Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańscy radni o mianowaniu do spółek miejskich przedstawicieli opozycji i władzy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 21:08

Marek Formela, b. kandydat SLD na prezydenta Gdańska, zaproponował by w radach kluczowych spółek komunalnych naprzemiennie lokować przedstawicieli opozycji i władzy. Jak do tego pomysłu odnoszą się gdańscy radni?


Piotr Borawski (wiceprzewodniczący klubu PO): Nie mam opinii w tej sprawie. Jest to kompetencja prezydenta i do niego to należy. My jako radni mamy nadzorować wyniki finansowe tych spółek. Robimy to czy na komisjach, czy przez dane, które uzyskujemy od wszystkich spółek. To do nas należy. Wyłączną kompetencją prezydenta jest to kogo mianuje do rady spółek miejskich. Wyborcy muszą ocenić czy robi to dobrze czy źle.


Emilia Lodzińska (PO): Przede wszystkim jeśli chodzi o współpracę pana prezydenta to myślę, że ta współpraca musi się opierać na zaufaniu. Jeżeli pan prezydent ma do kogoś zaufanie to go mianuje do którejś spółki. Jeżeli nie ma zaufania to ciężki oczekiwać, żeby kogoś takiego mianował.


Jacek Teodorczyk (PiS): Przy mianowaniu do rad dla mnie najważniejsze są kompetencje. Nie ma znaczenia czy dana osoba jest z obozu rządzącego czy z opozycji. Na pewno takie mianowanie byłoby zdrowym objawem. Radni opozycji mogliby się przyczynić do bardziej przejrzystego, transparentnego działania. Z tego co wiem to nic takiego się nie odbywa. Na ogół zasiadają w radach nadzorczych przedstawiciele władz miejskich lub obozu rządzącego. Dla przejrzystości mianowanie przemiennie kogoś z obozu rządzącego i opozycji to byłby kolejny etap demokratyzacji. To byłoby nawet korzystne dla rządzących, że przedstawiciele opozycji w jakiś sposób legitymują działalność tych spółek. Pomysł jest dobry. Nie wiem czy do realizacji. Nie wiem czy władze uniosą się ponad swoimi partykularnymi interesami. Jako pragmatyk uważam, że pomysł choć dobry jest trudny do spełnienia. Popieram ten pomysł, ale daję warunek - muszą to być osoby kompetentne.


Piotr Gierszewski (PiS): Pomysł rewolucyjny i ciekawy. Na dzień dzisiejszy nierealny żeby wprowadzić go w życie. Pan prezydent ma ogromne zaufanie, ale przede wszystkim do siebie, powołując siebie jak przedstawiciel miasta do rad nadzorczych spółek. Jestem zwolennikiem jak najbardziej transparentnego zarządzania miastem. Kompetencje poszczególnych członków, którzy mieliby reprezentować miasta powinny być jak najwyższe. Wielokrotnie apelowałem do prezydenta, żeby wykazał się minimalną, ale kindersztubą, powołując w różnych sytuacjach przedstawicieli opozycji chociażby w różnego rodzaju konkursach lub przetargach. Dziś radni opozycji nie są na przykład w żadnych gremiach konkursowych dotyczących zagospodarowania obiektów oświatowych. Po raz ostatni radny opozycji, tak się składa, że to byłem ja, była komisja powołująca organ prowadzący szkołę w Kokoszkach. Moje wystąpienia, moja odwaga cywilna, żeby ujawniać pewne nieprawidłowości, doprowadziły do tego, że pan prezydent nie powołuje przedstawiciela opozycji do żadnego gremium.


Zebrał Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież