Dla ponad 5200 osób w Gdańsku, ponad 9300 w całym Trójmieście tegoroczny maj jest najważniejszym miesiącem w ich dotychczasowej edukacji. Rozpoczęły się matury, jak podkreślają przedstawiciele OKE jak dotąd przebiegają bez zakłóceń a i sami uczniowie nie narzekają zbytnio na poziom trudności zadań.
Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z jęz. Polskiego, później przyszedł czas na matematykę, a w środę na nowożytny język obcy. Teraz przyszedł czas na egzaminu pisemne z przedmiotów do wyboru i na matury ustne. W sumie potrwają one niemal do końca maja. W Gdańsku egzamin maturalny przeprowadza się w 70 szkołach, dla Trójmiasta liczba ta wynosi 123, zaś dla całego naszego województwa 392 placówki.
- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku nie zanotowała jak dotąd żadnych incydentów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaważyć na zakłóceniu przebiegu egzaminu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Nie było problemów technicznych przy odtwarzaniu zadań związanych z odsłuchiwanym testem – powiedziała nam dyrektor gdańskiej OKE Irena Łaguna. Zaznaczyła, że według jej oceny poziom trudności raczej nie zaskoczył zdających.
Co ciekawe w tym roku maturzyści piszą matury według dwóch schematów. Absolwenci liceów piszą matury zgodne z nowymi założeniami, które m.in. różnią się nieco zwłaszcza w części dotyczącej formy egzaminów ustnych. Zadania na maturze mają w większym stopniu nastawione na sprawdzenie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. W liceach na egzaminie z języka polskiego pojawił się temat związany z wpływem wolnej woli na los człowieka na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Z twórczością Prusa musieli się zmierzyć także absolwenci techników, tam jednak chodziło o wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu „Z legend dawnego Egiptu”. Mogli też wybrać temat związany z wizerunkiem matki w mickiewiczowskich „Dziadach” i „Zielu na kraterze” Wańkowicza.
- Tak się składa, ze jestem z klasy humanistycznej, a nasza polonistka bardzo duży nacisk kładła na przygotowanie nas pod kątem ewentualnych możliwych tematów maturalnych. Przyznaję, że zagadnienie, które było przedmiotem pracy maturalnej nie było dla mnie jakimś zaskoczeniem. Uważam, że było nawet dość łatwo. Nieco więcej problemów stworzyła mi matematyka, ale to tylko dlatego, że nie jest ona jakimś moim ulubionym przedmiotem. Poziom zadań nie był jednak na tyle ciężki bym musiała obawiać się o powodzenie matury z tego zakresu. Generalnie mogę powiedzieć, że nie było tak źle, zadania były dość proste i na pewno do napisania – podsumowała nam pierwsze dni matur jedna z piszących licealistek – Ada.
Jak już wspomnieliśmy trzeciego dnia pisemnych matur obowiązkowych abiturienci zmagali się z nowożytnym językiem obcym. W naszym województwie najwięcej z nich wybrało angielski – ponad 17 tysięcy osób, maturę z niemieckiego pisało ponad 1900 osób, rosyjskiego 155, francuskiego 55, hiszpańskiego 47 i włoskiego – 5. Teraz czas na przedmioty do wyboru wśród nich znaleźć można biologię, chemię, geografię, historię czy li te od lat najbardziej popularne wśród abiturientów, ale także takie jak historia sztuki, łacina czy kultura antyczna.
Wszystkim maturzystom, przed którymi jeszcze egzaminy pisemne życzymy połamania piór, a tym z egzaminów ustnych połamania języków. Wszak w dobie konkursu świadectw przy rekrutacji na studia wyniki matur mają niebagatelne znaczenie, aby zdać maturę trzeba będzie uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Przy egzaminach z wyboru nie ma progu zaliczeniowego, nie będą miały one wpływu na uzyskanie świadectwa, będą zaś brane pod uwagę przy rekrutacji na studia.
Jerzy Domski
- 12/05/2015 21:39 - Nadzieja na przełom w walce z wrzodami żołądka
- 12/05/2015 13:04 - Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę
- 10/05/2015 20:49 - Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich
- 07/05/2015 20:32 - Gdańskie obchody zakończenia wojny
- 07/05/2015 11:29 - Komorowski na(a)reszcie
- 06/05/2015 15:41 - Standard „trzysta” – 300 tys. złotych
- 06/05/2015 14:02 - Piekarski: druga tura okaże się wyborem mitycznego "mniejszego zła"
- 06/05/2015 13:38 - Gdańsk pożegnał Grassa
- 05/05/2015 12:33 - Holenderski Gdańsk?
- 05/05/2015 12:04 - Poważne wsparcie kandydata PiS - „Solidarność” popiera Andrzeja Dudę