Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Egzamin dojrzałości nie zaskoczył abiturientów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 maja 2015 06:04

Dla ponad 5200 osób w Gdańsku, ponad 9300 w całym Trójmieście tegoroczny maj jest najważniejszym miesiącem w ich dotychczasowej edukacji. Rozpoczęły się matury, jak podkreślają przedstawiciele OKE  jak dotąd przebiegają bez zakłóceń a i sami uczniowie nie narzekają zbytnio na poziom trudności zadań.


Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z jęz. Polskiego, później przyszedł czas na matematykę, a w środę na nowożytny język obcy. Teraz przyszedł czas na egzaminu pisemne z przedmiotów do wyboru i na matury ustne. W sumie potrwają one niemal do końca maja. W Gdańsku egzamin maturalny przeprowadza się w 70 szkołach, dla Trójmiasta liczba ta wynosi 123, zaś dla całego naszego województwa 392 placówki.

- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku nie zanotowała jak dotąd żadnych incydentów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaważyć na zakłóceniu przebiegu egzaminu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Nie było problemów technicznych przy odtwarzaniu zadań związanych z odsłuchiwanym testem – powiedziała nam dyrektor gdańskiej OKE Irena Łaguna. Zaznaczyła, że według jej oceny poziom trudności raczej nie zaskoczył zdających.

Co ciekawe w tym roku maturzyści piszą matury według dwóch schematów. Absolwenci liceów piszą matury zgodne z nowymi założeniami, które m.in. różnią się nieco zwłaszcza w części dotyczącej formy egzaminów ustnych. Zadania na maturze mają w większym stopniu nastawione na sprawdzenie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. W liceach na egzaminie z języka polskiego pojawił się temat związany z wpływem wolnej woli na los człowieka na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Z twórczością Prusa musieli się zmierzyć także absolwenci techników, tam jednak chodziło o wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu „Z legend dawnego Egiptu”. Mogli też wybrać temat związany z wizerunkiem matki w mickiewiczowskich „Dziadach” i „Zielu na kraterze” Wańkowicza.

- Tak się składa, ze jestem z klasy humanistycznej, a nasza polonistka bardzo duży nacisk kładła na przygotowanie nas pod kątem ewentualnych możliwych tematów maturalnych. Przyznaję, że zagadnienie, które było przedmiotem pracy maturalnej nie było dla mnie jakimś zaskoczeniem. Uważam, że było nawet dość łatwo. Nieco więcej problemów stworzyła mi matematyka, ale to tylko dlatego, że nie jest ona jakimś moim ulubionym przedmiotem. Poziom zadań nie był jednak na tyle ciężki bym musiała obawiać się o powodzenie matury z tego zakresu. Generalnie mogę powiedzieć, że nie było tak źle, zadania były dość proste i na pewno do napisania – podsumowała nam pierwsze dni matur jedna z piszących licealistek – Ada.

Jak już wspomnieliśmy trzeciego dnia pisemnych matur obowiązkowych abiturienci zmagali się z nowożytnym językiem obcym. W naszym województwie najwięcej z nich wybrało angielski – ponad 17 tysięcy osób, maturę z niemieckiego pisało ponad 1900 osób, rosyjskiego 155, francuskiego 55, hiszpańskiego 47 i włoskiego – 5.  Teraz czas na przedmioty do wyboru wśród nich znaleźć można biologię, chemię, geografię, historię czy li te od lat najbardziej popularne wśród abiturientów, ale także takie jak historia sztuki, łacina czy kultura antyczna.

Wszystkim maturzystom, przed którymi jeszcze egzaminy pisemne życzymy połamania piór, a tym z egzaminów ustnych połamania języków. Wszak w dobie konkursu świadectw przy rekrutacji na studia wyniki matur mają niebagatelne znaczenie, aby zdać maturę trzeba będzie uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Przy egzaminach z wyboru nie ma progu zaliczeniowego, nie będą miały one wpływu na uzyskanie świadectwa, będą zaś brane pod uwagę przy rekrutacji na studia.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież