Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po spotkaniu w Gniewie chcą niezależnych badańOcena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 października 2011 10:07Niezależne badania wpływu zakładu Weber produkującego keramzyt na zdrowie mieszkańców Gniewa i okolic oraz porównanie statystyk zdrowotnych to wnioski ze spotkania "Stop spalarni w Gniewie". Kolejny to doprowadzenie do aktualizacji pozwolenia zintegrowanego firmy Weber. To właśnie ten zakład został oskarżony o "podtruwanie" gniewian.Organizatorzy spotkania mówili o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą takie sąsiedztwo. Z jednej strony zwracali  uwagę na dioksyny i furany, które uwalniają się do powietrza w procesie produkcyjnym Webera. Oraz na odpady niebezpieczne, na których użycie zakład ma pozwolenie. Z drugiej podkreślali, że nie chcą  doprowadzić do utraty miejsc pracy prawie setki pracowników.
Takie obawy miała większość uczestników spotkania, tj. pracownicy zakładu, którzy przyszli właśnie w obawie o swoje miejsca pracy. 
- Kiedy przeczytałem plakaty o spalarni, nawet przez chwilę nie przypuszczałem, że chodzi o nasz zakład - mówił jeden z nich.

Marek Dziurdzia, przedstawiciel zakładów Webera informował o stosowaniu nowych technologii i przeprowadzonych kontrolach. 

- Od 2005 roku, kiedy zmienialiśmy w procesie mazut na węgiel, to właśnie on teraz stanowi główne źródło energii podczas produkcji keramzytu - mówił. - Zapraszamy na teren zakładu, nie mamy nic do ukrycia. W procesie używamy głównie węgiel i oleje oczyszczone. A dioksyny i furany znajdą się nawet w skórce od chleba. 
Grzegorz Wasielewski, przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej, która organizowała spotkanie tłumaczył: - Nie kieruje nami chęć zamknięcia zakładu. Ale musimy spojrzeć prawdzie oczy. Kiedy nad miastem pojawia się nieprzyjemny zapach, ludzie mają alergię, chorują na zapalenie spojówek, wymiotują. Żądamy niezależnych, specjalistycznych badań, które będą robione w określonych miejscach i przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. A skoro zakład nie używa prawie wcale odpadów niebezpiecznych, niech zaktualizuje pozwolenie zintegrowane, bo nie ma potrzeby mieć pozwolenia na użycie kilkudziesięciu niebezpiecznych substancji.


Adam Kamiński


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież