanie nas pod kątem ewentualnych możliwych tematów maturalnych. Przyznaję, że zagadnienie, które było przedmiotem pracy maturalnej nie było dla mnie jakimś zaskoczeniem. Uważam, że było nawet dość łatwo. Nieco więcej problemów stworzyła mi matematyka, ale to tylko dlatego, że nie jest ona jakimś moim ulubionym przedmiotem. Poziom zadań nie był jednak na tyle ciężki bym musiała obawiać się o powodzenie matury z tego zakresu. Generalnie mogę powiedzieć, że nie było tak źle, zadania były dość proste i na pewno do napisania – podsumowała nam pierwsze dni matur jedna z piszących licealistek – Ada.

Jak już wspomnieliśmy trzeciego dnia pisemnych matur obowiązkowych abiturienci zmagali się z nowożytnym językiem obcym. W naszym województwie najwięcej z nich wybrało angielski – ponad 17 tysięcy osób, maturę z niemieckiego pisało ponad 1900 osób, rosyjskiego 155, francuskiego 55, hiszpańskiego 47 i włoskiego – 5.  Teraz czas na przedmioty do wyboru wśród nich znaleźć można biologię, chemię, geografię, historię czy li te od lat najbardziej popularne wśród abiturientów, ale także takie jak historia sztuki, łacina czy kultura antyczna.

Wszystkim maturzystom, przed którymi jeszcze egzaminy pisemne życzymy połamania piór, a tym z egzaminów ustnych połamania języków. Wszak w dobie konkursu świadectw przy rekrutacji na studia wyniki matur mają niebagatelne znaczenie, aby zdać maturę trzeba będzie uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Przy egzaminach z wyboru nie ma progu zaliczeniowego, nie będą miały one wpływu na uzyskanie świadectwa, będą zaś brane pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież