Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fiat Junak z 1932 roku uratowany

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2011 11:43

altDo tworzonego na Pomorzu Muzeum Historii Obrony Wybrzeża w 1939 roku trafi unikalny samochód, który pełnił służbę wywiadowczą w Wojskowej Składnicy Tranzytowej - Fiat 508 zwany też 508 „Balilla” i „Junak”. Auto zostało zakupione dzięki darczyńcom za 40 tys. złotych. Zbiórka trwała kilka miesięcy. W ostatniej chwili doszło do ostrej rywalizacji kolekcjonerów, chętnych do zakupu auta. Zgłosili się m.in. kolekcjonerzy z Niemiec. 


Oprócz trzech firm, szczególna ofiarnością wykazali się mieszkańcy Kielc, którzy odpowiedzilei na apel ostatniego żyjącego obrońcy Westerplatte majora Ignacego Skowrona.
 - Dzięki ofiarności  zyskaliśmy bardzo cenny eksponat, czyli model auta, którym jeździł major Henryk Sucharski, komendant Westerplatte i oficer wywiadu – powiedział nam Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który uczestniczy w projekcie społecznego muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej i prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.


alt


W zbiórkę pieniędzy na zakup auta włączyła się m.in. Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, działająca przy I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W 1939 roku na Westerplatte walczyli  żołnierze stacjonującego na codzień w Kielcach 4. Pułku Piechoty Legionów. Wspierał ją mieszkający pod Kielcami major Ignacy Skowron, który wystosował apel o pomoc w tworzeniu muzeum i przekazywaniu eksponatów. Samochód, produkowany na licencji FIAT w Państwowych Zakładach Inżynierii znajdował się w zbiorach kolekcjonera z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. W ponad 90 procentach ten zabytek składa się z oryginalnych części
- Auto jest w bardzo dobrym stanie. Nim jednak zostanie zaprezentowane publiczności czeka je remont by zaprezentowało się w całej okazałości – mówi portalowi wybrzeze24.pl Wójtowicz-Podhorski.


Fiat 508 to mały, dwudrzwiowy pojazd. Było to bardzo popularne auto osobowe na polskich drogach w latach trzydziestych. Wersja wojskowa FIAT 508 III/W Łazik została zaprojektowana w 1935 roku przez Biuro Studiów PZInż. jako lekki samochód osobowo-terenowy. To Fiat 508 w służbie wojska polskiego latem 1939 r. pełnił zadania wywiadowcze w Wolnym Mieście Gdańsku. Oficer WP przemierzał nim ulice Gdańska, lustrując niemieckie przygotowania do szturmu na polskie obiekty.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież