Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański "euro - budżet" 2012

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 19 października 2011 15:15

alt


Budżet miasta Gdańska na 2012 rok to przede wszystkim kontynuacja prowadzonych inwestycji. W planowanym budżecie 988 mln złotych ma trafić właśnie na inwestycje. Miasto zakłada wzrost wydatków na oświatę, sport i komunikację miejską. 


PROJEKT BUDŻETU GDAŃSKA NA 2012


Projekt budżetu na 2012 rok prezydent Paweł Adamowicz ocenia jako ambitny, zrównoważony i proinwestycyjny. Przy konstruowaniu budżetu nie obyło się bez słów krytycznych wobec rządu za nakładanie kagańca na dopływ unijnych pieniędzy oraz za „janosikowe”. O dziwo głosy krytyczne pod adresem rządu dobiegają nie tylko z kręgów opozycyjnych, ale też od samorządowców z PO.

Budżet się nie dopina. Deficyt w gdańskiej kasie ma w przyszłym roku wynieść 128,5 mln zł. Założenia budżetu oznaczają, że Gdańsk w przyszłym roku uzyska dochody 380 mln zł większe niż w 2011 roku. W założeniach budżetowych przychody Gdańska zaplanowano na nieco ponad 2,6 mld zł, a wydatki – na niespełna 2,74 mld zł. W przyszłym roku Gdańsk planuje więc zaciągnąć kredyt - 165 mln zł. Mimo to na koniec 2012 rok   nominalne zadłużenie miasta ma spaść o kilka punktów do 51 procent (przy ustawowej  granicy 60 proc.). Miejskie przychody pochodzą z dochodów własnych 144 mln zł, z podatków PIT 563 mln zł, a z CIT – 69 mln. 655 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej. Miasto zakłada też 4-procentowy wzrost podatku od nieruchomości.
- Budżet Gdańska w 2012 roku będzie ambitny i zrównoważony. Nadal pozostaje proinwestycyjny oraz prospołeczny. Budujemy kręgosłup komunikacyjny miasta - zapowiada Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.  


Z miejskiej kasy, oprócz inwestycji, najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki na oświatę i edukację. Gmina wyda na ten cel ponad 643 mln zł. Z miejskiej kasy nadal finansowana będzie wypłata podwyżka  wynagrodzeń nauczycieli oraz posłanie 6-latków do szkoły. Na te cele oświatowe nie ma rządowych subwencji.


Zdaniem opozycji w budżecie przyjęto zbyt optymistyczne założenia makroekonomiczne oraz dochody ze sprzedaży mienia komunalnego w czasach dekoniunktury.
- W budżecie założona jest 4-procentowa dynamika wzrostu PKB. To bardzo optymistyczne szacunki. Eksperci wyliczają, że będzie to około 2 procent. Dla nas w samorządzie ważniejsze są przychody z Pit, od osób fizycznych. Te będą rosły. Są jednak niepokojące sygnały dotyczące pieniędzy unijnych. Są realizowane inwestycje zaplanowane już przed 20 laty, ale bez unijnych pieniędzy te inwestycje staną – uważa Wiesław Kamiński, szef klubu gdańskich radnych PiS.


Pieniądze na gdańskie inwestycje utkwiły już w tym roku w centralnym urzędzie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
- To restrykcja narzucona przez ministra finansów za to, że Gdańsk obszedł obostrzenia dotyczące zadłużania się z powodu wydatkowania środków na prowadzone inwestycje – uważa Kazimierz Koralewski, gdański radny PiS.
- Budżet zakłada optymistyczna wersję, że pieniądze unijne będą docierały do Gdańska – dodaje Koralewski. Radny PiS ma też wątpliwości co do skali dochodów miasta.
- Projekt zakłada 37-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży mienia komunalnego. To ryzkowne założenie w dobie dekoniunktury – uważa Koralewski. 


Tymczasem nie ma pewności co do dofinansowania inwestycji z unijnej kasy. Minister Finansów Jacek Rostowski już przykręcił kurek z unijnymi pieniędzmi. Skutkowało to tym, że Gdańsk był zmuszony do zaciągnięcia 150 mln zł kredytu bankowego. Koszt jego obsługi do dodatkowe około 7 mln zł. Rostowski nałożył bowiem na samorządy kaganiec na zadłużanie się. Miasta zaś próbują obejść te restrykcje m.in. tworząc spółki z własnymudziałem by móc dokończyć inwestycje.


Prezydent Paweł Adamowicz zapewnia jednak, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej Gdańsk utrzyma nakłady inwestycyjne, ale tylko największe inwestycje będą realizowane w 2012 roku. Gdańska nie będzie stać na mniejsze inwestycje, bo gros wydatków pochłonie udział własny miasta w zadaniach realizowanych z udziałem unijnych pieniędzy, dopóki one są. Mieszkańcy mogą spodziewać się więc m.in. dokończenia Nowej Łódzkiej, kontynuowana trasa W-Z, która powinna być gotowa do 31 maja 2012 roku. Nie będzie zaś pieniędzy na nowy most na Wyspę Sobieszewską. 
Inne ważne zadanie gminy to komunikacja. Podróżowanie komunikacją miejską to w budżecie 272 mln zł wydatków na transport.


Przy okazji omawiania projektu budżetu prezydent Gdańska ponownie skrytykował decyzje rządowe i przypomniał, że  razem z innymi przedstawicielami Unii Metropolii Polskich, wystąpił przeciwko tzw. „janosikowemu”. Na ten podatek miasto przeznaczy 32,1 mln zł.
- Janosikowe, dla niewtajemniczonych, to opłata wnoszona przez gminy bogatsze na rzecz gmin biedniejszych. Od razu zastrzegam – nie mamy nic przeciwko wspomaganiu biedniejszych, wszystko rozbija się jednak o to, że chcielibyśmy mieć wpływ lub chociaż informacje, na co zasilane przez nas finansowo gminy spożytkują te pieniądze – wpisał na swoim blogu prezydent Adamowicz.
W 2012 roku miejski deficyt będzie wynosił 51 proc. Nadal obsługa spłaty zaciągniętego kredytu, mimo niewielkiego 10-procentowego spadku to wydatek w przyszłym roku 80 mln złotych.  


- Musze przyznać, iż wbrew obiegowym opiniom, w porównaniu z innymi dużymi polskimi miastami Gdańsk jest w naprawdę korzystnej sytuacji kredytowej. Kredyty zostały zaciągnięte na realizację strategicznych inwestycji w mieście, trzeba pamiętać iż pozwolą one nam w przyszłości nie tylko rozwijać przemysł stoczniowy i usprawnić transport, ale także, a może przede wszystkim, będą nam każdego dnia ułatwiać życie – zachwala Adamowicz.
W przyszłym roku planowany jest wzrost wydatków bieżących Gdańska o 3 proc.  
- W Gdańsku w przyszłym roku będą podwyżki dla nauczycieli. W sumie dwie przyszłoroczne podwyżki w sektorze edukacji będą kosztowały miasto łącznie ponad 22 mln złotych. Kolejne 10 mln złotych przeznaczy Gdańsk na zapewnienie sześciolatkom warunków do rozpoczęcia nauki w klasach pierwszych szkół podstawowych. Oznacza to, że miasto dołoży swoje środki, ponad 251 mln złotych, do subwencji otrzymywanej na oświatę z budżetu państwa. Władze centralne podejmując decyzje o zwiększeniu subwencji nie zastanawiają się i nie konsultują tego z samorządem terytorialnym, a niesie to ze sobą realne koszty – stwierdza Paweł Adamowicz.


Z projektu posłania 6-latków do szkół rząd wycofał się w trakcie kampanii wyborczej.
- Gdańsk przyjmując projekt sześciolatków w szkole strzelił sobie stopę – peuntuje radny Koralewski. Orędowniczką tego projektu była Katarzyna Hall, minister Edukacji Narodowej, w przeszłości wiceprezydent Gdańska.
2012 to kolejny rok wzrostu wydatków na kulturę. Tym razem o ponad milion złotych  O 7 mln zł więcej Gdańsk przeznaczy na sport.
- Będziemy dociekać, czy te dodatkowe nieopisane 7 milionów na sport to nie jest wydatek na Euro, na jedną imprezę – zapowiada Koralewski. 


Z kolei na organizację Euro 2012 Gdańsk przeznacza w projekcie dodatkowe 10 mln zł m.in. na stworzenie strefy kibica i dodatkowy transport.  Otwarte jest pytanie jak Euro przełoży się na zysk lokalnych biznesmenów. Zdaniem prezydenta Adamowiecza korzyści marketingowe związane  z Euro2012 wielokrotnie przewyższą ten wydatek. Część tych wydatków ma się zwrócić z opłat za wejście na strefę kibica. Dochody miasta z mistrzostw szacowane są na 9,5 mln zł. Mamy bowiem dostać z UEFA do miliona euro z przeznaczeniem na transport.


Do 15 listopada prezydent ma obowiązek przesłać projekt budżetu do wiadomości radnym Rady Miasta. Sesja budżetowa zaplanowana jest na 22 grudnia.


Z zestawienia  samorządowego tygodnika "Wspólnota", prezentującego ranking wydatków samorządów terytorialnych na drogi, mosty, wiadukty,
przedstawionego podczas październikowego Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, wynika, że Gdańsk jest liderem miast wojewódzkich w kategorii inwestycji w infrastrukturę techniczną w latach 2008-2010. Z kwotą 1332,53 zł Gdańsk zostawił w pokonanym polu m.in. kolejne w rankingu stolicę, Wrocław i Poznań.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież