Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański "euro - budżet" 2012

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 19 października 2011 15:15

alt


Budżet miasta Gdańska na 2012 rok to przede wszystkim kontynuacja prowadzonych inwestycji. W planowanym budżecie 988 mln złotych ma trafić właśnie na inwestycje. Miasto zakłada wzrost wydatków na oświatę, sport i komunikację miejską. 


PROJEKT BUDŻETU GDAŃSKA NA 2012


Projekt budżetu na 2012 rok prezydent Paweł Adamowicz ocenia jako ambitny, zrównoważony i proinwestycyjny. Przy konstruowaniu budżetu nie obyło się bez słów krytycznych wobec rządu za nakładanie kagańca na dopływ unijnych pieniędzy oraz za „janosikowe”. O dziwo głosy krytyczne pod adresem rządu dobiegają nie tylko z kręgów opozycyjnych, ale też od samorządowców z PO.

Budżet się nie dopina. Deficyt w gdańskiej kasie ma w przyszłym roku wynieść 128,5 mln zł. Założenia budżetu oznaczają, że Gdańsk w przyszłym roku uzyska dochody 380 mln zł większe niż w 2011 roku. W założeniach budżetowych przychody Gdańska zaplanowano na nieco ponad 2,6 mld zł, a wydatki – na niespełna 2,74 mld zł. W przyszłym roku Gdańsk planuje więc zaciągnąć kredyt - 165 mln zł. Mimo to na koniec 2012 rok   nominalne zadłużenie miasta ma spaść o kilka punktów do 51 procent (przy ustawowej  granicy 60 proc.). Miejskie przychody pochodzą z dochodów własnych 144 mln zł, z podatków PIT 563 mln zł, a z CIT – 69 mln. 655 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej. Miasto zakłada też 4-procentowy wzrost podatku od nieruchomości.
- Budżet Gdańska w 2012 roku będzie ambitny i zrównoważony. Nadal pozostaje proinwestycyjny oraz prospołeczny. Budujemy kręgosłup komunikacyjny miasta - zapowiada Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.  


Z miejskiej kasy, oprócz inwestycji, najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki na oświatę i edukację. Gmina wyda na ten cel ponad 643 mln zł. Z miejskiej kasy nadal finansowana będzie wypłata podwyżka  wynagrodzeń nauczycieli oraz posłanie 6-latków do szkoły. Na te cele oświatowe nie ma rządowych subwencji.


Zdaniem opozycji w budżecie przyjęto zbyt optymistyczne założenia makroekonomiczne oraz dochody ze sprzedaży mienia komunalnego w czasach dekoniunktury.
- W budżecie założona jest 4-procentowa dynamika wzrostu PKB. To bardzo optymistyczne szacunki. Eksperci wyliczają, że będzie to około 2 procent. Dla nas w samorządzie ważniejsze są przychody z Pit, od osób fizycznych. Te będą rosły. Są jednak niepokojące sygnały dotyczące pieniędzy unijnych. Są realizowane inwestycje zaplanowane już przed 20 laty, ale bez unijnych pieniędzy te inwestycje staną – uważa Wiesław Kamiński, szef klubu gdańskich radnych PiS.


Pieniądze na gdańskie inwestycje utkwiły już w tym roku w centralnym urzędzie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
- To restrykcja narzucona przez ministra finansów za to, że Gdańsk obszedł obostrzenia dotyczące zadłużania się z powodu wydatkowania środków na prowadzone inwestycje – uważa Kazimierz Koralewski, gdański radny PiS.
- Budżet zakłada optymistyczna wersję, że pieniądze unijne będą docierały do Gdańska – dodaje Koralewski. Radny PiS ma też wątpliwości co do skali dochodów miasta.
- Projekt zakłada 37-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży mienia komunalnego. To ryzkowne założenie w dobie dekoniunktury – uważa Koralewski. 


Tymczasem nie ma pewności co do dofinansowania inwestycji z unijnej kasy. Minister Finansów Jacek Rostowski już przykręcił kurek z unijnymi pieniędzmi. Skutkowało to tym, że Gdańsk był zmuszony do zaciągnięcia 150 mln zł kredytu bankowego. Koszt jego obsługi do dodatkowe około 7 mln zł. Rostowski nałożył bowiem na samorządy kaganiec na zadłużanie się. Miasta zaś próbują obejść te restrykcje m.in. tworząc spółki z własnymudziałem by móc dokończyć inwestycje.


Prezydent Paweł Adamowicz zapewnia jednak, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej Gdańsk utrzyma nakłady inwestycyjne, ale tylko największe inwestycje będą realizowane w 2012 roku. Gdańska nie będzie stać na mniejsze inwestycje, bo gros wydatków pochłonie udział własny miasta w zadaniach realizowanych z udziałem unijnych pieniędzy, dopóki one są. Mieszkańcy mogą spodziewać się więc m.in. dokończenia Nowej Łódzkiej, kontynuowana trasa W-Z, która powinna być gotowa do 31 maja 2012 roku. Nie będzie zaś pieniędzy na nowy most na Wyspę Sobieszewską. 
Inne ważne zadanie gminy to komunikacja. Podróżowanie komunikacją miejską to w budżecie 272 mln zł wydatków na transport.


Przy okazji omawiania projektu budżetu prezydent Gdańska ponownie skrytykował decyzje rządowe i przypomniał, że  razem z innymi przedstawicielami Unii Metropolii Polskich, wystąpił przeciwko tzw. „janosikowemu”. Na ten podatek miasto przeznaczy 32,1 mln zł.
- Janosikowe, dla niewtajemniczonych, to opłata wnoszona przez gminy bogatsze na rzecz gmin biedniejszych. Od razu zastrzegam – nie mamy nic przeciwko wspomaganiu biedniejszych, wszystko rozbija się jednak o to, że chcielibyśmy mieć wpływ lub chociaż informacje, na co zasilane przez nas finansowo gminy spożytkują te pieniądze – wpisał na swoim blogu prezydent Adamowicz.
W 2012 roku miejski deficyt będzie wynosił 51 proc. Nadal obsługa spłaty zaciągniętego kredytu, mimo niewielkiego 10-procentowego spadku to wydatek w przyszłym roku 80 mln złotych.  


- Musze przyznać, iż wbrew obiegowym opiniom, w porównaniu z innymi dużymi polskimi miastami Gdańsk jest w naprawdę korzystnej sytuacji kredytowej. Kredyty zostały zaciągnięte na realizację strategicznych inwestycji w mieście, trzeba pamiętać iż pozwolą one nam w przyszłości nie tylko rozwijać przemysł stoczniowy i usprawnić transport, ale także, a może przede wszystkim, będą nam każdego dnia ułatwiać życie – zachwala Adamowicz.
W przyszłym roku planowany jest wzrost wydatków bieżących Gdańska o 3 proc.  
- W Gdańsku w przyszłym roku będą podwyżki dla nauczycieli. W sumie dwie przyszłoroczne podwyżki w sektorze edukacji będą kosztowały miasto łącznie ponad 22 mln złotych. Kolejne 10 mln złotych przeznaczy Gdańsk na zapewnienie sześciolatkom warunków do rozpoczęcia nauki w klasach pierwszych szkół podstawowych. Oznacza to, że miasto dołoży swoje środki, ponad 251 mln złotych, do subwencji otrzymywanej na oświatę z budżetu państwa. Władze centralne podejmując decyzje o zwiększeniu subwencji nie zastanawiają się i nie konsultują tego z samorządem terytorialnym, a niesie to ze sobą realne koszty – stwierdza Paweł Adamowicz.


Z projektu posłania 6-latków do szkół rząd wycofał się w trakcie kampanii wyborczej.
- Gdańsk przyjmując projekt sześciolatków w szkole strzelił sobie stopę – peuntuje radny Koralewski. Orędowniczką tego projektu była Katarzyna Hall, minister Edukacji Narodowej, w przeszłości wiceprezydent Gdańska.
2012 to kolejny rok wzrostu wydatków na kulturę. Tym razem o ponad milion złotych  O 7 mln zł więcej Gdańsk przeznaczy na sport.
- Będziemy dociekać, czy te dodatkowe nieopisane 7 milionów na sport to nie jest wydatek na Euro, na jedną imprezę – zapowiada Koralewski. 


Z kolei na organizację Euro 2012 Gdańsk przeznacza w projekcie dodatkowe 10 mln zł m.in. na stworzenie strefy kibica i dodatkowy transport.  Otwarte jest pytanie jak Euro przełoży się na zysk lokalnych biznesmenów. Zdaniem prezydenta Adamowiecza korzyści marketingowe związane  z Euro2012 wielokrotnie przewyższą ten wydatek. Część tych wydatków ma się zwrócić z opłat za wejście na strefę kibica. Dochody miasta z mistrzostw szacowane są na 9,5 mln zł. Mamy bowiem dostać z UEFA do miliona euro z przeznaczeniem na transport.


Do 15 listopada prezydent ma obowiązek przesłać projekt budżetu do wiadomości radnym Rady Miasta. Sesja budżetowa zaplanowana jest na 22 grudnia.


Z zestawienia  samorządowego tygodnika "Wspólnota", prezentującego ranking wydatków samorządów terytorialnych na drogi, mosty, wiadukty,
przedstawionego podczas październikowego Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, wynika, że Gdańsk jest liderem miast wojewódzkich w kategorii inwestycji w infrastrukturę techniczną w latach 2008-2010. Z kwotą 1332,53 zł Gdańsk zostawił w pokonanym polu m.in. kolejne w rankingu stolicę, Wrocław i Poznań.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież